Краєзнавчі новини

«Село у відрогах Холодного Яру».

Фотовиставка з такою промовистою назвою відкрилася на Водохреще, 19 січня 2022 року у Черкасах. Вона виконана обласною організацією Національної спілки краєзнавців України (ініціатор і керівник проекту – Василь Мельниченко).

1

Експозицію розміщеної в обласному краєзнавчому музеї виставки склали унікальні світлини сільського фотографа із холодноярського села Грушківка колишнього Кам'янського району Івана Антоновича Литвина (1924–1987). У 2010 році його онук – черкаський художник Ігор Солодовніков, виявив на горищі будинку негативи близько 5 тисяч світлин, зроблених свого часу дідом. Відцифрувавши їх, він зберіг для нащадків безцінну спадщину свого діда, який понад півстоліття тому фотоапаратом «Зоркий-2» знімав повсякденне життя своїх односельчан – нелегку колгоспну працю, весілля, дні народження, похорони, дозвілля у селі Грушківка. Зі світлин постає реальне повсякдення українських селян доби хрущовської «відлиги». Автор зумів показати особливі риси своїх односельчан та передати їхню щирість і справжність, які завдяки збереженим світлинам дійшли до сучасників.

Детальніше...
 

22 грудня 2021 року відбулася VI звітно-виборна конференція Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

1

Конференція проходила у змішаному режимі (офлайн і онлайн) з включенням усіх 35 делегатів від міст, районів та об’єднаних територіальних громад області. Делегатів привітав голова Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України Олександр Реєнт. У своєму виступі він висловив подяку краєзнавцям Черкащини, голові обласної організації НСКУ Василю Мельниченку за активну дослідницько-пошукову і просвітницьку роботу з вивчення та популяризації знань про рідний край.

Відзначив цікаві і суспільно значимі справи обласної організації Спілки та її осередків на місцях. Голова НСКУ окреслив завдання, які стоять сьогодні перед Спілкою і які будуть обговорені на черговому VII з’їзді Національної спілки краєзнавців України 25 січня 2022 року.

Детальніше...
 

КРАЄЗНАВЧЕ СВЯТО «МОЯ ЧЕРКАЩИНА»

КС 27

29 травня 2018 року в Черкасах відбулося обласне краєзнавче свято «Моя Черкащина». Особливої значимості йому додавало те, що воно співпало в часі із відзначенням Всеукраїнського Дня краєзнавствата 100-річчя Черкаського краєзнавчого музею.

Ініційоване обласною організацією Національної спілки краєзнавців України свято об’єднало навколо теми рідного краю і краєзнавства осередки творчих спілок – письменників, художників, майстрів народного мистецтва. У ньому взяли участь книговидавничі організації, туристичні агенції, історико-культурні заповідники та бібліотеки Черкащини.

Детальніше...
 

ШЕВЧЕНКІВСЬКІ ЧИТАННЯ «ТАРАС ШЕВЧЕНКО: НЕЗЛАМНА ПОСТАТЬ НА ШЛЯХУ ДО ВОЛІ», ПРИСВЯЧЕНІ 160-РІЧЧЮ ВІД ЧАСУ ПОВЕРНЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ІЗ ЗАСЛАННЯ (1847 – 1857)

DSC 0289 1004x669

   Цього року виповнилося 160 років від часу повернення Тараса Григоровича Шевченка із заслання (1847 – 1857). Відзначення цієї дати розширює знання про Т. Г. Шевченка, постать якого є символом волі, мужності та справедливості для кожного українця.

   Знущання і наруга над людською гідністю завдавали Шевченкові неймовірних моральних мук і страждань. Роки заслання підірвали його здоров’я, що згодом позначилося на загальному фізичному стані й призвело до передчасної смерті. Однак у ці найтяжчі роки життя зміцнів і загартувався його дух і воля. Незважаючи на жорстоку кару і суворі репресії, у важких умовах підневільного солдатського життя поетичний геній Шевченка не згас, а проявився з новою силою у багатьох прекрасних творах.

  З ініціативи Шевченківського національного заповідника, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Черкаської обласної організації НСКУ, обласного краєзнавчого музею, Українського центру науки і культури при посольстві України в Республіці Казахстан та Громадського науково-просвітницького «Інституту Тараса Шевченка» 12 – 13 вересня 2017 року у Каневі відбулися П’яті Міжнародні Шевченківські читання з промовистою назвою «Тарас Шевченко: незламна постать на шляху до Волі», присвячені 160-річчю від часу повернення Тараса Григоровича Шевченка із заслання (1847 – 1857).

Детальніше...
 

ДО РОКОВИН МИКОЛИ ЩЕРБИНИ ВІДБУЛАСЯ

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ЙОГО КНИГИ

14408283 1789542671259244 867219434 o

   Минув рік як обірвалася життєва дорога Миколи Щербини – непересічної особистості, краєзнавця і педагога, автора книг і великої кількості публікацій з історії Черкащини. Залишилися нездійсненними багато його задумів і мрій. Серед них – довідник «Топонімія Городищини», над яким він напружено працював до останнього дня свого життя, майже завершивши підготовку до друку. Не випадково, що саме цьому унікальному виданню він віддавав свої знання й сили і хотів, щоб воно якомога швидше побачило світ. Адже Городищина – благословенний куточок черкаського краю, посідала особливе місце у його житті – їїÂ  він полюбив усім серцем і душею.

   Майже чотири десятиліття він досліджував Городищину, записував спогади старожилів, залучав до краєзнавчо-пошукової роботи школярів. Разом з ними здійснив ряд експедицій, зібравши багатий краєзнавчий матеріал про Валяву, Вільшану, Мліїв, Старосілля, Хлистунівку, Зелену Діброву та інші села району. Та не судилося Миколі Миколайовичу довести до завершення роботу над однією з головних своїх праць – на творчому злеті перестало битися серце літописця рідного краю.

Детальніше...
 
«ПочатокПопередня11121314151617181920НаступнаКінець»

Сторінка 16 з 42