Краєзнавчі новини

БОГДАН КУЛИНИЧ: «СПОРТ І КРАЄЗНАВСТВО – СКЛАДОВІ ПАТРІОТЧНОГО ВИХОВАННЯ»(ВІДЕО)

У час важких випробувань, який переживає сьогодні увесь український народ, патріотичне виховання набуває особливого суспільного значення. Адже патріотизм, любов до своє держави додає сил і твердості духу її захисникам у боротьбі проти віроломного агресора, який посягнув на українську землю.

Місце для патріотичних вчинків є не тільки на полі бою, а й в тилу, де кожен громадянин на своїй ділянці роботи може вносити свій посильний внесок у загальну справу, наближаючи перемогу над ворогом.

Участь в обговоренні цієї теми на телеканалі ВІККА взяв Богдан КУЛИНИЧ. На сьогодні його ім’я відоме на Черкащині і в Україні. Він має вагомі досягнення у паралімпійському спорті – член національної збірної команди з футболу, чемпіон Паралімпіади 2016 року в Ріо-де-Жанейро і чемпіон світу 2022 року в Іспанії, майстер спорту міжнародного класу.

Богда Кулинич Спорт і краєзнавство

Світ його уподобань не обмежується спортом. Нещодавно Богдан захистив дисертацію і отримав науковий ступінь доктора філософії з історії. А ще він захоплюється краєзнавством, обраний членом правління обласної організації Національної спілки краєзнавців України і делегатом з’їзду Спілки.

Під час передачі Богдан Кулинич поділився враженнями від чемпіонату світу з футболу серед паралімпійців. Говорив про зусилля, які українські спортсмени доклали, щоб збірна України стала чемпіоном світу і щоб в далекій Іспанії на честь нашої держави пролунав гімн і було піднято прапор України. 

Йшлося у передачі і про краєзнавство, яке не тільки досліджує минуле, а й доносить до людей знання про славну історію і відомих людей краю, виховуючи у сучасників любов до своєї малої батьківщини і України, готовності захищати її від ворога. 

Підсумок цікавої розмови – сьогодні у кожного свій фронт і його треба тримати і йти вперед. Він проходить через досягнення і у спорті, і у краєзнавстві, і в усіх добрих справах, які надихають людей на самовіддане служіння своїй державі, зміцнюють віру у перемогу. 

Повний випуск програми за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=lJbi-DRcf2s 

 

Краєзнавці Черкащини привітали колектив архіву області з нагоди Міжнародного дня архівів

архів1

Традиційно, вже багато років поспіль в день Міжнародного дня архівів архів області запрошує до себе людей, що активно співпрацюють з Державним архівом Черкаської області, сприяють збагаченню документальної спадщини та щиро вболівають за долю архівної галузі.

Цьогоріч, у межах відзначення Міжнародного тижня архівів та з нагоди Міжнародного дня архівів на зустріч з колективом завітав Валентин Лазуренко – голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету.

архів2

Під час зустрічі Валентин Лазуренко від всієї краєзнавчої громади Черкащини привітав колектив Державного архіву Черкаської області з їхнім днем, поділився спогадами про роботу в архівах як області, так і України в цілому, та передав важливі документи з розвитку краєзнавчого руху на Черкащині, свої наукові праці, видання з історії Черкащини, особисті документи та світлини з видатними особистостями країни задля збереження національної історико-культурної спадщини Черкаського краю та долучення їх до світових інформаційних ресурсів.

архів3

архів4

За матеріалами Державного архіву Черкаської області.

 

«ВЕЛИКА СИЛА КРАЄЗНАВЦІВ — У ПРОСВІТНИЦЬКІЙ ВІЙНІ» (ВІДЕО)

У воєнний час кожен тримає свій фронт, краєзнавці Черкащини — не виняток. Чим нині живе просвітницька спільнота — з нагоди Всеукраїнського дня краєзнавства, що припадає на 28 травня, розповіли гості програми «Актуальна розмова»: голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Валентин Лазуренко та його заступники Василь Мельниченко й Лариса Синявська.

-экрана-2022-05-30-в-20.09.28-e1653930628147

Щоб переглянути відео, прогортайте сторінку до кінця

Із початком повномасштабного вторгнення росії черкаські краєзнавці влилися і в Збройні сили України, і в лави тероборони, й у волонтерську діяльність. Також у квітні завдяки членським внескам змогли перерахували для потреб ЗСУ 10 тисяч гривень.

Як розповів голова обласної організації НСКУ, у перші ж дні великої війни Спілка краєзнавців не просто засудила російську агресію, а й звернулися до громади з проханням діяти.

— Ми закликали збирати матеріали й свідчення про війну, щоб це не забулося. І коли вона завершиться — створимо «Книгу мужності Черкащини», у якій зберемо інформацію про нинішні події. Уже сьогодні ми записуємо дані про наших Героїв. Це й ті, хто вже на небесах, і ті, хто сьогодні в строю, — каже Валентин Лазуренко.

Крім того, черкаські краєзнавці активно долучилися до попуяризаторської роботи. Зокрема, разом із Черкаською обласною науковою бібліотекою ім. Т. Шевченка започаткували щотижневі години патріотичного спілкування, на яких обговорюєть відомих постатей і значимі події.

— На Черкащину прибуло багато внутрішньо переміщених осіб. Ці люди волею долі опинилися тут. І ми хочемо показати їм не тільки нашу людяність і гостинність, а й тутешню історію та культуру. Щоб вони знали, куди вони приїхали, а повертаючись додому, понесли історію про Черкащину далі, — зауважує голова черкаського осередку НСКУ.

Один із нещодавніх заходів – телеміст краєзнавців Черкащини й інших українських регіонів. Долучилисядіячі з Харкова й Києва, а також із Черкас, Кам’янки, Лисянки, Сміли, Драбова, Чигирина, Умані, Золотоноші тощо.За словами Валентина Лазуренка, ця зустріч стала своєрідною перекличкою краєзнавців під час війни, на якій обговорили, чим жили й чим житимуть надалі.

 — Краєзнавці також на фронті. Наша велика сила — у просвітницькій війні. Гібридна війна, на жаль, ще триватиме, і ми беремо участь у цій боротьбі, — вважає Валентин Лазуренко. 

Більше про життя спільноти краєзнавців дивіться у повному випуску програми за посиланням: 

https://www.youtube.com/watch?v=xD9WV1x5cuw&t=623s

Матеріал взято з сайту телекомпанії Вікка:

https://www.vikka.ua/novini/kultura/velika-sila-krayeznavciv-u-prosvitnickij-vijni-valentin-lazurenko-video/

 

КРАЄЗНАВЦІ ЧЕРКАЩИНИ В МЕЖАХ РЕГІОНАЛЬНОГО ТЕЛЕМОСТУ

ОБГОВОРИЛИ СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ В УМОВАХ ВІЙНИ

Регіональний телеміст 1

Про плани, які зламала війна, грунтовну роботу, що продовжується і в умовах воєнного стану, та "Книгу мужності Черкащини", що збереже для нащадків пам'ять про героїчний спротив земляків на резних фронтах цієї жорстокої війни путінської росії проти України. Таких тем торкнулись учасники Регіонального телемосту "Краєзнавці Черкащини: Україна переможе", який відбувся 26 травня 2022 р. в Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка за ініціативи Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.Захід, присвячений Всесвітньому дню краєзнавства,який вже в шостий рік поспіль відзначається 28 травня, об'єднав не лише краєзнавців з усієї Черкаської області, а й зацікавлених представників осередків з інших регіонів.;

"З перших днів цієї війни краєзнавці Черкащини виступили з чіткою позицією, виспупили зі зверненням до громадськості, в якому засудили агресію російської федерації в Україні. До того ж, закликали всіх колег, хто досліджує рідний край, спільно працювати на перемогу. То ж сьогодні, коли кожен на своєму фронті наближає перемогу України, краєзнавці Черкащини також ведуть активну роботу на фронті краєзнавчому - активно працюють в напрямку популяризації історії України, збирають матеріали, пишуть новий літопис життя регіону, який після завершення війни буде виданий під назвою "Книга мужності Черкащини",зазначив у вітальному слові голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, проректор Черкаського державного технологічного університету Валентин Лазуренко. Слід зазначити, що краєзнавці Черкащини сьогодні і в лавах Збройних сил України, і в територіальній обороні, і у активному волонтерському русі.

Історики, журналісти, митці, освітяни, музейники, бібліотекарі, небайдужі краяни, які щиро люблять рідну землю та цікавляться її історією - краєзнавчий рух Черкащини об'єднав однодумців-представників різноманітних сфер життя регіону. Про здобутки й напрацювання за три місяці активної фази російсько-української війни та плани своїх краєзнавчих осередків на віртуальній краєзнавчій перекличці розповіли колегам патріарх краєзнавчого руху Василь Мельниченко (м. Черкаси), Зінаїда Священко (м. Умань), Володимир Щербатюк (Лисянщина/ м. Київ), Віктор козоріз (Великохутірський історико-краєзнавчий музей, Драбівщина/м. Харків), Тетяна Москаленко (с. Богуславець, Золотоніський район), Олена Наріжна та патріарх краєзнавчого руху Черкащини Станіслав Лячинський (м.Звенигородка), Яніна Діденко (м. Чигирин), Надія Кукса (с. Суботів на Чигиринщині), Олександр Шамрай, Таміла Чупак та Галина Таран (м. Кам'янка), Юлія Харченко, Людмила Скороход, Світлана Астахова та Володимир Нікіфоров (м. Сміла), Лідія Овсієнко, Катерина Лоєнко (м. Корсунь-шевченківський), Тетяна Нераденко (м. Черкаси), Лариса Синявська (м. Черкаси).

Регіональний телеміст 2

Регіональний телеміст 3

Робота з обдарованими дітьми та молоддю, просвітницька робота з внутрішньо переміщеними особами, трансформація музейних закладів під реалії сьогодення, цикли історичних лекцій, видання краєзнавчих матеріалів, організація та участь у численних лекторіях та конференціях, безперервна пошукова робота - це лише мала частина титанічної праці краєзнавців Черкащини у непрості воєнні часи. То ж двогодинний телеміст пролетів для всіх, хто долучився до заходу, непомітно, у захопливому діалозі з однодумцями.

Така актвна діяльність і досвід роботи черкаських краєзнавців, яким вони збагатились протягом останніх воєнних місяців, спонукали Черкаську обласну організацію Національної спілки краєзнавців України до проведення онлайн-зустрічей у форматі звіту про роботу. Тож наступні зібрання планують проводити саме в такому форматі, аби дати можливість розкрити всі горизонти своєї роботи та вичерпно розповісти про свою діяльність кожному осередку в області.

До Регіонального телемосту "Краєзнавці Черкащини: Україна переможе" долучились також публічні бібліотеки Черкаської області. Завершуючи телеміст голова Спілки краєзнавців Черкащини Валентин Лазуренко за багаторічну підтримку краєзнавчого руху на Черкащині вручив Грамоту обласної організації НСКУ в.о. директора Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка Людмилі Дядик.

Марина Северенчук

краєзнавець, начальник Центру студентського розвитку

та культурних програм ЧДТУ

 

ОЧІЛЬНИК КРАЄЗНАВЦІВ ЧЕРКАЩИНИ

ДОЛУЧИВСЯ ДО ОНЛАЙН-ЛЕКТОРІЮ

"ДЖЕРЕЛО ІСТОРИЧНОЇ ПАМ'ЯТІ:

МИХАЙЛО МАКСИМОВИЧ"

20 травня 2022 року відбувся онлайн-лекторій «Джерело історичної пам’яті: Михайло Максимович, настільний календар». Захід, що проходив у межах «Музейного марафону – 2022» та приурочений до Днів науки в Україні, проведено спільно з КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України, Національною академією педагогічних наук України, Черкаським державним технологічним університетом, Богуславецьким навчально-виховним комплексом «Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» ім. М. О. Максимовича Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, Літературним музеєм Михайла Максимовича, Національною спілкою краєзнавців України, Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України.

Мета онлайн-лекторію: об’єднання учнівської молоді, освітян, педагогів, науковців, краєзнавців, музейників, пам’яткознавців для збереження культурних цінностей, закладених у працях Михайла Максимовича, які є надзвичайно актуальними для згуртованості нашого народу в умовах війни; вивчення наукової діяльності М ихайла Максимовича, видатного вченого України, який упродовж усього свого життя вивчав, пропагував історико-культурне надбання українського народу.

Із вітальним словом до учасників онлайн-лекторію звернулася Руслана Маньковська – заступниця голови Національної спілки краєзнавців України, провідна наукова співробітниця Інституту історії України НАН України, докторка історичних наук, яка наголосила на унікальності постаті Максимовича, першого ректора, ученого, дослідника. Завдячуючи формату музейного простору, відкриваємо нові сторінки. Дуже цікавим є шкільний музей. Громадських музеїв в Україні налічується понад шість тисяч. З них більш як 4,5 тисячі – це шкільні музеї, які є своєрідними освітніми лабораторіями, що допомагають розвивати навички у наших учнів, розширювати їхній світогляд, поглиблювати знання з історії краю та з історії України.

З вітальним словом до учасників онлайн-лекторію звернулася також Лариса Карчина – завідувачка відділу навчально-виховної роботи КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», керівник секції «Педагогіка» відділення філософії та суспільствознавства, яка зазначила, що на цьому заході мовитиметься про історію і сучасність, про те, що ми згадуємо славетне минуле, без якого неможливим є щасливе майбутнє. І якщо подивитися на нашу сучасну Україну, то ми побачимо, що вона перебуває на піку всенародного об’єднання, воєнної міці, міжнародного визнання. Такого визнання не знали ні Іван Мазепа, ні Степан Бандера.

Виступив перед учасниками онлайн-лекторію Валентин Лазуренко – проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету, доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії та права, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, який зазначив, що сьогодні кожен на своєму фронті наближає Перемогу: хтось на передовій, хтось в аудиторії, хтось такими онлайн-лекторіями популяризує нашу історію, маючи незбагненне прагнення через багато століть донести ту правдиву історію і культуру про Україну. Науковець розповів про особливість Черкащини у контексті українського державотворення, особливо на сучасному його етапі. Зупинився на значенні постаті Михайла Максимова для України та розповів про увічнення пам’яті про видатного українця на Черкащині.

У процесі онлайн-лекторію Тетяна Москаленко представила і детально розглянула настінний календар «Наш Максимович», а також презентувала онлайн Літературний музей Михайла Максимовича. Т. Москаленко зазначила, що нині «Нова українська школа» спирається на декілька принципів, зокрема, це діяльнісний, ціннісний підхід. Так от завдяки саме діяльності М. Максимовича кожна сторінка календаря допомагає педагогам упроваджувати ціннісний підхід. Доповідач також наголосила на тому, що кожен має робити свій внесок у відродження імені, у збереження історичної пам’яті М. Максимовича, великого українця. У сучасних умовах ми мусимо уміти поводитися з власною пам’яттю… отже, переконана, пам’ятати – значить протистояти…

У доповіді Інна Отамась представила родовід М. Максимовича, описаний І. Максимовичем у 1897 р. На початку своєї праці він написав такі слова: «Кожному свою ціну віддадуть нащадки».

Із віршами долучилися учні 4 та 8 класу Богуславецького навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» ім. М. О. Максимовича Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області: «Лист-вибачення Михайлові Максимовичу», автор – Іван Дробний. Читала учениця 8 класу Рідько Маргарита. Також, «Михайликова липа», автор – Ганна Шестопал. Читали учні 4 класу: Велика Катерина, Терещенко Микола, Михно Соломія.

До обговорення долучилася Лідія Ткаченко, завідувачка сектору науково-аналітичного опрацювання і поширення інформації НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, яка зазначила, що, з погляду музейної педагогіки, це, звичайно, застосування об’єктивного і суб’єктивного підходів, які нині починають широко застосовуватися. Нарешті, ми дожили до того часу, коли можна не боятися висловлювати суб’єктивні думки, розкривати особистість не в загальних рисах, пригладжено, а так, як вона думала і що говорила у вузькому колі. Коли щось науково досліджуєш, то зазвичай кажуть: «Будь ласка, сформулюйте настільки вузько, щоб це було максимально глибоко висвітлено». Але в школі зовсім по-іншому: «Охопіть неохоплюване і вкладіть у розум і серце дитини, щоб вони із цим жили».

Онлайн-лекторій відбувся на високому науковому рівні. Як зазначили учасники заходу, вебінар стане одним із найбільш популярних відео на сайті з КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», що матиме практичну значущість.

зображення viber 2022-05-31 15-33-29-847

зображення viber 2022-05-31 15-33-30-305

зображення viber 2022-05-31 15-33-30-602

зображення viber 2022-05-31 15-33-30-944

Повне відео науково-практичного онлайн-семінару:

https://www.youtube.com/watch?v=KOhNPWcG_2w

 
«ПочатокПопередня11121314151617181920НаступнаКінець»

Сторінка 20 з 48