Круглий стіл «ЧЕРКАЩИНА В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ» до 70-річчя утворення Черкаської області

photo 2023-11-18 19-02-02-1

До 70-річчя утворення Черкаської області Черкаський державний технологічний університет спільно з Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України за участі представників органів державної влади, науковців, музейників, бібліотекарів, художників, вчителів міста, журналістів, ветеранів-державників провів круглий стіл на тему «ЧЕРКАЩИНА В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ».

 

Почесним гостем заходу був видатний український державний і політичний діяч, один з творців Декларації про державний суверенітет України (1990 р.), Акту проголошення незалежності України (1991 р.), Конституції України (1996 р.) Іван Олександрович ЗАЄЦЬ.

photo 2023-11-18 19-02-12-7

Перед початком події запрошені гості Черкаського державного технологічного університету вшанували пам'ять «батька української Конституції», поклавши квіти до пам’ятного знака Михайлу Сироті на Площі Знань ЧДТУ.

photo 2023-11-18 19-02-06-3

Цього дня до дискусії за круглим столом долучилися: заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук, доцент, член Національної спілки краєзнавців України Олександр Шамрай; начальник Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук, член Національної спілки краєзнавців України Валерій Данилевський; видатний український державний і політичний діяч, один із  творців Декларації про державний суверенітет України (1990 р.), Акту проголошення незалежності України (1991 р.), Конституції України (1996 р.) Іван Заєць; перший заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України,професор, заслужений працівник культури України, член Національної спілки краєзнавців України Василь Мельниченко; директорка Державного архіву Черкаської області,кандидат історичних наук, доцент, член Національної спілки краєзнавців України Тетяна Клименко; депутатка Черкаської міської ради,активна учасниця відновлення Незалежності України Любов Майборода; кандидат історичних наук, доцент кафедри економіки та управління ЧДТУ, член Національної спілки краєзнавців України Ігор Волошин; заслужений художник України, член Національної спілки краєзнавців України Олександра Теліженко; представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Черкаській області, член Національної спілки журналістів України Надія Горбаченко; доктор філософії, доцент кафедри фізичного виховання та здоров’я людини Черкаського державного технологічного університету,паралімпійський чемпіон 2016 р., член Національної спілки краєзнавців України,майстер спорту України міжнародного класу з футболу Богдан Кулинич; директорка Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка, член Національної спілки краєзнавців України Людмила Дядик; завідувач кафедри філософських і політичних наук, професор Анжела Бойко; в.о. директора Черкаського обласного краєзнавчого музею, член Національної спілки краєзнавців України Ірина Собко; директор наукової бібліотеки імені Михайла Максимовича Черкаського національного університету імені Б.Хмельницького, член Національної спілки краєзнавців України Григорій Голиш; начальник відділу студентського розвитку та культурних програм ЧДТУ, член Національної спілки краєзнавців України Марина Северинчук; директор інформаційної агенції «Нова Доба» Тетяна Очеретяна; секретар Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доцент Оксана Яшан; науковці та студенти Черкаського державного технологічного університету; вчителі шкіл міста.

photo 2023-11-18 19-02-03-2

Модератором круглого столу виступив проректор з гуманітарно-виховних питань ЧДТУ, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України Валентин Лазуренко.

photo 2023-11-18 19-02-09-4

Професор Валентин Лазуренко, який модерував захід, нагадав, що 7 січня 2024 року виповнюється 70 років із дня утворення Черкаської області, і за цей час Черкащина утвердилася як важливий історико-культурний і економічний регіон України і стала «малою» батьківщиною вже не одного покоління черкащан».

– Відзначення 70-річчя утворення Черкаської області розширить знання громадян, передусім молодого покоління, про свій край, його історію і людей, які зробили вагомий внесок у розбудову української державності. Такі знання сприятимуть формуванню у черкащан патріотизму і гордості за Черкащину і свою державу, відчуття причетності до долі України, готовності відстоювати її суверенітет і територіальну цілісність, – акцентував Валентин Лазуренко.

З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся ректор ЧДТУ,доктор політичних наук, професор Олег Григор.

Ми пишаємося тим, що «батьки» державної незалежності дотичні до нашого університету: Михайло Сирота, який у свій час брав участь у підготовці Конституції та відстоював її у парламенті; нашу Конституцію. Дуже приємно, що Іван Олександрович Заєць, який відгукнувся приїхати до нас знову. Ми повинні цінувати тих людей, які стояли у джерел нашої державності і сьогодні ми пригадаємо історичні моменти нашого державотворення, – зазначив ректор ЧДТУ Олег Григор.

photo 2023-11-18 19-02-12-6

Своєю чергою заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, член Національної спілки краєзнавців України Олександр Шамрай зауважив, що круглий стіл у Черкаському державному технологічному університеті розпочинає низку заходів, які відбудуться в межах 70-річчя області, наймолодшої області на терені України, щоб ще раз поговорити про місце  Черкащини у контексті українського державотворення.

– Сьогодні наша держава переживає черговий виток в історії державотворення, в умовах війни ні на мить не зупиняючись, рухаючись вперед. Кожен нинішній захід чи майбутній захід підтверджує наш єдиний порив разом йти до нашої спільної перемоги. Ми горді тим, що Черкащина має таку плеяду наших державотворців, як Михайло Сирота, Вячеслав Чорновіл, Станіслав Губар, Іван Заєць, не говорячи вже про Богдана Хмельницького і Тараса Шевченка. Я бажаю, щоб ми були єдині в пориві до нашої спільної Перемоги, – наголосив у вітальному слові заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Шамрай.

photo 2023-11-18 19-02-14-10

У своїй промові видатний український державний і політичний діяч, один із творців Декларації про державний суверенітет України та Акту проголошення незалежності України Іван Заєць підкреслив, що Черкащина – особлива земля для української нації, особлива в історичному плані, особлива і з позиції сьогоднішнього дня.

– Цей захід важливий, щоб цінити те, що було зроблено раніше, подумати про те, що ми можемо зробити сьогодні і куди ми спрямуємо свої погляди у майбутньому, тому що патріотизм починається із тієї стежини, на яку людина вперше ступила босими ногами, – зазначив  Іван Заєць.

Упродовж теми перший заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор, заслужений працівник культури України, член Національної спілки краєзнавців України Василь Мельниченко навів загальні штрихи соціально-економічного та культурного розвитку регіону; начальник Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, член Національної спілки краєзнавців України Валерій Данилевський нагадав події кінця 80-х –початку 90-х років XX ст., коли Черкащина була у вирі національного відродження України; активна учасниця відновлення Незалежності України Любов Майборода поділилася своїми спогадами учасниці національно-патріотичного руху про відновлення незалежності України, зокрема на Черкащині, а доцент кафедри фізичного виховання та здоров’я людини ЧДТУ, член Національної спілки краєзнавців України Богдан Кулинич приділив увагу спортивним досягненням черкащан.

photo 2023-11-18 19-02-13-8

photo 2023-11-18 19-03-00-11

photo 2023-11-18 19-03-01-12

Учасники круглого столу натхненно обговорювали питання осмислення державотворчого потенціалу, ролі і значення Черкащини у становленні й утвердженні Незалежності України, розглядаючи виклики і реалії років незалежності на соціально-економічних, політичних, культурних, освітніх, спортивних аспектах розвитку регіону та акцентували увагу на внеску особистостей у розбудову черкаського краю.

photo 2023-11-18 19-02-11-5

Принагідно, за дорученням голови Національної спілки краєзнавців України Олександра Реєнта голова Черкаської обласної організації НСКУ Валентин Лазуренко разом із заступником голови Черкаської ОДА Олександром Шамраєм, ректором ЧДТУ Олегом Григором та державником Іваном Зайцем вручили квитки члена Національної спілки краєзнавців України Валерію Данилевському, Івану Десятнікову, Миколі Слиньку та Олександрі Теліженко.

photo 2023-11-18 19-02-14-9

За матеріалами пресслужби

Черкаського державного

технологічного університету