Книжкова полиця

Осипенко Ольга. Дивосвіт Семена Гулака-Артемовського. – Черкаси: «ІнтролігаТОР», 2013. – 92 с.

4_22_02_2013

Постать Семена Гулака-Артемовського залишила особливий слід у розвитку культури України. Саме про цю видатну особистість, котру народила і виплекала земля Городищини, розповідає в своїй книзі науковий співробітник музею С.С. Гулака-Артемовського в Городищі Ольга Осипенко. Значну увагу у виданні приділено людям, які пов’язали своє життя з великим композитором, співаком, драматичним актором, а також – музею відомого земляка та його працівникам.

 
Щербина М. М.  Цікава топоніміка Черкащини. – Ужгород: Карпати, 2012. – 88 с. іл.
05-09-2012
Книжкова новинка в цікавій і дохідливій формі подає інформацію з географії, топоніміки, народної етимології та історії рідного краю.
Розділи книжки сформовані за своєрідними значеннями основ назв поселень. І саме вони розповідають нам про географію та історію Черкащини. Це назви, в основі яких – найменування особливостей рельєфу, назви рік, рослин, тварин; це слова, які с свідками історії, суспільного життя нашого народу, розвитку виробництва, торгівлі, побуту та інше. За допомогою таких назв поселень створюється своєрідна, наче мозаїчна, картина життя наших предків, де кожен камінчик мозаїки зберігає в собі часточку минулого, далекого і близького.
Окрім назв поселень книжка дає пояснення і частини гідронімів (ставки, річки, криниці) та особливостей рельєфу (гори, урочища, яри). Всього автор – відомий на Черкащині педагог і краєзнавець Микола Щербина пояснив понад 360 топонімів Черкащини В кінці книжки вміщено алфавітний покажчик усіх згадуваних у ній назв.
Видання розраховане на педагогів та учнів загальноосвітніх і позашкільних закладів освіти, краєзнавців, широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією та географією Черкащини.
Принагідно зазначимо, що книга черкаського краєзнавця стала 4373 виданням заснованого у 1945 році ужгородського видавництва ,,Карпати”.


Чабан А.Ю. Історія Середньої Наддніпрячнщини.
Навчальний посібник. – Черкаси: ,,Вертикаль”,
видавець ПП Кандич С.Г., 2011. – 840 с
1-17-11
У підготовленому доктором історичних наук, професором Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, членом Національної спілки краєзнавців України А.Ю. Чабаном навчальному посібнику ґрунтовно досліджується роль і значення Середньої Наддніпрянщини – важливого історико-географічного регіону України, який включає і територію сучасної Черкаської області, в історії нашої держави. На основі опрацювання історичних джерел та наукової літератури автор характеризує етносоціальні процеси на цій території від найдавніших часів до кінця ХVІІ століття, показує їх вплив на формування українського етносу
Книга має важливе наукове значення, може використовуватися у навчальному процесі у вищих та загальноосвітніх навчальних закладах.
 
 
Володимир Чос ”Городищина козацька”. Науково-краєзнавче видання. – Черкаси: видавництво ПП Чабаненко Ю.А. 2011 – 136 с, 8 с. ілюстр.
1-26-10
Побачила світ нова книга краєзнавця з Городища Володимира Чоса ”Городищина козацька”. Книга розповідає про розвиток такого унікального явища, як українське козацтво упродовж XVI – XVIII століть на території сучасної Городищини, а також про збереження козацьких традицій у наші дні. Читачі дізнаються багато цікавих фактів. Зокрема про те, як військо Івана Сірка штурмувало польську фортецю, що стояла на місці, де зараз приміщення районного вузла зв’язку. Або про битву козаків з 20-тисячним кримсько-татарським військом поблизу села Орловець.
Значна частина сіл сучасного району була заснована козаками, а одиницями адміністративного поділу були козацькі сотні. Козаки зробили значний внесок у розвиток місцевої культури й ремесел. Козаччина залишилася у назвах місцевості, легендах та прізвищах корінних жителів. В наведених списках Городищенської, Вільшанської та Мліївської сотень 1649 року можна знайти прізвища своїх предків-козаків. Кожна сторінка книги подарує читачам цікаві відкриття з місцевої історії.
Вона буде цікавою для усіх хто цікавиться історією рідного краю. Придбати книгу можна в Городищі у магазинах канцтоварів “Друк” (біля маслозаводу і залізничного вокзалу), в магазині “Едем”, в крамниці фотоательє ”Варіант+”. Довідки: Телефон автора 097 - 1225290, електронна пошта Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Мовчан В.П., Нерубайський І.А., Олійник В.Й. Криві Коліна крізь терни і роки. В історії села – історія України. Історико-краєзнавча, художньо-публіцистична оповідь. – К.: КВІЦ, 2010.  – 712 с. іл.

Мовчан В.П., Нерубайський І.А., Олійник В.Й. Криві Коліна крізь терни і роки. В історії села – історія України. Історико-краєзнавча, художньо-публіцистична оповідь. – К.: КВІЦ, 2010.  – 712 с. іл.
Науково-популярне видання про історію села Криві Коліна Тальнівського району Черкаської області. На основі опрацювання великого масиву архівних документів, наукової літератури, періодичних видань, матеріалів музеїв та використанням спогадів односельчан автори розкривають життя села в різні часи його існування. Велика кількість фотографій, статистичних викладок органічно доповнює текст, унаочнює наведені в книзі факти.
Черкащина: Універсальна енциклопедія. Документально-публіцистичне наукове фотоілюстративне історичне видання / Автор-упорядник Віктор Жадько. – К.: ВПК ,,Експрес-Поліграф”, 2010. – 1104 с.; іл.
Черкащина: Універсальна енциклопедія. Документально-публіцистичне наукове фотоілюстративне історичне видання / Автор-упорядник Віктор Жадько. – К.: ВПК ,,Експрес-Поліграф”, 2010. – 1104 с.; іл.
Видання є успішною спробою зусиллями одного автора створити енциклопедію унікального історичного регіону України – Черкащини. В.О. Жадько – лауреат черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича, здійснивши велику за обсягом краєзнавчо-пошукову роботу зі збору та опрацювання фактичного матеріалу, у своєму унікальному виданні ,,Черкащина. Універсальна енциклопедія” вмістив історико-документальні довідки про події, що відбувалися на території краю з найдавніших часів до сучасності, відомих людей, історію населених пунктів, пам’ятки культури, заклади освіти, культури та мистецтв і багато іншої інформації.
Г.М. Голиш. Крізь роки й епохи. Історія і сучасність Чапаєвської школи. – Черкаси: ,,Вертикаль”, видавець ПП Кандич С.Г., 2010. – 284 с.: ілюстр.
Г.М. Голиш. Крізь роки й епохи. Історія і сучасність Чапаєвської школи. – Черкаси: ,,Вертикаль”, видавець ПП Кандич С.Г., 2010. – 284 с.: ілюстр.
На основі документальних матеріалів та усних джерел, у контексті розвитку національної освіти у книзі висвітлено історію та сьогодення Чапаєвської загальноосвітньої школи Золотоніського району. На прикладі історії однієї із сільських шкіл Черкащини він простежує і характеризує основні етапи функціонування шкільної ланки освіти в українському селі, починаючи від середини ХІХ століття і до сучасного періоду. Ґрунтовний аналіз генези шкільного життя на селі має неабияке наукове значення, оскільки дає достовірний матеріал для узагальнень і висновків щодо історії організації усієї шкільної освіти в Україні.
Кримський А.Ю. Звенигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діалектологічного: Відтворення з авторського макету 1930 р./ Авт. передмови А.Ю. Чабан. – Черкаси: ,,Вертикаль”, видавець ПП Кандич С.Г., 2009. – ХVІ+438+10*с., іл.
Кримський А.Ю. Звенигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діалектологічного: Відтворення з авторського макету 1930 р./ Авт. передмови А.Ю. Чабан. – Черкаси: ,,Вертикаль”, видавець ПП Кандич С.Г., 2009. – ХVІ+438+10*с., іл.
Дана книга – унікальна. Підготовлена до друку в 1930 році праця академіка А. Кримського ,,Звенигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діалектологічного. З географічною мапою та малюнками” так і не побачила читача. За свідченнями сучасників було 2 примірники видання. Один примірник авторського макету цієї унікальної праці виявлено в районному краєзнавчому музеї у Звенигородці, де проживав вчений.
 
«ПочатокПопередня123НаступнаКінець»

Сторінка 3 з 3