Розташування області

map4

Черкаська область розташована в центральній частині України, по обидва береги Дніпра. Вона межує на півночі з Київською, на сході – з Полтавською, на півдні – з Кіровоградською і на заході – з Вінницькою областями. У складі області – 20 районів, 6 міст обласного підпорядкування, 15 селищ міського типу, 825 сільських населених пунктів.
На Черкащині, поблизу села Мар’янівка Шполянського району, розташований географічний центр України з координатами: 49° 01′ 39′ північної широти,  31° ′ східної 28′ 58 довготи.
Площа Черкаської області становить 20,9 тис. квадратних кілометрів, що складає 3,5 % території держави (18 місце в Україні). Населення – 1.........чоловік.
Територія області простягнулася із південного заходу на північний схід на 245 км, з півночі на південь – на 150 км. Крайня північна точка лежить неподалік від села Кононівка Драбівського району, південна – поблизу села Колодисте Тальнівського району, західна – біля села Коритня Жашківського району, східна – неподалік села Стецівка Чигиринського району. За математичними розрахунками географічним центром області є точка поблизу села Журавки Городищенського району.
Черкащина в цілому рівнинна і умовно поділяється на дві частини – правобережну і лівобережну. Переважна частина правобережжя  розміщена в межах Придніпровської височини з найвищою точкою області, що має абсолютну висоту 275 метрів над рівнем моря (поблизу Монастирища). В прилягаючій до Дніпра частині правобережжя знаходиться заболочена Ірдино-Тясминська низовина, а також підвищення – Канівські гори. Низинний рельєф має лівобережна частина області, яка розташована в межах Придніпровської низовини.
Область багата на нерудні корисні копалини, передусім будівельні матеріали. Граніти різних типів зустрічаються в Городищенському, Корсунь-Шевченківському, Смілянському, Уманському та інших районах. Відомо близько 400 родовищ різних глин. Важливе значення мають бентонітові та палигорскітові глини, що залягають поблизу Дашуківки Лисянського району. Неподалік Мурзинець і Неморожі Звенигородського району, Новоселиці Катеринопільського району залягають високоякісні вогнетривкі глини – каоліни. Майже повсюдно поширені кварцеві піски.
Серед паливних ресурсів переважає буре вугілля та торф. Родовища бурого вугілля – Козацьке, Рижанівське, Юрківське у Звенигородському, Новоселицьке, Мокрокалигірське у Катеринопільському, Тарнавське у  Монастирищенському районах.
Рудні корисні копалини у вигляді осадових залізних руд зустрічаються у Канівському, Смілянському, Шполянському районах, корінних титанових – у Смілянському районі.
Клімат регіону помірно континентальний. Зима м’яка, з частими відлигами. Літо тепле, в окремі роки спекотне, західні вітри приносять опади. Середня температура найхолоднішого місяця січня – 5,9° С. Середня температура влітку складає + 19° С.
Внутрішні води області представлені річками, озерами, болотами, підземними водами і штучними водоймами. Водна поверхня займає 4 %  загальної території.
Річки Черкаської області належать до басейнів Дніпра та Південного Бугу. Всього в області 1037 річок загальною довжиною близько 7,6 тис. кілометрів, у тому числі довжиною понад 10 кілометрів – 181. Основні річки басейну Дніпра у межах області – Рось, Тясмин, Вільшанка, Супій, Золотоношка, Чумгак. До басейну Південного Бугу належать Гнилий Тікич, Гірський Тікич, Велика Вись, Ятрань.
Найбільшими штучними водосховищами в межах області є Канівське і Кременчуцьке, утворені греблями великих гідроелектростанцій на Дніпрі. Крім того споруджено 37 невеликих водосховищ і понад 2,3 тис. ставків.
Рослинність області характеризується поєднанням флори лісостепової і степової зони. Серед деревних порід у лісах переважають дуб, ясен, сосна, граб, вільха, липа, клен, береза, тополя. Серед кущів поширена ліщина, калина, шипшина, терен, черемха. Степова рослинність представлена багаторічними травами. В заплавах річок та заболочених місцевостях переважає вологолюбиве різнотрав’я.
Розташування області у лісостеповій зоні зумовлює різноманітний видовий склад фауни. Налічується 66 видів ссавців, 280 видів птахів, 9 видів плазунів, 11 видів земноводних, 44 види риб.