За підтримки краєзнавців відбувся круглий стіл з міжнародною участю «ПОДВИЖНИКИ НАЦІОНАЛЬНОГО ВІДРОДЖЕННЯ: ЛЕВ БИКОВСЬКИЙ І ВАСИЛЬ ДОМАНИЦЬКИЙ»

photo 2025-05-17 21-32-18-1

14 травня 2025 року в Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка відбувся Круглий стіл з міжнародною участю «ПОДВИЖНИКИ НАЦІОНАЛЬНОГО ВІДРОДЖЕННЯ: ЛЕВ БИКОВСЬКИЙ І ВАСИЛЬ ДОМАНИЦЬКИЙ», присвячений 130-річчю від дня народження уродженців Черкащини Лева Биковського та 115-річчю пам’яті Василя Доманицького. Одним із співорганізаторів заходу виступила і Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України.

 

Захід зібрав науковців, краєзнавців, бібліотекарів, архівістів та музейних працівників з Черкащини та з-за кордону. Він став важливою платформою для популяризації наукової, видавничої та громадської спадщини видатних українських діячів, які присвятили своє життя розвитку національної культури, збереженню історичної пам’яті та формуванню української ідентичності. Захід відкрила директорка обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка Людмила Дядик, яка наголосила на важливості вивчення та популяризації постатей Лева Биковського та Василя Доманицького як невід’ємної частини історії українського національного руху та культурної спадщини.

photo 2025-05-17 21-32-18-2

Модераторкою круглого столу була заступниця директора з наукової роботи Клавдія Бугаєнко, яка у своєму виступі детально висвітлила життєвий шлях, творчу й наукову діяльність Лева Биковського – знаного бібліографа, видавця, публіциста, культуролога, організатора українського бібліотечного життя в еміграції. Вона наголосила на його ролі у формуванні української бібліографії як наукової дисципліни та збереженні української книги за межами України.

photo 2025-05-17 21-32-18-3

Особливу увагу привернули відеопрезентації наших міжнародних партнерів і друзів, які висвітлили американський період життя та діяльності Лева Биковського: Юлії Госарт, професорки Школи інформації м. Сан-Хосе (США), яка розповіла про роль Биковського у формуванні українських колекцій у бібліотеках США та його співпрацю з діаспорними організаціями; Сари Клер, бібліотекарки Лос-Анжельської публічної бібліотеки, яка презентувала матеріали про внесок Биковського у розвиток бібліотечної справи в Америці та Габріелли Резновскі, бібліотекарки Вашингтонського університету м. Сієтл, яка поділилася дослідженнями щодо архівної спадщини Лева Биковського у фондах університету.

Життєвий, творчий шлях та наукова спадщина Василя Доманицького, знаного історика, письменника, публіциста, фольклориста, кооператора, першого наукового редактора «Кобзаря» Тараса Шевченка, був представлений у доповідях провідних черкаських науковців і краєзнавців: Володимира Поліщука, голови Черкаського обласного осередку Національної спілки письменників України, Григорія Голиша, директора наукової бібліотеки ім. М. Максимовича ЧНУ ім. Б. Хмельницького, Тетяни Клименко, директорки Державного архіву Черкаської області, Оксани Черкашенко, ученого секретаря Черкаського обласного краєзнавчого музею та Олени Наріжної, директорки Звенигородського краєзнавчого музею ім. Т. Г. Шевченка, яка долучилася до круглого столу онлайн через платформу ZOOM, презентувавши власне бачення значення Доманицького для розвитку краєзнавства на Звенигородщині.

photo 2025-05-17 21-32-18-4

Про вагомий внесок Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України у дослідження та популяризацію історико-культурної спадщини Лева Биковського та Василя Доманицького виступив Валентин Лазуренко, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

Захід став не лише майданчиком для наукових обговорень, але й важливою подією для збереження історичної пам’яті, підтримки міжкультурного діалогу та посилення міжнародної співпраці у сфері бібліотечної, наукової та краєзнавчої діяльності.

За матеріалами пресслужби

Черкаської обласної універсальної

наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка