Відбулась презентація всеукраїнського наукового видання «Краєзнавство», присвяченого Черкащині

photo 2025-03-08 17-32-42-1

5 березня 2025 року у «Просторі співдії», облаштованому в Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка, згуртувалися представники влади, громади та бізнесу, освітяни, історики, краєзнавці, музеєзнавці, бібліотекарі, медійники, люди, які цікавиться історією Черкащини та України. На презентацію спецвипуску загальноукраїнського наукового журналу «Краєзнавство», присвяченого Черкащині, який побачив світ у 2024 році у видавництві «Вертикаль» і став своєрідним підсумком 2024 року – року 70-річчя утворення Черкаської області, завітали заступник голови Черкаської облдержадміністрації Олександр Шамрай, голова постійної Комісії з питань освіти, науки, духовності, молодіжної політики та спорту Черкаської обласної ради, начальник Управління освіти і науки Черкаської ОДА Валерій Данилевський, заступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна, директор ТОВ «НВФ «Урожай» ПрАТ «МХП» Олександр Воскобойнік, керівник ГО «Патріоти рідного краю», ідейний натхненник й організатор фестивалю «Крутий Заміс» Юрій Романча, депутат Черкаської міської ради Сергій Шмиголь, міський голова Чигирина Віктор Харченко.

 

photo 2025-03-08 17-32-42-2

Всеукраїнський ілюстрований часопис знайомить читацьку аудиторію нашої держави з Черкащиною, окремими сторінками історії нашого краю, відомими земляками, творчим доробком черкаських краєзнавців.

Ініціатором підготовки та випуску наукового видання стала Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, яку на громадських засадах очолює проректор з гуманітарно-виховних питань ЧДТУ, професор Валентин Лазуренко, а відповідальним редактором і упорядником випуску виступив професор кафедри історії та права ЧДТУ Василь Мельниченко. Видання журналу здійснено за підтримки членів Спілки краєзнавців і благодійників, яких названо на сторінках часопису.

photo 2025-03-08 17-32-42-3

Обсяг часопису – 21 друкований аркуш, формат А-4, ілюстрований, 246 сторінок). Видання журналу здійснено за підтримки членів Спілки краєзнавців і благодійників, яких названо на сторінках часопису. Видавництво – «Вертикаль» (Черкаси, Світлана Кандич).

Про важливість плекання історичної пам'яті, збереження національної ідентичності, закарбування історичних подій у науковому часописі на презентації говорили: директорка бібліотеки Людмила Дядик, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор Валентин Лазуренко; заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Шамрай; начальник Управління освіти і науки Черкаської ОДА Валерій Данилевський, голова Національної спілки краєзнавців України, член-кореспондент Національної академії наук України, головний редактор журналу «Краєзнавство» Олександр Реєнт; відповідальний редактор і упорядник спецвипуску журналу, професор Василь Мельниченко.

photo 2025-03-08 17-32-42-4

Також на заході були присутні та мали нагоду взяти слово автори статей журналу і видавці: кандидат історичних наук, директор Наукової бібліотеки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, голова Золотоніської районної організації НСКУ Григорій Голиш, докторка історичних наук, професор ЧНУ імені Богдана Хмельницького, заступниця голови обласної організації НСКУ, заступниця головного редактора журналу «Краєзнавство» Лариса Синявська, кандидатка історичних наук, директорка Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко, директорка видавництва «Вертикаль» Світлана Кандич, директорка інформаційного агентства «Нова Доба»Тетяна Очеретяна.

photo 2025-03-08 17-32-42-6

Журнал «Краєзнавство» складається із тематичних розділів. У першому з них вміщені статті голови Національної спілки краєзнавців України Олександра Реєнта «Державотворчий потенціал українського краєзнавства у контексті 70-річчя утворення Черкаської області», заступника голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександра Шамрая – «Підтримка краєзнавства як складова гуманітарної політики органів державної влади», голови Черкаської обласної організації НСКУ Валентина Лазуренка – «Краєзнавство Черкащини в умовах воєнного стану як чинник ідеологічного опору російському агресорові». У цьому ж розділі у статті Василя Мельниченка зроблено історичний екскурс, у якому йде мова про утворення та розвиток Черкаської області і край у добу розбудови незалежної України. Вміщено інформацію Григорія Голиша і Лариси Лисиці про науково-просвітницькі напрацювання краєзнавців Черкащини останнього часу.

photo 2025-03-08 17-32-42-5

Розділ «Черкащина: історичні та соціокультурні аспекти» містить підбірку наукових розвідок про минувшини краю, зокрема присвячених історії Золотоніського земства, протистоянню селян Черкащини більшовикам у 1920 році, «Великому терору» 1937–1938 рр., Голодомору 1932–1933 рр. на Городищині, міфам та реаліям «соціалістичного змагання» 1933 рр. (за матеріалами газети «Христинівський залізничник»), життю Михайла Драй-Хмари за рядками його власного щоденника.

photo 2025-03-08 17-32-43-7

У тематичному розділі «Історія міст і сіл Черкаського краю» йдеться про заснування та ранню історію міста Черкаси, склад, повноваження та функції Черкаської міської думи в 1900–1919 рр., місто Умань на сторінках газет ХІХ – початку ХХ століття, переселення придніпровських сіл у зв’язку з будівництвом Кременчуцького водосховища.

photo 2025-03-08 17-32-43-8

На сторінках часопису висвітлюються проблеми історико-культурної спадщини краю. Цій темі присвячені статті про церкву Святого Пророка Іллі в Суботові у нововиявлених джерелах ХVІІІ століття та про Успенський Ірдинський (Виноградський) монастир на Смілянщині у ХVІІІ столітті.

У розділі «Літопис українського краєзнавства» висвітлюється історія краєзнавства Уманщини 1920-х і 1990-х рр., діяльність Національної спілки краєзнавців України на сторінках журналу «Краєзнавство» у 2000–2024 рр., розробка та впровадження краєзнавчого курсу «Моя Черкащина» у школах області. Окремі статті присвячені подвижникам сучасного краєзнавства Григорію Голишу з Черкас і Тетяні Кузнець х Умані.

photo 2025-03-08 17-32-43-9

photo 2025-03-08 17-32-43-10

Окрім цього, в журналі вміщена хроніка краєзнавчого життя на Черкащині і в Україні, рецензії на історико-документальні видання черкаських краєзнавців.

Автори наукових статей, повідомлень та рецензій – науковці університетів, освітяни, працівники історико-культурних заповідників, архівів Черкащини. До формування номера долучилися земляки-краєзнавці з Києва та Харкова.

Примірники видання вже надіслані в обласні та районні бібліотеки, провідні бібліотеки України і до окремих закордонних книгозбірень.

Презентація журналу стала першою подією «Простору співдії», обладнаного у залі бібліотеки Шевченка за сприяння громадян США: доктора Юлії Госарт, отця Кирила і прихожан Церкви Святої Катерини.

У захожі взяли участь члени НСКУ – науковці Черкаського державного технологічного університету: кандидатка історичних наук, доцентка кафедри історії та права ЧДТУ, членкиня Національної спілки краєзнавців України Оксана Яшан, доктор філософії, доцент кафедри економіки та управління ЧДТУ, член Національної спілки краєзнавців України Микола Слинько, старшавикладачка кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Ірина Герман зі студентами спеціальності 242 «Туризм і рекреація» долучилися до презентації чергового номеру всеукраїнського наукового видання – журналу «Краєзнавство».

photo 2025-03-08 17-32-43-11

Ознайомитися з електронною версією журналу можна за посиланням:  http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?&I21DBN=EJRN&P21DBN=EJRN&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=njuu_all&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21COLORTERMS=0&S21P03=I=&S21STR=kraj%2F2024%2F2

На заході були присутніми та висвітлили подію журналісти телестудії Ільдана” (https://www.youtube.com/watch?v=ruYsS6Y5WVg) та інформаційне агентство “Нова Доба” (

 https://novadoba.com.ua/447151-krayeznavtsi-prezentuvaly-naukovyj-zhurnal-prysvyachenyj-cherkashhyni.html).