Краєзнавчі новини

Краєзнавці взяли участь у презентації проєкту "БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ. (НЕ)РОЗКАЗАНА ІСТОРІЯ"

photo 2023-11-10 20-16-23-1

Єдиний в Україні Музей Богдана Хмельницького, що в Чигирині, став ще на один щабель вищим у своєму динамічному розвитку. Саме завдяки командній реалізації проєкту "БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ. (НЕ)РОЗКАЗАНА ІСТОРІЯ", за підтримки Українського культурного фонду, в закладі з’явились нові музейні технології, серед яких – сенсорний комплекс «Подвійний погляд», настінний сенсорний кіоск та мультимедійна книга.

photo 2023-11-11 15-13-57-2

Презентація проєкту відбулась у Чигирині 10 листопада 2023 р. на яку завітали і члени Національної спілки краєзнавців України Валентин Лазуренко, Оксана Яшан, Микола Слинько.

photo 2023-11-11 15-13-56-3

Своїми враженнями про результати проєкту на заході поділилися гості: заступник начальника Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА Людмила Товстопят, амбасадор проєкту, доктор історичних наук, професор, голова Черкаської обласної організації НСКУ, проректор ЧДТУ Валентин Лазуренко, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України Дмитро Куштан, директор Національного парку Холодний ЯрБогдан Легоняк.

photo 2023-11-11 15-13-57-4

Як амбасадор даного проєкту Валентин Лазуренко від імені Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України привітав авторський колектив проєкту із його результативним завершенням та за ту велику патріотично-пошуково-креативну роботу яку він здійснив, реалізуючи його мету.

Такий проєкт надзвичайно потрібний особливо сьогодні, коли українці, в умовах російсько-української війни, почали глибоко цікавитися нашою історією без фальші і маніпуляцій в цілому, та, зокрема, біографіями потужних постатей нашого державотворення, серед яких – один із батьків нашої державності – Богдан Хмельницький.

photo 2023-11-11 15-13-58-5

Новими музейними технологіями зможуть скористатися як окремі відвідувачі музею, так і організовані туристичні групи у супроводі екскурсовода.

https://www.facebook.com/watch/?v=872571371064263&extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sharing

Микола СЛИНЬКО,

член Національної спілки краєзнавців України,

доцент ЧДТУ

 

100 ВИДАТНИХ ОСОБИСТОСТЕЙ ЧЕРКАЩИНИ

photo 2023-11-05 16-03-08-1

Гордість кожного регіону – це його люди, які своєю діяльністю, хистом, стараннями та, безумовно, волею долі стали знаковими постатями не лише рідної України, але і світу. Вони є уособленням того краю, який їх зростив, виплекав і дав путівку в життя. Для них усіх мала батьківщина – це святе місце. І тут ми говоримо про благословенний край – рідну і мальовничу Черкащину.

Нещодавно в одеському видавництві Олді+побачила світ книга 100 видатних особистостей Черкащини1 (це лише перший том перших 100-та видатних особистостей Черкащини) яка є надзвичайно оригінальною в своєму роді. В ній акцентується увага, головним чином, не на відомих, класичних уродженцях Черкащини, про яких написано чимало досліджень, як то Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Іван Нечуй-Левицький, Михайло Старицький, Кирило Стеценко, Василь Симоненко. Автори навертають читача до постатей із минулого, які волею долі були забуті та недооцінені нашою історією(до речі, біографічні дані про кожного з них спресовані у декілька рядків, але за кожним – людське життя, яскраве і талановите, в деяких безжалісно обірване в розквіті сил; ці люди для нас назавжди залишаються молодими, чистими душею, сильними духом, красивими у вчинках).Адже пам’ять – частина духовного життя народу, його скарбниця, бо той, хто пам’ятає, – сильніший, бо він озброєний досвідом минулого.

Також представлені сучасні видатні особистості – уродженці Черкащини. Серед відомих сучасників ми б виділили із світовим уже ім’ям футболістів Артема Довбика та Віталія Миколенка, баскетболіста Святослава Михайлюка, співака Олега Винника, музиканта Андрія Хливнюка, музичну селекторку і діджейку Дар’ю Коломієць, дизайнерку Айну Гассе, телеведучих Ірену Карпу та Оксану Соколову, актора театру і кіно Тараса Цимбалюка, письменника Артема Чеха.

photo 2023-11-05 16-03-08-2

На сторінках книги “100 видатних особистостей Черкащини”, підготовленої кафедрою туризму та готельно-ресторанної справи Черкаського державного технологічного університету (завідувач кафедри – професор, заслужений працівник туризму України Лариса Чепурда) – видатні черкащани – балетмейстери, етнографи, актори, кінорежисери, педагоги, історики, громадські діячі, археологи, генерал хорунжі Армії УНР, філологи, індологи, хіміки, біологи, біохіміки, поети, перекладачі, художники, артисти, хірурги, архієпископи, сходознавці, синологи, скульптори, журналісти, літератори, лікарі, композитори, співаки, графиня, фотографи, хорові диригенти, заслужені діячі, педагог-новатор, телеведучі, авіаконструктори-винахідники, філософи, математики, діджеї, антропологи, кардіологи, мовознавці, зоологи, конструктори бойової техніки, казкар-лірник, політв’язні, архівознавці, футболісти, баскетболісти, драматурги, оперні співаки, художники, спортсмени, скрипалі, літературознавці, активні діячі українського емігрантського руху, телепродюсери, краєзнавці, громадські і політичні діячі, музиканти, вокалісти, піаністи, діячі руху опору проти зросійщення та національної дискримінації, геологи, правники, політики.

Теоретичне узагальнення персоналістичного виміру історії Черкащини, висвітлення внеску окремих особистостей у її розвиток, формування професійних компетенцій фахівців у сферах, пов’язаних із вивченням і дослідженням ролі особистості в історично-культурному процесі, відіграє нині важливу роль. Окремо слід відзначити, що наведені біографічні матеріали свідчать про величезний людський потенціал краю і посилюють туристичну привабливість нашого черкаського регіону.

Переконаний, що вихід у світ цієї книги є вагомим внеском у розвиток історичного краєзнавства нашої держави крізь призму персоналістичного виміру.

1.100 видатних особистостей Черкащини: збірник у 2 т. Т.1/Л.М.Чепурда, Г.М. Чепурда, С.С. Беляєва та ін. Одеса: Олді+, 2023.164 с.

Валентин ЛАЗУРЕНКО,

голова Черкаської обласної організації НСКУ,

доктор історичних наук, професор

 

У ЧЕРКАСАХ ВІДКРИТО МЕМОРІАЛЬНУ ДОШКУ ПОЧЕСНОМУКРАЄЗНАВЦЮ УКРАЇНИ ВАСИЛЮ СТРАШЕВИЧУ

photo 2023-11-02 21-03-35-1

У Черкасах відкрито меморіальну дошку Василю Борисовичу СТРАШЕВИЧУ (1937–2020) – Почесному краєзнавцю України, журналісту, організатору фізичної культури і спорту.

Василь Борисович – яскрава постать в історії Черкащини. Впродовж усього життя, до останніх днів він досліджував і популяризував знання про рідний край, був його справжнім літописцем. Народився 3 березня 1937 року в Черкасах у багатодітній робітничій родині в подніпровській частині міста – Митниці, був середнім серед п’яти братів. Його дитинство припало на роки воєнного лихоліття і важкі часи відбудови. Він закінчив Київський державний інститут фізичної культури, здобув журналістську освіту, досяг значних особистих успіхів у багатьох видах спорту, став відомим організатором фізкультурно-спортивної роботи і краєзнавства на Черкащині.

photo 2023-11-02 21-03-36-2

Впродовж багатьох років, перебуваючи у гущі спортивного життя краю, В. Б. Страшевич, як ніхто інший, усвідомлював важливість фізичної культури і спорту як чинника розвитку не тільки фізичних, а й духовних і моральних якостей, передусім молодих людей, формування у них патріотичних почуттів, готовності захищати свою Батьківщину. Тож спортивна тематика посідала важливе місце у його краєзнавчому доробку.

Однак загальна палітра краєзнавчих студій невтомного дослідника охоплювала значно ширшу тематику. Багато його праць присвячені різним сторінкам минувшини краю – відомим землякам, військовій історії, архітектурним пам’яткам, повсякденному життю черкащан.

Його краєзнавча спадщина – наслідок багаторічної і кропіткої дослідницько-пошукової роботи. Впродовж десятиліть він робив виписки з газет та літератури, опрацьовував документи, збирав фотографії, записував спогади учасників і очевидців спортивного життя області різних років, занотовував особисті враження. Із величезного масиву зібраних матеріалів викристалізувалися історико-документальні книги, нариси і статті, які стали справжнім літописом Черкащини і, передусім його рідного міста Черкаси.

photo 2023-11-02 21-03-37-3

Йому були притаманні такі риси як товариськість, невимушеність у спілкуванні з людьми, вроджена інтелігентність, чесне і сумлінне ставлення до своїх обов’язків.

Почесний краєзнавець України, заслужений працівник фізичної культури України, лауреат Черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича. Відзначений нагородами «За особливі заслуги перед Черкащиною» і «За заслуги перед містом Черкаси» І ступеня. Обирався членом президії правління обласної організації НСКУ. Делегат ІV з’їзду Спілки.

Меморіальну дошку Василю Страшевичу відкрито на старій частині приміщення Черкаського фахового музичного коледжу (музучилища), де у 1944–1954 рр. в міській школі № 1 він навчався. Скульптор – заслужений художник України Віктор Крючков, архітектор – народний архітектор України, член Національної спілки краєзнавців України Василь Дмитренко.

На відкритті меморіальної дошки були рідні Василя Борисовича – дружина Лідія Миколаївна, син Олександр, внуки. Вони висловили слова вдячності міській владі і громадськості за увічнення пам’яті Василя Борисовича. Прийшло багато черкащан – представники краєзнавчої, спортивної, культурно-освітньої, журналістської громадськості.

Виступили міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Валентин Лазуренко, багаторічний очільник Черкаської обласної організації НСКУ, професор Василь Мельниченко, друзі Василя Борисовича і представники громадськості – Юрій Нікітенко, Віталій Карабут, Таміла Шапіро, Дмитро Співаковський.

photo 2023-11-02 21-03-38-4

Відкриттям меморіальної дошки Почесному краєзнавцю України Василю Страшевичу засвідчено суспільну значимість краєзнавства на Черкащині. Є немало прикладів увічнення пам’яті тих, хто самовіддано трудився на краєзнавчій ниві у минулому. В Золотоноші вулиця міста і краєзнавчий музей носить ім’я М.Ф. Пономаренка, у селі Великий Хутір на Драбівщині – ім’я О.А. Дорошенка присвоєно краєзнавчому музею. Увійшли в історію як почесні громадяни міст і сіл краєзнавці П.П. Соса (Черкаси), К.Н. Гудзенко (Кам’янка), І.І. Сорокопуд і М.Є. Іщенко (Канів), І.І. Волошенко (Монастирище), Георгій Хомич Коваль (Городище).

photo 2023-11-02 21-03-39-5

Імена відомих краєзнавців носять вулиці: Олександра Найди у Чигирині, Марії Шкаліберди і Костя Гудзенка у Кам’янці, Івана Городинця у селі Безпальче Золотоніського району, Григорія Міхненка у селі Боровиця Черкаського району.

Василь МЕЛЬНИЧЕНКО,

заслужений працівник культури України,

перший заступник голови Черкаської

обласної організації НСКУ

 

Вчительі краєзнавець Олег Кравченко відзначений державною нагородою

567x583-images-news-1

Олег Кравченко, як і багато школярів Чигиринщини – овіяного славою краю, зі шкільної лави цікавився історією рідного краю. Тож цілком закономірно, що у 2000 році без особливих роздумів вступив до Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького на історико-філософський факультет. Сумлінно навчався, опановуючи знання за спеціальністю «історія і право».

Після закінчення університету, у 2005 році почав працювати вчителем історії і права Чигиринського ліцею (тоді школи) № 2. Поринувши в освітянську роботу, він зарекомендував себе знаючим і здібним педагогом. Результатом його роботи став високий рівень викладання навчальних предметів та засвоєння учнями програмного матеріалу, висока якість отриманих ними знань.

У широкому спектрі історичних знань молодому учителю особливо припало до душі краєзнавство – разом зі своїми вихованцями він досліджував маловідомі сторінки минулого Чигиринщини, життя і діяльність відомих уродженців краю. Кропітка дослідницько-пошукова давала позитивні результати – щорічно його вихованці ставали переможцями олімпіад, конкурсів-захистів учнівських дослідницьких робіт МАНУ, у тому числі і обласного рівня. Крім того юні історики ліцею брали участь у міжнародних, всеукраїнських та різних регіональних історичних конкурсах.

Олег Андрійович – автор низки публікацій, учасник науково-практичних конференцій, круглих столів, семінарів та інших наукових заходів. З 2018 року – член Національної спілки краєзнавців України. Його багатогранна праця на краєзнавчій ниві відзначена званням «Почесний краєзнавець України».

565x471-images-news-2

Виховуючи у своїх учнів такі риси як патріотизм, любов до рідного краю і України, готовність захищати суверенітет і територіальну цілісність держави, вчитель з початком російської агресії зі зброєю в руках став на захист України у рядах ЗСУ. Не на словах, а особистим прикладом він показав як треба діяти, коли над Батьківщиною нависла загроза.

Як і в мирній праці, старший солдат Олег Кравченко сумлінно виконує свій військовий обов’язок в Збройних силах України, проявляє мужність і героїзм, захищаючи Україну від ворога. Напередодні Дня знань Олег Кравченко разом із побратимами отримав відзнаку від Президента України «За оборону України».

Цього року 1 вересня він зустрів не в школі, а на бойовому посту, захищаючи Україну, аби його учні могли здобувати знання під мирним небом.

Краєзнавці разом з усіма черкащанами щиро вітають Почесного краєзнавця України Олега Кравченка з високою державною нагородою – відзнакою Президента України «За оборону України». Дякуємо за мужність і відвагу, за наш кожен новий день.

Із журналу «Краєзнавство Черкащини»

 

Краєзнавці Черкащини долучились до відзначення

100-річчя уродженця Черкащини, Героя України

Михайла Сікорського

photo 2023-10-13 21-31-41 2

13 жовтня 2023 р., виповнилося рівно 100 років від дня народження видатного діяча культури України, музейника і пам’яткоохоронця, першого директора Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», Героя України Михайла Івановича Сікорського.

Протягом дня у місті, за ініціативи музейників, істориків та міської влади відбулася низка заходів – відкриття пам’ятного знаку у Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, спільне відкрите засідання Вченої ради та Науково-методичної ради НІЕЗ «Переяслав» у ході якого відбулася презентація історико-біографічного видання «Михайло Сікорський: вшанування творця переяславських музеїв» та багато іншого. Врешті на території поблизу Просвітницького центру по вулиці Тараса Шевченка, навпроти Музею Заповіту Т.Г. Шевченка НІЕЗ «Переяслав» відкрили довгоочікуваний пам’ятник Михайлу Івановичу Сікорському.

photo 2023-10-14 21-41-09

На запрошення генерального директора Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олексія Лукашевича до усіх перелічених заходів активно долучився голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор Валентин Лазуренко та магістр другого року навчання освітньої програми Історія, музеєзнавство та експертиза культурно-історичних цінностей Черкаського державного технологічного університету Володимир Зозуля.

Професор Валентин Лазуренко взяв участь та виступив за участі сковородинівців, музейників всіх поколінь, інтелектуалів міста Переяслава у спільному відкритому засіданні Вченої ради та Науково-методичної ради НІЕЗ «Переяслав» у адміністративному приміщенні Заповідника.

photo 2023-10-14 21-24-43 2

photo 2023-10-14 21-41-08

Вшанувавши хвилиною мовчання захисників та мирних жертв що полягли в горнилі російсько-української війни, поклавши квіти до могили Михайла Івановича Сікорського, з вітальними словами та ґрунтовними промовами до присутніх звернулися – генеральний директор НІЕЗ «Переяслав»Олексій Лукашевич; політик та громадський діячМикола Томенко; політик та громадський діяч, народний депутат Верховної Ради України І, ІІ, III, IV та VI скликань, борець за незалежність України у XX сторіччі й член партії В’ячеслава Чорновола «Народний рух України»Іван Заєць; ректор Університету Григорія Сковороди в ПереяславіВіталій Коцур; доктор історичних наук, професор, проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету, голова Черкаської обласної організації НСКУ Валентин Лазуренко, професор кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса ШевченкаАнатолій Коцур; перший заcтупник генерального директора Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Борис Глазунов; колега Михайла Івановича Сікорського, яка працювала завідуючою фондами заповідника Лариса Годліна та інші.

photo 2023-10-13 21-31-41

Понад годину промовці ділилися спогадами про Сікорського, оцінювали його вагомий внесок в українську культуру та музейну справу, наголошували на непересічності цієї постаті, її важливості як для Переяслава так і всієї нашої України. Принагідно даті Департамент культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України надіслав лист, текст якого зачитали на заході. Згодом світ побачить окремий матеріал про цей вагомий і пам’ятний захід.

photo 2023-10-14 21-24-43

photo 2023-10-13 21-28-50

Від усієї краєзнавчої спільноти Черкащини привітав учасників заходів, зазначивши, що черкащани глибоко пишаються своїм земляком та подарував заповіднику видання, підготовлене науковцями кафедри історії та права ЧДТУ “Черкащини славетні імена”, в якому вдячні черкащани згадують величину постаті Михайла Сікорського.

Валентин Лазуренко і Володимир Зозуля змогли оглянути також до 100-річчя М.Сікорського дві виставки –«Ювілейний калейдоскоп. До 100-річчя Героя України Михайла Сікорського»яка вміщує світлини та листування Михайла Івановича й«Книга в житті Михайла Сікорського»яка увібрала в себе десятки книг із архівів особистої бібліотеки ювіляра з дарчими підписами Михайлові Івановичу від вдячних письменників, істориків, науковців з якими був знайомий або, свого часу, мав зустрічі зодчий переяславських музеїв.

Богдан Кулинич,

член Національної спілки краєзнавців України

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 6 з 46