Краєзнавчі новини

ПИСЕМНИЙ ПАМЯТНИК СЕЛУ ПАПУЖИНЦІ

Краєзнавча бібліотека Черкащини поповнилась солідним виданням – книгою НЕМАЄ МИЛІШОГО КРАЮ НІЖ ТОЙ, ДЕ СУДИЛОСЬ ЗРОСТИ. ПАПУЖИНЦІ Й ПАПУЖАНИ: ІСТОРІЯ Й СЬОГОДЕННЯ”.

Cлавну книгу, як данину глибокої шани і поваги до багатьох поколінь жителів одного, здавалось би невеликого, скромного, мальовничого і, водночас, із багатовіковою історією села Папужинці, що на Черкащині (нині населений пункт відноситься до Тальнівської територіальної громади Звенигородського району) написала його уродженка – КАТЕРИНА ВАСИЛІВНА ШУМЕЙКО, яка має батьківсько-папужанське дівоче прізвище – Славна.

photo 001

Дане видання, це і свого роду історія нашого проукраїнського ментально-генетичного батьківського коріння на прикладі одного конкретного населеного пункту на карті нашої держави, яка сьогодні, в жорстокій боротьбі з російським агресором виборює своє право мати власну історію без фальші та бути вільною і незалежною серед європейського культурного і освіченого простору.

В цьому контексті, слід також наголосити ще і на тому, що сьогодні, на сучасному етапі боротьби за нашу державність, одним із важливих і дієвих засобів зміцнення її духовних підвалин виступає історичне краєзнавство, головним завданням якого є всебічне дослідження минулого кожного куточка рідної землі, створення повноцінних літописів усіх регіонів у контексті загальної історії України. Адже знання громадянами країни історії своєї малої батьківщини, заглиблення в її першовитоки – створює в суспільстві сприятливу духовну атмосферу, яка дає людині змогу жити повноцінно, відчувати безпосередню причетність до долі своєї держави і народу.

Вагомість таких досліджень, як написана книга Катерини Шумейко полягає в тому, що вони з’ясовують регіональні, не підігнані під загальні схеми, особливості історичного розвитку країни. Цьому сприяє й специфічність дослідницької роботи краєзнавців: більша конкретність та деталізація пошуків, можливість вивчення сучасних процесів безпосередньо по слідах подій, використання місцевих джерел, широке опрацювання матеріалів особистих архівів громадян тощо.

photo 002

Книга читається надзвичайно легко, адже вона писалася її авторкою з глибокою любов’ю до свого рідного села в усіх її проявах, з усіма внутрішніми переживаннями і повагою до його минулого та турботою про його сьогодення і майбуття. Тому патріотична складова книги тут надзвичайно потужна. І це проглядається уже з перших розділів книги, як-то, наприклад, крик душі пані Катерини за розорювання у свій час, особливо у 50-ті – 60-ті рр. XXст.на території біля села скіфських курганів, перетворення їх на поля для сільгоспкультур, та і до сьогодні наукову недослідженість як тих курганів, що уже зникли, так і тих, що ще є біля села нині.

Цікавою є подача матеріалу про легенди щодо появи самої назви села Папужинці. Цей розділ, як і багато інших, є готовим фаховим матеріалом для проведення туристичних екскурсій по селу, що в майбутньому є досить перспективним напрямком для приваблення туристів до відвідин (як тури вихідного дня внутрішнього українського регіонального туризму) Тальнівської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області.

photo 003

Потужно представлений у виданні персоналістичний вимір історії села Папужинці. А папужани творили історію нашої держави в усі часи: і в роки Української національної революції середини XVII ст., і в період Коліївщини, і в роки Першої та Другої світової воєн, в добу Української революції 1917 – 1921 рр., в часи після 1945 р. до сьогодні.

Слід також відзначити те, що у книзі Катериною Шумейко наводяться поіменні списки всіх мешканців села Папуженці у XVIIIcт., які їй вдалось відшукати у Державному архіві Київської області, що дає хорошу можливість сучасному поколінню папужан вивчати історію свого роду, своїх прізвищ.

Родзинкою видання є наведення на його сторінках унікального щоденника жителя села Папужинці Славного Григорія Вавіловича, написаний ним у період з 1929 по 1941 рр.: тут і реальність колективізації, тут і трагізм Голодомору 1932-1933 рр., тут і інша історія села. Григорій Славний, щоб зафіксована ним гірка правда не стала фатальною для його сімї, все життя переховував свої щоденники на горищі власного будинку. І як тут не пригадати той мудрий вислів, про те, що рукописи не горять.

Цікавим у виданні є не лише в хронологічному порядку подана історія села Папужинці з найдавніших часів до сьогодення, але і висвітлення такого аспекту, як креативна майстерність жителів села у таких ремеслах як: соломоплетіння, ткацтво, деревообробка, ковальство, лозоплетіння, колодязництво, бджолярство, кравецтво.

Надзвичайно посилює книгу велика кількість світлин з історії села: люди, будівлі, вулиці, сади, поля, краєвиди, обійстя, обрядовість та багато іншого.

Реалізовуючи свій задум про створення своєрідного літопису cела Папужинці, Катерина Шумейко виконала велику за обсягом пошуково-дослідницьку роботу щодо виявлення і узагальнення великого масиву матеріалів з історії і сьогодення села.

photo 004

Представляючи читачам книгу Катерини Василівни Шумейко, бажаю, щоб вона сповна служила справі виховання, передусім у представників нинішнього молодого покоління жителів села Папужинці, гордості за свою малу батьківщину, за свій черкаський край, за свою державу – Україну!

20.04.2023 р. Катерина Шумейко презентувала книгу перед членами історико-краєзнавчого гуртка Борисфен Черкаського державного технологічного університету.

Щиро вдячний зв довіру автора бути рецензентом цього видання і автором передмови.

Голова Черкаської обласної організації

Національної спілки краєзнавців України,

доктор історичних наук, професор

Валентин ЛАЗУРЕНКО

 

Години патріотичного спілкування «З Україною в серці»:

професор Лариса Синявська розповіла

про Хрисанфа Ящуржинського

зображення Синявська

З квітня 2022 р. Черкаська обласна організація НСКУспільно з відділом краєзнавства Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка в межах просвітницького циклу «Краєзнавці Черкащини: Україна переможе!» започаткували проведення Годин патріотичного спілкування «З Україною в серці». Черкаські краєзнавці почали знайомити читачів та підписників Yotube-каналу бібліотеки з найбільш значущими віхами історії Черкащини та України.

Нещодавно вийшла чергова програма, в якій доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Лариса Синявська розповіла про соціокультурний потенціал наукової спадщини Хрисанфа Ящуржинського (1852–1923?).

Вперше систематичні відомості про життєвий та творчий шлях Х.Ящуржинського (уродженця у с.Молодецьке Уманського повіту Київської губернії) були надруковані на сторінках багатотомного енциклопедичного видання видавців Ф.Брокгауза та І.Ефрона у 1904р. За часи радянської влади діяльність Х.Ящуржинського, на відміну від історіографічної характеристики його робіт, не потрапляла у поле зору дослідників. І лише з другої половини 90-х років ХХст. розпочався новий етап у дослідженні його життя, опрацюванні наукової спадщини та з’ясуванні внеску у розвиток національної історичної науки.

У 1911р. Хрисанф Петрович став одним із засновників і співробітників Уманського краєзнавчого музею. Наприкінці свого життя вчений заповів свою бібліотеку новоствореному музею. У 1913р. став головою Уманського відділення Київського товариства охорони пам’яток старовини та мистецтва. Помер і похований Х.Ящуржинський ймовірно у 1923р. у с.Молодецькому.

Наукова спадщина Хрисанфа Петровича складається з понад 60 публікацій історичного, археологічного та етнографічного змісту.

Повний ефір програми можна переглянути за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=

 

ВІТАННЯ З ВЕЛИКОДНЕМ !

photo 2023-04-13 19-13-28

 

«ІНВАСПОРТ: історія, персоналії, сьогодення»: Спілка краєзнавців Черкащини стала співорганізатором науково-практичної конференції

зображення viber 2023-04-04 12-59-19-531

«ІНВАСПОРТ: історія, персоналії, сьогодення»: під такою назвою 04 квітня 2023 року в м. Черкаси, у прес-центрі MСК «Дніпро», відбулася науково-практична конференція, присвячена 30-річчю з дня створення КЗ «Регіональний центр з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт» Черкаської обласної ради».

Співорганізатором конференції стала Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України спільно із КЗ «Регіональний центр з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт» Черкаської обласної ради» та КП «Муніципальний спортивний клуб «Дніпро».

Модератором науково-практичної конференції був член Національної спілки краєзнавців України,член правління Черкаської обласної організації НСКУ, доктор філософії, майстер спорту України міжнародного класу з футболу, паралімпійський чемпіон (2016 р.), доцент кафедри фізичного виховання та здоров’я людини Черкаського державного технологічного університету Богдан КУЛИНИЧ.

photo 004

Від Черкаської обласної військової адміністрації привітали учасників конференції Олександр ШАМРАЙ – заступник голови Черкаської ОДА, член Національної спілки краєзнавців України, кандидат історичних наук і Іван СОЛОДКИЙ – начальник Управління у справах сім‘ї молоді та спорту Черкаської ОДА.

photo 005

«30-РІЧЧЯ «ІНВАСПОРТУ» НА ЧЕРКАЩИНІ У КОНТЕКСТІ ПАМ'ЯТНИХ ДАТ РЕГІОНУ»: такою була тема виступу на науково-практичній конференції голови Черкаської обласної організації НСКУ, доктора історичних наук, професора, заслуженого працівника освіти України, проректора Черкаського державного технологічного університету Валентина ЛАЗУРЕНКА. Голова обласної організації НСКУ привітав учасників науково-практичної конференції, зазначивши на тій неоціненній ролі спортсменів-паралімпійців та дефлімпійців, яких підтримує Інваспорт протягом останніх 30-ти років, у піднесенні іміджу як нашої держави, так і Черкащини, зокрема. Виступив з ініціативою написання та видання “Енциклопедії паралімпійського спорту на Черкащині. Також запросив усіх членів Інваспорту, за бажанням, долучитись до участі у Третій регіональній науково-практичній конференції “Персоналістичний вимір історії Черкащини”, яка щорічно відбувається у березні на базі Черкаського державного технологічного університету та за результатами якої видається друкований збірник, який передається до обласної бібліотеки та Державного архіву Черкаської області. Також Валентин Лазуренко наголосив, що ця науково-практична конференція підтримана краєзнавцями Черкащини є свого роду показовою для інших організацій та установ, які мають відзначати у ці буремні для нашої державності ювілейні чи пам’ятні дні. Оскільки багато знакових подій уже минули непомітно для громадськості.

photo 001

Цікавими і змістовними були наступні виступи учасників конференції: «ЗДОБУТКИ КЗ «РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ «ІНВАСПОРТ» ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» НА МІЖНАРОДНІЙ СПОРТИВНІЙ АРЕНІ ЗА 30 РОКІВ ВІД СТВОРЕННЯ» (ДРИГА Олександр, в.о. начальника КЗ «Регіональний центр з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт» Черкаської обласної ради»; «ДІЯЛЬНІСТЬ КЗ «ОБЛАСНА ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА СПОРТИВНА ШКОЛА ДЛЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» (СКАЧКОВ Антон, директор КЗ «Обласна дитячо-юнацька спортивна школа для осіб з інвалідністю Черкаської обласної ради»); «СПІВПРАЦЯ КП «МУНІЦИПАЛЬНОГО СПОРТИВНОГО КЛУБУ «ДНІПРО» ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ» ТА КЗ «РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ «ІНВАСПОРТ» ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» (ГОНЧАРОВ Юрій, директор КП «Муніципальний спортивний клуб «Дніпро» Черкаської міської ради, президент «Асоціації футзалу Черкаської області»); «ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ КЗ «ОБЛАСНА ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА СПОРТИВНА ШКОЛА ДЛЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» (КОЛЯДЕНКО Анатолій, директор КЗ «Обласна дитячо-юнацька спортивна школа для осіб з інвалідністю Черкаської обласної ради» з 1999 по 2021 рр.); «ЮРІЙ ГОРЯЩЕНКО: ПЕРШИЙ КЕРІВНИК КЗ «РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ «ІНВАСПОРТ» ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» (КУЛИНИЧ Богдан, доктор філософії, майстер спорту України міжнародного класу з футболу, паралімпійський чемпіон (2016 р.); «ПРАВА ТА ЗАХИСТ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ НА ДЕРЖАВНОМУ РІВНІ» (КАПУСТЯН Наталія, представник Урядової уповноваженої з прав людей з інвалідністю в Черкаській області); «СПІВПРАЦЯ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ УТОГ З КЗ «РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ «ІНВАСПОРТ» ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» (ПЕТРОВА Ольга, голова Черкаської обласної організації УТОГ); «РОЗВИТОК СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ У РЕГІОНАХ» (ДЕМ'ЯНЕНКО Ніна, тренер-викладач ДЮСШОІ, голова Черкаського осередку Федерації осіб з вадами розумового та фізичного розвитку); «30 РОКІВ ЧЕРКАСЬКОГО ІНВАСПОРТУ ОЧИМА СПОРТСМЕНА» (ДАНИЛЮК Роман, заслужений майстер спорту України, срібний (2020 р.) та бронзовий призер (2016 р.) Паралімпійських ігор); «РОЗВИТОК ФЕХТУВАННЯ НА ВІЗКАХ У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ» (ШКАЛІКОВА Людмила, керівник ГО «Черкаської обласної федерації фехтування»); «РОЛЬ МОЛОДИХ СПОРТСМЕНІВ У РОЗВИТКУ СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ» (ТЕЛІЖЕНКО Анастасія, майстер спорту України міжнародного класу з кульової стрільби; «ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ІНВАСПОРТУ НА ЧЕРКАЩИН»І (БАЛАНДІН Микола, спортсмен-ветеран паралімпійського руху Черкащини).

photo 003

Слід також відзначити, що це вже другий, такого роду ювілейний захід в обласному центрі, який допомагають організувати члени Черкаської обласної організації НСКУ. Перший захід – круглий стіл «Головній спортивній арені Черкащини – 65: історія, персоналії, сьогодення», відбувся 28 жовтня 2022 р. та був присвячений 65-річчю відкриття в місті Черкаси центрального стадіону.

photo 002

По завершенні заходу учасники (паралімпійські чемпіони) науково-практичної конференції «ІНВАСПОРТ: історія, персоналії, сьогодення» зробили фото на пам'ять, а також поставили свої автографи на програмі конференції для історичної згадки. 

Оксана Яшан, 

член Національної спілки краєзнавців України  

 

Голова спілки краєзнавців Черкащини

зустрівся з Уповноваженим із захисту державної мови.

photo 01

30 березня 2023 р.голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Валентин Лазуренко зустрівся з Уповноваженим із захисту державної мови, членом НСКУ Тарасом Кременем, який цього дня перебував з робочим візитом на Черкащині.

Під час зустрічі спілкувалися на актуальні питання нашої вітчизняної історії та культури. Очільник краєзнавців Черкащини ознайомив Тараса Дмитровичами із сучасними історико-краєзнавчими здобутками краєзнавців Черкащини. Зокрема, інформував про проведення на Черкащині за підтримки Національної спілки краєзнавців України, і особисто її голови Олександра Петровича Реєнта, таких конференцій, як “Персоналістичний вимір історії Черкащини”, “Черкащина в контексті історії України”, “Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження”.

photo 02

Говорили про важливість проведення національно-патріотичних просвітницьких краєзнавчих заходів у ці важкі для нашої держави дні, коли Український народ бореться із жорстоким російським агресором. Не оминули і питання сучасних пошуків поховання державотворця України Богдана Хмельницького.

photo 03

Валентин Лазуренко ознайомив Уповноваженого із захисту державної мови із новими цікавими етнографічними експонатами Аудиторії експертизи культурно-історичних цінностей при кафедрі історії та права Черкаського державного технологічного університету, зокрема, із нещодавно переданим до експозиції аудиторії магістрантом освітньої програми “Історія, музеєзнавство та експертиза культурно-історичних цінностей” ЧДТУ Максимом Щербиною гуцульським сардаком своєї прабабусі Катерини, у якому вона брала участь у зйомці художнього фільму Сергія Параджанова “Тіні забутих предків”.

photo 07

Також голова Спілки краєзнавців Черкащини взяв участь у регіональному круглому столі на тему: «Реалізація на Черкащині Програми з розвитку та функціонування української мови» за участю Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя, начальника Черкаської ОВА Ігоря Табурця, заступника голови Черкаської обласної державної адміністрації з гуманітарних питань, члена НСКУ Олександра Шамрая, начальника Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, голови Комісії з питань освіти, науки, культури, молодіжної політики та спорту Черкаської обласної ради Валерія Данилевського, начальника Управління культури та культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації Олександра Шабатіна, керівників освітянських установ регіону. Участь у заході також взяли члени НСКУ: Богдан Кулинич, Ірина Стадник, Марина Северинчук.

photo 04

Валентин Лазуренко також мав за честь бути присутнім разом із Уповноваженим із захисту державної мови Тарасом Кременем на відкритті у Черкаському обласному художньому музеї ювілейної виставки “Зеніт” заслуженого художника України Олександри Теліженко, яка, без перебільшення, є берегинею коду нації Українського народу, гордістю Черкащини. Вчергове захоплювалися могутнім набором благословляючих символів і знакових комбінацій у представлених на виставці роботах майстрині.

photo 05

photo 06

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 5 з 40