Краєзнавчі новини

Голова спілки краєзнавців Черкащини

зустрівся з директором Інституту історії України НАНУ

photo 11111

15 лютого 2023 року голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Валентин Лазуренко зустрівся з директором Інституту історії України Національної академії наук України, академіком НАНУ Валерієм Смолієм .

photo 2

Під час зустрічі спілкувалися на актуальні питання нашої вітчизняної історії. Не оминули і питання сучасного дослідження біографії Богдана Хмельницького. Валентин Лазуренко подякував Валерію Андрійовичу Смолію за довіру і підтримку у друці на сторінках Українського історичного журналу статті “Поховання гетьмана Б. Хмельницького у Суботові: візії та реалії” (2022. – Число 2. – С. 175 – 193).

photo 3

 

ЛАРИСА СИНЯВСЬКА ВІДЗНАЧЕНА

МІНІСТЕРСТВОМ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор істориних наук, професор кафедри історії України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Лариса Синявська відзначена Подякою Міністерства освіти і науки України за багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів та плідну науково-педагогічну діяльність.

photo 2023-01-28 21-27-40

Відзнаку вручив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет під час наради з освітянами в Черкаській облдержадміністрації 26 січня 2023 р.

Краєзнавча громада Черкащини щиро вітає Ларису Іванівну з високою відзнакою і бажає їй міцного здоров’я та вагомих здобутків у науково-педагогічній роботі та на краєзнавчій ниві.

 

ПОБАЧИЛА СВІТ КНИГА ПРО СЕЛО ДЕНЬГИ

photo 2023-01-

На початку нинішнього року творчий доробок черкаського краєзнавства поповнився ще одним чудовим виданням – у видавництві «Вертикаль» побачила світ книга «Село Деньги в українській історії від давнини до сьогодення: люди і події». Її автори – Григорій Михайлович Голиш, Анатолій Юхимович Воропай і Лариса Григорівна Лисиця (загальна редакція – Г.М.Голиша).

На основі опрацювання архівних матеріалів, оприлюднених документів, стародруків, періодики, речових артефактів, спогадів та усних джерел у книзі розкривається історія та сьогодення села Деньги Золотоніського району.

photo 2023-01-2

Майже чотири століття тому у мальовничій місцевості лівобережної Черкащини виникло село Деньги, далеке і близьке минуле якого і сьогодні викликає інтерес. Його жителі по праву гордяться своїм селом, адже тут вони народилися, на цій благословенній землі жили і трудилися їхні батьки і діди-прадіди. Це – їхня мала батьківщина і частка нашої великої Батьківщини, ім’я якій Україна.

Для авторів пропонованої книги, передусім Григорія Михайловича Голиша, село Деньги, де він народився – своєрідна точка опори буття, початок дороги у велике життя, широкий і незвіданий світ. Тож видається цілком логічною була його ініціатива зі створення книги про своє село.

Підтриманий земляками задум після тривалої і копіткої дослідницько-пошукової роботи здійснився і книга про рідне село йде до читача. На її сторінках – історія Деньгів та долі жителів села, які творили і продовжують творити цю історію своєю невтомною працею, життям, потом і кров’ю.

Авторам вдалося виявити і включити до книги чимало досі невідомих широкому загалу, або й зовсім загублених у плині часу фактів з історії села, вмістити багато світлин і життєписів своїх земляків.

Читаючи книгу, переконуєшся у тому, яку велику цінність мають такі, не підігнані під шаблони академічної науки, написані від душі народні літописи наших сіл. Адже села завжди були осередками духовності і людської мудрості, відігравали важливу роль у розвитку та збереженні культури і традицій українського народу. Тож їхня історія є невичерпним джерелом знань, що мають важливе пізнавальне і виховне значення, збагачує людей знаннями і служить своєрідним містком між минулими, нинішніми і прийдешніми поколіннями.

Користуючись нагодою, від імені краєзнавчої громадськості і колег висловлюю щиру вдячність і побажання творчих успіхів та натхнення авторам книги – Григорію Михайловичу Голишу, його доньці Ларисі Григорівні Лисиці та земляку Анатолію Юхимовичу Воропаю.

Їхній творчий хист, глибоке знання сільського повсякдення, дохідлива мова роблять книгу доступною і привабливою для усіх, хто цікавиться минулим і сучасним села Деньги, яке значною мірою уособлює історію й інших сіл Черкащини. Слова вдячності – директору ТОВ «Гранекс-Черкаси» Тому Ван Гоі та деньгівчанину Ігорю Юрійовичу Шевченку, які надали фінансову підтримку у виданні книги.

Безумовно, ця книга збагатить палітру краєзнавчих досліджень рідного краю, поглибить наші знання про один із куточків Черкащини, яку ми любимо і якою гордимося.

Такі видання сьогодні, в умовах віроломної війни, розв’язаної Російською Федерацією проти України, мають особливу актуальність і велике суспільне значення. Адже пізнання рідного краю як частини історії України, вивчення його минулого й сучасного, є основою становлення національно свідомої особистості, готової до активної участі у житті держави та захисту її суверенітету і територіальної цілісності.

Василь МЕЛЬНИЧЕНКО,

заслужений працівник культури України, професор

 Питання щодо книги за телефонами:

063-258-83-19

067-292-21-83

 

"ПЕРЕМОЖНІ БАРВИ УКРАЇНСЬКОГО ВСЕСВІТУ"

photo 2023-02

Краєзнавчий актив Черкащини був запрошеним на відкриття персональної ювілейної виставки сучасного українського художника Ігоря Солодовнікова "ПЕРЕМОЖНІ БАРВИ УКРАЇНСЬКОГО ВСЕСВІТУ", відкриття якої відбулося 26.01.2023 р. у музеї “Кобзаря” Т. Г. Шевченка в Черкасах.

photo 2023-05

Роботи художника-живописця – це синтез творчого прояву інтелекту митця і експресії духу, викарбуваному у символізмі кольорів.

Від краєзнавчої спільноти, з нагоди 50-річчя від дня народження самобутнього художника голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслужений працівник освіти України, доктор історичних наук, професор, проректор Черкаського державного технологічного університету Валентин Лазуренко привітав Ігоря Вікторовича Солодовнікова з відкриттям виставки, подякував за багаторічну співпрацю з краєзнавчою спільнотою Черкащини та за дорученням президії Черкаської обласної організації НСКУ нагородив золотого ювіляра Почесною грамотою.

photo 2023-01

photo 2023-06

На відкритті виставки також виступив перший заступник голови Черкаської обласної організації НСКУ, заслужений працівник культури України, професорЧеркаського національного університету імені Богдана Хмельницького Василь Мельниченко.

photo 2023-03

У заході взяли участь члени НСКУ: заступник голови Черкаської обласної організації НСКУ, доктор історичних наук, професор ЧНУ ім.Б.Хмельницького Лариса Синявська, завідувач кафедри історії та права ЧДТУ, кандидат історичних наук, доцент Ірина Стадник, кандидат історичних наук, доцент ЧДТУ Оксана Яшан, кандидат історичних наук, доцент кафедри фізичного виховання та здоров’я людини ЧДТУ Богдан Кулинич.

photo 2023-04

photo 2023-07

Марина Северинчук,

член Національної спілки краєзнавців України

 

Круглий стіл “Соборність України:

історичний аспект та існуючі виклики сьогодення

20 січня 2023 р. за ініціативи заступника голови Черкаської обласної державної адміністрації, кандидата історичних наук, почесного краєзнавця України Олександра Шамрая та підтримки Управління освіти і науки Черкаської ОДА (начальник – кандидат історичних наук Валерій Данилевський) в прес-центрі облдержадміністрації відбувся круглий стіл на тему “СОБОРНІСТЬ УКРАЇНИ: ІСТОРИЧНИЙ АСПЕКТ ТА ІСНУЮЧІ ВИКЛИКИ СЬОГОДЕННЯ”.

photo 2

На захід, який об’єднав активну молодь, освітян, представників органів державної влади та громадськості були запрошені і члени Національної спілки краєзнавців України.

У своїй промові голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор, заслужений працівник освіти України Валентин Лазуренко наголосив на важливості Акту Злуки та на ролі молоді, як рушійної сили змін у суспільстві. Акцентував на важливості історико-культурного фронту у сучасній боротьбі з агресором.

– Сьогодні, коли ми у кривавій битві з жорстоким агресором виборюємо право бути вільними, незалежними у сім’ї європейського культурного і освіченого простору, ми всі повинні усвідомити, що  історичне значення Акту злуки 22 січня 1919 року у тому, що це був символічний крок спрямований у майбутнє – у наше сьогоднішнє з вами майбутнє, яке ми не маємо права програти! – зазначив Валентин Лазуренко.

photo 1

Своєю чергою, член правління Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доцент кафедри фізичного виховання та здоров’я людини ЧДТУ, майстер спорту України міжнародного класу з футболу, паралімпійський чемпіон 2016 року, тренер з футболу МСК «Дніпро» Богдан Кулинич у своєму виступі приділив увагу спортивному фронту, спортсменам-захисникам, спортсменам-волонтерам, спортсменам-дипломатам, які виконують надважливу місію під час війни. Богдан Кулинич підкреслив, що Україна – єдина і неподільна, і саме в єдності, в злагоджених діях сила українців, яка допомагає наполегливо торувати шлях до перемоги.

photo 4

Підбиваючи результати круглого столу, заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук Олександр Шамрай, зокрема, зазначив Вони служать у ЗСУ, навчаються, волонтерять, займаються громадською діяльністю. Вони – це молодь Черкащини. Напередодні Дня Соборності ми разом зустрілися за круглим столом. Учасники розповіли про свою діяльність. Поділилися думками, що для них соборність у нинішніх умовах Війна змінила кожного українця. Але водночас 24 лютого ще більше нас об’єднало. А єдність – це сила! Сьогодні військові на передовій знову виборюють нашу незалежність. Нашу соборність. І все буде. Україна обов’язково переможе!.

photo 3

Оксана ЯШАН,

член Національної спілки краєзнавців України

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 7 з 40