«АЛЬБОМ СПОГАДІВ "КРЕМЕНЧУЦЬКЕ "МОРЕ": НЕЗАТОПЛЕНА ПАМ'ЯТЬ»

photo 2025-01-30 21-51-09-5

Завдяки підтримці Чигиринської міської територіальної громади побачив світ «АЛЬБОМ СПОГАДІВ "КРЕМЕНЧУЦЬКЕ "МОРЕ": НЕЗАТОПЛЕНА ПАМ'ЯТЬ" до 65-річчя переселення і створення «нових» придніпровських сіл Чигиринщини».

 

Укладачем альбому є краєзнавець, лауреат Черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича Наталія Чигирик, екскурсовод відділу «Резиденція Богдана Хмельницького” Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», яка більше 10 років займається дослідженням цієї теми.

photo 2025-01-30 21-49-58-1

Альбом присвячений історії придніпровських сіл Чигиринщини, що потрапили в зону затоплення Кременчуцького водосховища: Бужин, Шабельники, Тіньки, Тарасівка, Адамівка, Рацеве, Гущівка, Кожарки. Це 116 сторінок цікавих розповідей очевидців переселення та світлини населених пунктів.

Рецензентами видання виступили краєзнавці і науковці: голова Черкаської облорганізації Національної спілки краєзнавців України, професор Валентин Лазуренко і директор Державного архіву Черкаської області, доцент Тетяна Клименко.

photo 2025-01-30 21-49-58-2

У передмові до видання Валентин Лазуренко зазначив: «Сьогодні, як ніколи, Українська держава потребує пробудження національної самосвідомості народу. Велика роль в цьому процесі належить історичному краєзнавству. Адже саме через вивчення історії рідного краю можна виховувати почуття патріотизму та повагу до історичного минулого.

В книзі «Кременчуцьке «море»: незатоплена пам'ять» зібрані спогади людей, яких насильно переселили з рідних місць в кінці 50-х рр. ХХ ст., а на їхніх землях розлилися води рукотворного «моря».

Життєві історії переселенців дають змогу дізнатися про різні аспекти життя українського села середини ХХ ст., процес переселення з чаші Кременчуцького «моря» та будівництво нових сіл на «степу». Особистий досвід безпосередніх очевидців і учасників робить час і події зрозумілішими і ближчими кожному читачеві.

Спогади доповнені світлинами з родинних архівів жителів затоплених сіл. Читачі зможуть познайомитися з фотоматеріалами про відомих людей села, шкільне життя, родинні свята, природу придніпровських сіл тощо.

Все це не далека історія, але багато хто її не знає, оскільки ці відомості неможливо віднайти в жодному друкованому виданні. Саме тому ця книга сприяє зростанню інтересу, насамперед, підростаючого покоління, до історичної спадщини краю.

Книга буде цікавою не тільки жителям Чигиринщини, а перш за все тим, чиї родини пережили пересилку, залишили рідні місця, в чиїх родинах бережуть фото і переказують спогади про життя на «низу»/

photo 2025-01-30 21-51-08-3

photo 2025-01-30 21-51-09-4

Високо оцінила видання і директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко, яка у своїй передмові, зокрема, зазначила: “Вже минуло 65 років, як природа, життя, історія частинисіл Чигиринщини були змиті водами Кременчуцького «моря». Але не змиті з пам’яті тих, хто пережив цю «пересилку». Це стає зрозумілим коли читаєш книгу «Кременчуцьке «море»: незатоплена пам'ять». Сьогодні нові села розляглися на березі «моря», а багато «пішло в небуття», адже не всі з переселених сіл Чигиринщини отримали адміністративні назви.

Переселенці з придніпровських сіл – очевидці тих подій, розповідають ненаписану історію. Вона зберігається в назвах річок, островів, водойм, місцин і кутків села, яких вже ніколи не побачити. Залишилося дуже мало тих, хто пам’ятає, як було там, «на низу». В книзі можна прочитати про долі простих жителів, які працювали в сільраді, лікарні, школі, колгоспі. Які віддали всі свої вміння і знання, вклали багато праці, тому і залишилися в пам’яті односельців.

Зібрані авторкою спогади є доповненням до відтворення реальної картини подій того часу. Особлива цінність видання в оприлюднені маловідомих матеріалів, недоступних широкому загалу.

Без сумніву, книга «Кременчуцьке «море»: незатоплена пам'ять» буде цікавою і пізнавальною для різних вікових категорій – від школярів і студентів, до старшого покоління. Комусь вона відкриє невідомі сторінки історії Черкащини, а комусь допоможе по-новому поглянути на давно відомі події».

photo 2025-01-30 21-51-25-6

Богдан КУЛИНИЧ,

член НСКУ