Про чорнобильську тематику у дослідженнях краєзнавців Черкащини говорилось на всеукраїнській конференції «Комеморативні практики в музейній діяльності: Чорнобильський вимір»

photo 2024-12-19 19-02-31-1

19 грудня 2024 р. голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України, проректор з Черкаського державного технологічного університету Валентин Лазуренко взяв участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Комеморативні практики в музейній діяльності: Чорнобильський вимір», що проходила в Національному музеї «Чорнобиль» МВС України (м. Київ).

 

photo 2024-12-21 12-32-30-2

На пленарному засіданні Валентин Лазуренко виступив із доповіддю «Чорнобильська тематика у дослідженнях краєзнавців Черкащини».

Cвій виступ В.Лазуренко, розпочав такими словами: “26 квітня 1986 р. в Україні сталася катастрофа глобального значення: вибухнув 4-й реактор Чорнобильської атомної електростанції. Почався новий відлік українського часу. Болісний, гіркий і трагічний... Значна частина території Черкащини теж опинилася під впливом радіоактивного забруднення. Його створили довго живучі ізотопи, особливо цезій-137 (період напіврозпаду – 70 років), і стронцій-90 (період напіврозпаду – 28,6 років). Роботи з вивчення й оцінки радіоактивного забруднення велись у 612 населених пунктах Черкаської області. Найбільше радіоактивно забрудненими виявилися села Канівського, Катеринопільського, Корсунь-Шевченківського, Тальнівського, Лисянського районів. Ця трагедія зачепила долю кожного українця, адже й досі ми відчуваємо її відлуння. Це і понівечені і покинуті будинки, забруднені річки, поля й озера. А найбільший сум викликають долі людей, які, не шкодуючи свого життя, боролися з вогняною стихією”, – такими словами починається стаття-передмова “Чорнобиль: трагедія українського народу” черкаського історика і краєзнавця І. Кивгили у книзі “Бійці невидимої війни. Книга нарисів, присвячена ліквідаторам-чорнобильцям Кам’янського району”, яка побачила світ у 2019 р. На сьогодні згадане вище видання займає помітне місце серед палітри краєзнавчих книг, присвячених суто чорнобильській тематиці та яка присвячена ліквідаторам-чорнобильцям Кам’янського району Черкаської області. До книги увійшли спогади окремих чорнобильців району про перебування в зоні страшної техногенної катастрофи.

photo 2024-12-19 19-02-29-3

Нами встановлено, що не всі праці краєзнавців Черкащини широко, з прив’язкою до конкретного району, міста чи села висвітлюють, чи навіть згадують, тему Чорнобильської трагедії 1986 р. Хоча побіжно, в контексті характеристики динаміки суспільно-політичного життя як України в цілому, так і Черкащини, зокрема, середини 80-х рр. XX ст. вони поодиноко згадують трагедію”.

photo 2024-12-21 12-32-29-4

Очільник краєзнавців Черкащини принагідно передав заступниці Національного музею «Чорнобиль», члену НСКУ Яніні Швачко в дарунок для фондів національного музею книгу нарисів-спогадів окремих ліквідаторів-чорнобильців Кам’янського району про перебування в зоні страшної техногенної катастрофи «Бійці невидимої війни». Ця книга є своєрідним нагадуванням людям про те, що вони не мають права стирати з пам’яті уроки, які винесла Україна з Чорнобильської трагедії, а також ніхто не повинен забувати тих мужніх і відповідальних людей, які носять горде звання Ліквідатор.

photo 2024-12-21 12-32-30-5

Як далекоглядно зазначив краєзнавець І.Кивгила, який написав передмову до згаданої вище книги «Бійці невидимої війни» про те, що “минуть століття, а трагедія, що сталася в Чорнобилі 26 квітня 1986 р., буде не лише предметом гострих дискусій не байдужих до природи і долі людства, а й об’єктом ґрунтовних досліджень науковців, економістів, екологів, суспільствознавців, політиків”.

За матеріалами конференції планується видання збірника наукових праць.

Богдан КУЛИНИЧ,

член Національної спілки краєзнавців України