Краєзнавчі новини

Василь Мельниченко провів національно-патріотичну лекцію «Черкаська область: шлях завдовжки 70 років»

photo 2023-12-05 19-07-32-7

5 грудня 2023 року, за ініціативи ректора ЧДТУ Олега Григора, заслужений працівник культури України, професор, почесний краєзнавець України Василь Мельниченко згуртував студентську молодь та представників науково-педагогічного колективу Черкаського державного технологічного університету на загальноуніверситетській національно-патріотичній лекції «Черкаська область: шлях завдовжки 70 років», присвяченій 70-річчю утворення Черкаської області.

– Потрібно знати історію, адже той, хто знає своє минуле, вартий майбутнього. Необхідно знати історію своєї країни, свого народу, своєї малої батьківщини, свого краю, свого роду, – наголосив ректор ЧДТУ Олег Григор.

photo 2023-12-06 00-12-08-3

photo 2023-12-05 19-07-29-4

Василь Мельниченко, який понад 20 років очолював Черкаську обласну організацію Національної спілки краєзнавців України, яка об'єднує небайдужих до своєї землі людей, поділився з молоддю скарбом своїх знань про Черкащину, про свою малу батьківщину.

– Мала батьківщина – це земля, де наше коріння. Мала батьківщина – це коріння, яке живить Велике дерево, – зауважив на початку лекції-розповіді краєзнавець.

Історик та краєзнавець Василь Мельниченко розповів авдиторії про передумови створення Черкаської області, перші кроки молодої «мінідержави», на теренах якої розташовані численні історико-культурні пам'ятки загальнонаціонального значення, про пріоритети розвитку новоствореної області, її здобутки та досягнення, проілюструвавши свою розповідь архівними світлинами.

photo 2023-12-05 19-07-30-5

photo 2023-12-05 19-07-31-6

– Така лекція формує почуття патріотизму, любові до своєї малої батьківщини. Сьогодні патріоти нашої держави відстоюють її незалежність у запеклій боротьбі з ворогом, прагнучи, аби наступні покоління жили у мирі на своїй вільній землі, – зазначив проректор з гуманітарно-виховних питань ЧДТУ, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Валентин Лазуренко.

photo 2023-12-06 00-12-08-1

photo 2023-12-06 00-12-08-2

 

«НЕЧУЙ НА ПОЗВАХ ІЗ МОСКОВЩИНОЮ».

У Каневі відбувся всеукраїнський семінар до 185-ї річниці від дня народження І. Нечуя-Левицького

photo 2023-12-04 21-04-48-2

24 листопада 2023 р. голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Валентин Лазуренко долучився до роботиВсеукраїнськогонауково-практичного семінару «НЕЧУЙ НА ПОЗВАХ ІЗ МОСКОВЩИНОЮ», приуроченого 185-річчю із дня народження Івана Семеновича Нечуя-Левицького, що проходив у Шевченківському національному заповіднику в Каневі.

У події також взяли участь та виступили з доповідями доктор політичних наук, професор, український політик та громадський діяч, лідер громадського руху «Рідна країна» Микола Томенко; народна артистка України, провідна акторка Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, актриса і телеведуча Наталія Сумська; український літературознавець, старший науковий співробітник, завідувач відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України Сергій Гальченко; літературознавець, професор, голова Черкаської обласної організації Національної спілки письменників України Володимир Поліщук; співробітники Шевченківського національного заповідника на чолі з її очільницею, поетесею, літературознавицею, членкинею Національної спілки письменників України Валентиною Коваленко, яка модерувала захід; вчителі та учні шкіл області.

photo 2023-11-24 15-25-06-1

Іван Семенович Нечуй-Левицький народився 25 грудня 1838 р. у селі Стеблів на Черкащині. Пізніше у своїх творах письменник, етнограф, фольклорист, педагог у літературних творах з любов'ю оспівував мальовничу красу батьківської землі на річці Рось.

«Глянеш з корсунських гір, славних битвами Богдана Хмельницького… На тих горах скрізь козацькі могили. Весь край ніби якесь здорове кладовище, де похований цілий народ, де під безлічними могилами похована українська воля». Це ті слова, які зникли зі вступу до повісті Івана Нечуя Левицького «Кайдашева сім’я». Зникли, як пишуть дослідники творчості класика, всі згадки про козацьке минуле. Символічно, що не лише в СРСР, а навіть нині в Україні «Кайдашеву сім’ю» перевидають в обрізаному ще царськими цензорами варіанті, зводячи родинні сварки Кайдашів до смішних виявів «типового для всіх народів царської Росії побуту пореформеного села», а не страшних наслідків цілеспрямованого винищення української волі.

"Іван Семенович Нечуй-Левицький і Черкащина” – такою була доповідь голови Черкаської обласної організації НСКУ В.Лазуренка на даному всеукраїнському семінарі.

photo 2023-12-04 21-04-48-3

«Я народився... в містечку Стеблеві Київської губернії Київського повіту. Стеблів стоїть по обидва боки Росі в дуже гарному і оригінальному місці. Річка Рось тече з півночі і серед Стеблева круто повертає углом на схід сонця, вдарившись об високу, рівну як стіна, скелю Спас. Над самою скелею стоїть церква Спаса, а коло самої скелі впадає в Рось невеличка річка Боровиця. Наша хата стояла за Россю проти самої церкви...», – так починає свою автобіографію Іван Семенович.

Свою малу батьківщину Іван Нечуй-Левицький оспівав у всіх своїх творах, цим він відрізняється від інших письменників. Йому хотілося зберегти для прийдешніх поколінь згадку про незайманий світ навколишньої краси.

Наш видатний земляк цінував живу мову. Помічав іншомовні впливи і старанно їх уникав. І правильно робив.

Іван Нечуй-Левицький вірив у майбутнє України, навіть коли писав: «У нас що дурне і підле, те панує і жме, а що добре, те мусить терпіти і не сміє голосу подати».

photo 2023-12-04 21-04-48-4

Або ще кілька його мудрих міркувань:

• І я, і ти, і всі ми живемо чужим розумом, чуємо чужі думки. А я хочу мати особистий погляд на все, свою філософію, свій світогляд.

• Гніт над українською літературою та язиком в Росії – це велика московська помилка. Він викличе в українців протест і ненависть до Великоросії”.

• Людина без національності, як дерево без коріння, воно зачучверіє і всохне.

photo 2023-12-04 21-04-48-5

Наприкінці заходу, учасники одностайно резюмували, що необхідно лобіювати питання повного видання творів письменника, включення до навчальних програм старшокласників і студентства вивчення трактатів І.Нечуя-Левицького, де проблема українізації України як ніколи актуальна в контексті боротьби проти «обрусенія».

photo 2023-12-04 21-04-49-6

Микола СЛИНЬКО,

член Національної спілки краєзнавців України

 

Круглий стіл «ЧЕРКАЩИНА В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ» до 70-річчя утворення Черкаської області

photo 2023-11-18 19-02-02-1

До 70-річчя утворення Черкаської області Черкаський державний технологічний університет спільно з Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України за участі представників органів державної влади, науковців, музейників, бібліотекарів, художників, вчителів міста, журналістів, ветеранів-державників провів круглий стіл на тему «ЧЕРКАЩИНА В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ».

Почесним гостем заходу був видатний український державний і політичний діяч, один з творців Декларації про державний суверенітет України (1990 р.), Акту проголошення незалежності України (1991 р.), Конституції України (1996 р.) Іван Олександрович ЗАЄЦЬ.

photo 2023-11-18 19-02-12-7

Перед початком події запрошені гості Черкаського державного технологічного університету вшанували пам'ять «батька української Конституції», поклавши квіти до пам’ятного знака Михайлу Сироті на Площі Знань ЧДТУ.

photo 2023-11-18 19-02-06-3

Цього дня до дискусії за круглим столом долучилися: заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук, доцент, член Національної спілки краєзнавців України Олександр Шамрай; начальник Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук, член Національної спілки краєзнавців України Валерій Данилевський; видатний український державний і політичний діяч, один із  творців Декларації про державний суверенітет України (1990 р.), Акту проголошення незалежності України (1991 р.), Конституції України (1996 р.) Іван Заєць; перший заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України,професор, заслужений працівник культури України, член Національної спілки краєзнавців України Василь Мельниченко; директорка Державного архіву Черкаської області,кандидат історичних наук, доцент, член Національної спілки краєзнавців України Тетяна Клименко; депутатка Черкаської міської ради,активна учасниця відновлення Незалежності України Любов Майборода; кандидат історичних наук, доцент кафедри економіки та управління ЧДТУ, член Національної спілки краєзнавців України Ігор Волошин; заслужений художник України, член Національної спілки краєзнавців України Олександра Теліженко; представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Черкаській області, член Національної спілки журналістів України Надія Горбаченко; доктор філософії, доцент кафедри фізичного виховання та здоров’я людини Черкаського державного технологічного університету,паралімпійський чемпіон 2016 р., член Національної спілки краєзнавців України,майстер спорту України міжнародного класу з футболу Богдан Кулинич; директорка Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка, член Національної спілки краєзнавців України Людмила Дядик; завідувач кафедри філософських і політичних наук, професор Анжела Бойко; в.о. директора Черкаського обласного краєзнавчого музею, член Національної спілки краєзнавців України Ірина Собко; директор наукової бібліотеки імені Михайла Максимовича Черкаського національного університету імені Б.Хмельницького, член Національної спілки краєзнавців України Григорій Голиш; начальник відділу студентського розвитку та культурних програм ЧДТУ, член Національної спілки краєзнавців України Марина Северинчук; директор інформаційної агенції «Нова Доба» Тетяна Очеретяна; секретар Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доцент Оксана Яшан; науковці та студенти Черкаського державного технологічного університету; вчителі шкіл міста.

photo 2023-11-18 19-02-03-2

Модератором круглого столу виступив проректор з гуманітарно-виховних питань ЧДТУ, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України Валентин Лазуренко.

photo 2023-11-18 19-02-09-4

Професор Валентин Лазуренко, який модерував захід, нагадав, що 7 січня 2024 року виповнюється 70 років із дня утворення Черкаської області, і за цей час Черкащина утвердилася як важливий історико-культурний і економічний регіон України і стала «малою» батьківщиною вже не одного покоління черкащан».

– Відзначення 70-річчя утворення Черкаської області розширить знання громадян, передусім молодого покоління, про свій край, його історію і людей, які зробили вагомий внесок у розбудову української державності. Такі знання сприятимуть формуванню у черкащан патріотизму і гордості за Черкащину і свою державу, відчуття причетності до долі України, готовності відстоювати її суверенітет і територіальну цілісність, – акцентував Валентин Лазуренко.

З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся ректор ЧДТУ,доктор політичних наук, професор Олег Григор.

Ми пишаємося тим, що «батьки» державної незалежності дотичні до нашого університету: Михайло Сирота, який у свій час брав участь у підготовці Конституції та відстоював її у парламенті; нашу Конституцію. Дуже приємно, що Іван Олександрович Заєць, який відгукнувся приїхати до нас знову. Ми повинні цінувати тих людей, які стояли у джерел нашої державності і сьогодні ми пригадаємо історичні моменти нашого державотворення, – зазначив ректор ЧДТУ Олег Григор.

photo 2023-11-18 19-02-12-6

Своєю чергою заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, член Національної спілки краєзнавців України Олександр Шамрай зауважив, що круглий стіл у Черкаському державному технологічному університеті розпочинає низку заходів, які відбудуться в межах 70-річчя області, наймолодшої області на терені України, щоб ще раз поговорити про місце  Черкащини у контексті українського державотворення.

– Сьогодні наша держава переживає черговий виток в історії державотворення, в умовах війни ні на мить не зупиняючись, рухаючись вперед. Кожен нинішній захід чи майбутній захід підтверджує наш єдиний порив разом йти до нашої спільної перемоги. Ми горді тим, що Черкащина має таку плеяду наших державотворців, як Михайло Сирота, Вячеслав Чорновіл, Станіслав Губар, Іван Заєць, не говорячи вже про Богдана Хмельницького і Тараса Шевченка. Я бажаю, щоб ми були єдині в пориві до нашої спільної Перемоги, – наголосив у вітальному слові заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Шамрай.

photo 2023-11-18 19-02-14-10

У своїй промові видатний український державний і політичний діяч, один із творців Декларації про державний суверенітет України та Акту проголошення незалежності України Іван Заєць підкреслив, що Черкащина – особлива земля для української нації, особлива в історичному плані, особлива і з позиції сьогоднішнього дня.

– Цей захід важливий, щоб цінити те, що було зроблено раніше, подумати про те, що ми можемо зробити сьогодні і куди ми спрямуємо свої погляди у майбутньому, тому що патріотизм починається із тієї стежини, на яку людина вперше ступила босими ногами, – зазначив  Іван Заєць.

Упродовж теми перший заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор, заслужений працівник культури України, член Національної спілки краєзнавців України Василь Мельниченко навів загальні штрихи соціально-економічного та культурного розвитку регіону; начальник Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, член Національної спілки краєзнавців України Валерій Данилевський нагадав події кінця 80-х –початку 90-х років XX ст., коли Черкащина була у вирі національного відродження України; активна учасниця відновлення Незалежності України Любов Майборода поділилася своїми спогадами учасниці національно-патріотичного руху про відновлення незалежності України, зокрема на Черкащині, а доцент кафедри фізичного виховання та здоров’я людини ЧДТУ, член Національної спілки краєзнавців України Богдан Кулинич приділив увагу спортивним досягненням черкащан.

photo 2023-11-18 19-02-13-8

photo 2023-11-18 19-03-00-11

photo 2023-11-18 19-03-01-12

Учасники круглого столу натхненно обговорювали питання осмислення державотворчого потенціалу, ролі і значення Черкащини у становленні й утвердженні Незалежності України, розглядаючи виклики і реалії років незалежності на соціально-економічних, політичних, культурних, освітніх, спортивних аспектах розвитку регіону та акцентували увагу на внеску особистостей у розбудову черкаського краю.

photo 2023-11-18 19-02-11-5

Принагідно, за дорученням голови Національної спілки краєзнавців України Олександра Реєнта голова Черкаської обласної організації НСКУ Валентин Лазуренко разом із заступником голови Черкаської ОДА Олександром Шамраєм, ректором ЧДТУ Олегом Григором та державником Іваном Зайцем вручили квитки члена Національної спілки краєзнавців України Валерію Данилевському, Івану Десятнікову, Миколі Слиньку та Олександрі Теліженко.

photo 2023-11-18 19-02-14-9

За матеріалами пресслужби

Черкаського державного

технологічного університету

 

В Черкаському національному університеті відбувся круглий стіл присвячений Голодомору-геноциду 1932-1933 років в Україні

photo 2023-11-11 16-18-24-1

9 листопала 2023 р. в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбувся всеукраїнський круглий стіл з міжнародною участю «ГОЛОДОМОР-ГЕНОЦИД 1932-1933 РР. В УКРАЇНІ: ПАМ'ЯТАЄМО, ВШАНОВУЄМО» до 90-роковин трагедії.

Участь у заході взяли та виступили члени Черкаської обласної організації НСКУ: заступник голови Черкаської ОВА з гуманітарних питань, кандидат історичних наук, доцент Олександр Шамрай, доктор історичних наук, професор ЧНУ Сергій Корновенко, доктор історичних наук, професор ЧНУ Анатолій Морозов, доктор історичних наук, професор ЧДТУ Валентин Лазуренко.

photo 2023-11-11 16-18-24-2

Голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор, заслужений працівник освіти України Валентин Лазуренко виступив із 20-ти хвилинною доповіддю на тему «Голодомор-геноцид 1932-1933 рр. в Україні у дослідженнях краєзнавців Черкащини: новітня історіографія» в якій він приділив увагу маловідомим сторінкам всеукраїнської трагедії, яка поставила націю на межу зникнення.

photo 2023-11-11 16-18-24-3

Краєзнавець у своїй доповіді, зокрема, зазначив: Голодомор 1932–1933 років – це страшна трагедія Українського народу. Історики називають різні цифри померлих від голоду селян – від 3 до 7млн, а деякі обґрунтовують цифру у 10,5млн осіб. Смерть близької людини – трагедія, а мільйонів – статистика. Мільйони померлих від голоду українських селян – не статистика, а наслідок злочинної політики радянської держави.

Аналізуючи краєзнавчий доробок дослідниківЧеркащини, які у своїх роботах звертались до висвітлення теми Голодомору 1932–1933рр. приходимо до наступних висновків.

Пишучи історії населених пунктів Черкаської області, практично всі краєзнавці, без винятку, не оминули тему Голодомору 1932-1933 рр..

Практично всі, за поодиноким винятком, події, які відбувались в Україні у 1932–1933рр. кваліфікують як Голодомор і геноцид.

До сьогодні залишаються великі розбіжності у встановленні кількості загиблих від Голодомору по кожному населеному пункті Черкаської області, та регіону, в цілому.

Нами встановлено, що ще чекають свого дослідника багато сіл Черкаської області для написання їх комплексної історії, та, зокрема, історії Голодомору 1932–1933рр. в цих населених пунктах.

 Потребує, на наш погляд, і уточнення методології дослідження трагедії Голодомору 1932–1933р.

На наш погляд, Голодомор – це ще й як результат Української селянської революції, концепція (гіпотеза) якої досить активно розробляється науковцями як міста Черкаси, так і інших міст”.

photo 2023-11-11 16-18-24-4

Організатори події: Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького; Науково-дослідний інститут селянства та вивчення аграрної історії; Інститут історії України НАН України.

Зарубіжний партнер: Університет Матея Бела (Словаччина).

Українські партнери: ДВНЗ «Криворізький державний педагогічний університет»; Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут; Черкаський державний технологічний університет; Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України; Український науково-дослідний та освітній центр вивчення Голодомору (HREC in Ukraine); Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво»; Національний музей Голодомору-геноциду; Наукове товариство істориків-аграрників; Осередок НТШ у Черкасах; Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України.

photo 2023-11-11 16-18-24-5

https://www.youtube.com/watch?v=X4Vd-Iq6XJA

Оксана ЯШАН,

член Національної спілки краєзнавців України, доцент ЧДТУ

 

Краєзнавці посадили на батьківщині Богдана Хмельницького ТЮЛЬПАНОВІ КЛУМБИ ПЕРЕМОГИ!

photo 2023-11-10 20-16-27-1

10.11.2023 р. члени Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України та викладачі і співробітники Черкаського державного технологічного університету: доктор історичних наук, професор, голова обласної спілки краєзнавців Валентин Лазуренко кандидат історичних наук, доцент Оксана Яшан, кандидат економічних наук, доцент Микола Слинько, начальник редакційно-видавничого відділу Олена Литвин, магістрант кафедри історії та права Володимир Зозуля, заклали на батьківщині державотворця України, гетьмана Богдана Хмельницького в СуботовіÂ території Замчища Хмельницьких тюльпанові Клумби Перемоги! В цей день було висаджено 220 тюльпанів, які придбали краєзнавці. КРАЄЗНАВЦІ ЧЕРКАЩИНИ ЄДИНІ: УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ!

photo 2023-11-10 20-16-33-2

photo 2023-11-10 20-16-35-3

photo 2023-11-10 20-16-33-4

Богдан КУЛИНИЧ,

член Національної спілки краєзнавців України,

доцент ЧДТУ

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 3 з 44