Краєзнавчі новини

Краєзнавці взяли активну участь у обласних заходах

до Дня Соборності України

20 січня 2023 р., напередодні Дня Соборності України та 105-ї річниці з дня проголошення проголошення Української Народної Республіки, представники краєзнавчої спільноти Черкащини взяли участь у обласних державних заходах з нагоди визначних подій, які цьогоріч проходили під гаслом «Україна соборна. Разом до перемоги!».

photo 1

Відкрив обласний захід голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти УкраїниВалентин Лазуренко,

photo 2

який у своїй промові, зокрема, виголосив наступні тези:

Шановні друзі! День Соборності України був заснований, щоб громадяни нашої країни пам'ятали про важливість свободи і незалежності держави, в якій живуть.

·На крутозламах нашої складної історії науковці завжди намагаються переглянути особливості й значущість тих чи інших доленосних подій, зясувати їх витоки й наслідки, простежити вплив на сучасність. Серед найбільш драматичних і тяглих за часом є процес соборизації етнічних українських земель.

·Генеза утвердження української державно-соборницької ідеї сягає корінням у славну і водночас трагічну добу Української національної революції середини XVII століття.

·Саме завдяки нашому земляку, державотворцю, гетьману Богдану Хмельницькому, Україну стали асоціювати з територією від Карпат до Дону, і під Україною стали розуміти не тільки козацькі сторони, а весь Український народ.

·Саме завдяки українській еліті на чолі з Богданом Хмельницьким не було втрачено перспектив возз’єднання у межах усіх українських земель і досягнення повної незалежності.

·Саме цей період і подальша боротьба за українську державність у різні часові відрізки підготувала підґрунтя для Української революції 1917-1921 років. Не втраті ідеї соборності сприяли Михайло Драгоманов, Володимир Антонович, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Вячеслав Липинський та інші

·Українська мрія – єдність, свобода і незалежність. Основа державності, якої споконвіку намагалися позбавити цю прекрасну частину земель всі її так звані сусіди прикриваючись «високими» інтересами, час від часу набувала цілком ясні обриси.

·Так сталося і на початку 1918-го. 22 січня 1918 р. у запалі революційних змін IV Універсалом Центральної ради Українська Народна Республіка стала самостійною, незалежною, вільною державою українського народу.

·Більш того на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, 13 листопада 1918 р. була утворена Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918-го у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки» і 22-го січня 1919-го року він був публічно оприлюднений в Києві на знаменитій Софійській площі.

·Сам факт того, що лідери двох республік дійшли згоди і створили цю саму Злуку, є таким прикладом, що у таких складних умовах люди, які формувалися за різних історичних обставин, усе ж таки знайшли згоду, знайшли розуміння, переступили через власні амбіції, і було підписано акт Злуки.

·Дорогі черкащани, гордімося тим і пам’ятаймо, що 22 січня 1919р. на Софіївській площі Універсал Соборності або Акт Злуки українського народу про об'єднання УНР іÂ ЗУНР у соборну Україну зачитав наш земляк, уродженець села Жаботин, що на Кам’янщині, член Директорії УНР, професор Федір Петрович Швець!

·Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але український народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію просто зникає.

·Ми пам'ятаємо, що ситуація була важка. Був ворог, який йшов з боку Росії, з бажанням повернути Україну в зону своїх інтересів, а з іншого боку, був певний розбрат, тому що існували не тільки регіональні особливості, було ще безліч різних факторів.

·І сьогодні, коли ми у кривавій битві з жорстоким агресором виборюємо право бути вільними, незалежними у сімї європейського культурного і освіченого простору ми всі з Вами повинні усвідомити, що історичне значення Акту злуки 22 січня 1919 року у тому, ЩО ЦЕ БУВ СИМВОЛІЧНИЙ КРОК – СПРЯМОВАНИЙ У МАЙБУТНЄ! У наше сьогоднішнє з Вами майбутнє. Яке ми не маємо права програти!

·З Днем соборності Україні!

·Слава ЗСУ!

·Слава Україні!”.

photo 3

photo 4

Богдан КУЛИНИЧ,

член Національної спілки краєзнавців України

 

Краєзнавці увійшли до складу Консультативної ради

з питань охорони культурної спадщини Черкаської ОДА

19 січня 2023 р. відбулось засідання новоствореної Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації.

До складу зазначеної ради, яка складається із 22 осіб, увійшли краєзнавці Черкащини: голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Валентин Лазуренко, перший заступник голови Черкаської обласної організації НСКУ, професор Василь Мельниченко, член НСКУ Людмила Дядик.

Зокрема, голову обласної організації Валентина Лазуренка обрано до складу президії Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації.

На засіданні ради у режимі відеоконференції розглянуто матеріали науково-проєктної документації з визначення меж і режимів використання зон охорони пам’ятки історії місцевого значення «Могила цадика Нахмана» на території Історико-культурного центру на місці поховання духовного лідера Брацлавських хасидів цадика Нахмана у м. Умані.

photo 2023-01-22 15-41-36

photo 2023-01-22 15-41-37

photo 2023-01-22 15-41-36 2

photo 2023-01-22 15-41-37 2

Лариса СИНЯВСЬКА,

член Національної спілки краєзнавців України

 

Культурний фронт. Краєзнавці долучились до патріотичного заходу «Малюємо Перемогу… Сила рушникового «Дерева життя»

Культурний фронт в роки сучасної російсько-української війни. Фронт незламності. Фронт донесення до кожного патріота-українця нашої національної ідентичності.

6 січня 2023 р.у Черкаському обласному краєзнавчому музеї відбулась презентація проєкту «Малюємо Перемогу… Сила рушникового «Дерева життя». Захід присвятили до 69-ї річниці утворення Черкаської області (7 січня 1954 р.).

photo 2023-01-07 13-47-58 3

Традиційні орнаменти нашого Українського народу мають тисячолітню історію, пережили століття нищення нашої ідентичності та є символом незламності нашого народу.

photo 2023-01-07 13-47-58 5

photo 2023-01-07 13-47-58

Участь у патріотично-мистецькому заході взяв краєзнавчий актив Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України: голова обласної організації, професор, заслужений працівник освіти України Валентин Лазуренко, перший заступник, професор, заслужений працівник культури України Василь Мельниченко, заступник, професор Лариса Синявська, почесний краєзнавець України, заступник голови Черкаської ОДА Олександр Шамрай, директор Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка Людмила Дядик, доцент Оксана Мазур.

photo 2023-01-07 13-47-58 6

photo 2023-01-09 10-48-24

photo 2023-01-06 16-37-45

Як зазначила модератор заходу, в.о. директора Черкаського обласного краєзнавчого музею Ірина Собко, суть даного проєкту полягає в наступному: краєзнавчий музей у співпраці з ГО «Наш батальйон», ГО «Автомайдан. Черкаси», аграрно-туристичним комплексом "Соколиний Хутір" (Чернігівщина), майстрами Черкаського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, художниками та студентами профільних навчальних закладів відтворили традиційні орнаменти «Дерева життя», які вишивали на святкових рушниках наші предки, на предметах «нежиття», а саме, контейнерах для танкових снарядів (гармата Д-81), тим самим символізуючи перемогу світла над темрявою, а життя над смертю.

photo 2023-01-07 13-47-58 4

photo 2023-01-07 13-47-57 2

photo 2023-01-07 13-47-58 2

Перед присутніми виступили і краєзнавці Черкащини: заступник голови Черкаської ОДА, почесний краєзнавець України Олександр Шамрай та голова обласної організації НСКУ, професор, проректор Черкаського державного технологічного університету Валентин Лазуренко.

Оксана ЯШАН,

член президії Черкаської

обласної організації НСКУ

 

ШАНОВНІ ДРУЗІ!

Щороку Різдво Христове та Новий Рік стають для нас найтеплішими родинними святами, коли кожен з нас з особливим трепетом і любов’ю підбирає слова побажань своїм близьким на прийдешній рік, віддає все тепло своєї душі рідним, будує плани та ставить нові життєві цілі.

Цьогоріч різдвяно-новорічні свята мають гіркий воєнний присмак. Замість веселощів – тиша, уся країна нині в скорботі за тими, хто поліг за її свободу. Однак усі ми ступаємо в новий рік із надією, щирими сподіваннями у нашу якнайшвидшу Перемогу! Бо українці – незламний народ! З нами правда, з нами віра, над нами – Божий захист!

Нехай світле свято Різдва Христового та Новий 2023 рік, що невпинно наближається, принесуть кожному з вас мир, міцне здоров’я, тепло родинного затишку, щасливий сміх дітей, за якими – успішне майбутнє України!

Переможного Нового 2023 року!

photo 2022-12-26 19-53-44

З повагою

президія Черкаської обласної організації

Національної спілки краєзнавців України

 

ПРО ІСТОРИЧНИЙ ФРОНТ, ПАНТЕОН УКРАЇНСЬКИХ ГЕРОЇВ ТА НАПИСАННЯ НОВИХ ПІДРУЧНИКІВ.

ВАЛЕНТИН ЛАЗУРЕНКО У ПРОГРАМІ

"АКТУАЛЬНО З ВОЛОШИНИМ"

Актуально з Волошиним

1

2

Переглянути випуск програми можна за посиланням на ютуб каналі "Актуально з Волошиним":

https://www.youtube.com/watch?v=WXzkFtiADg8

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 8 з 40