100 ВИДАТНИХ ОСОБИСТОСТЕЙ ЧЕРКАЩИНИ

photo 2023-11-05 16-03-08-1

Гордість кожного регіону – це його люди, які своєю діяльністю, хистом, стараннями та, безумовно, волею долі стали знаковими постатями не лише рідної України, але і світу. Вони є уособленням того краю, який їх зростив, виплекав і дав путівку в життя. Для них усіх мала батьківщина – це святе місце. І тут ми говоримо про благословенний край – рідну і мальовничу Черкащину.

Нещодавно в одеському видавництві Олді+побачила світ книга 100 видатних особистостей Черкащини1 (це лише перший том перших 100-та видатних особистостей Черкащини) яка є надзвичайно оригінальною в своєму роді. В ній акцентується увага, головним чином, не на відомих, класичних уродженцях Черкащини, про яких написано чимало досліджень, як то Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Іван Нечуй-Левицький, Михайло Старицький, Кирило Стеценко, Василь Симоненко. Автори навертають читача до постатей із минулого, які волею долі були забуті та недооцінені нашою історією(до речі, біографічні дані про кожного з них спресовані у декілька рядків, але за кожним – людське життя, яскраве і талановите, в деяких безжалісно обірване в розквіті сил; ці люди для нас назавжди залишаються молодими, чистими душею, сильними духом, красивими у вчинках).Адже пам’ять – частина духовного життя народу, його скарбниця, бо той, хто пам’ятає, – сильніший, бо він озброєний досвідом минулого.

Також представлені сучасні видатні особистості – уродженці Черкащини. Серед відомих сучасників ми б виділили із світовим уже ім’ям футболістів Артема Довбика та Віталія Миколенка, баскетболіста Святослава Михайлюка, співака Олега Винника, музиканта Андрія Хливнюка, музичну селекторку і діджейку Дар’ю Коломієць, дизайнерку Айну Гассе, телеведучих Ірену Карпу та Оксану Соколову, актора театру і кіно Тараса Цимбалюка, письменника Артема Чеха.

photo 2023-11-05 16-03-08-2

На сторінках книги “100 видатних особистостей Черкащини”, підготовленої кафедрою туризму та готельно-ресторанної справи Черкаського державного технологічного університету (завідувач кафедри – професор, заслужений працівник туризму України Лариса Чепурда) – видатні черкащани – балетмейстери, етнографи, актори, кінорежисери, педагоги, історики, громадські діячі, археологи, генерал хорунжі Армії УНР, філологи, індологи, хіміки, біологи, біохіміки, поети, перекладачі, художники, артисти, хірурги, архієпископи, сходознавці, синологи, скульптори, журналісти, літератори, лікарі, композитори, співаки, графиня, фотографи, хорові диригенти, заслужені діячі, педагог-новатор, телеведучі, авіаконструктори-винахідники, філософи, математики, діджеї, антропологи, кардіологи, мовознавці, зоологи, конструктори бойової техніки, казкар-лірник, політв’язні, архівознавці, футболісти, баскетболісти, драматурги, оперні співаки, художники, спортсмени, скрипалі, літературознавці, активні діячі українського емігрантського руху, телепродюсери, краєзнавці, громадські і політичні діячі, музиканти, вокалісти, піаністи, діячі руху опору проти зросійщення та національної дискримінації, геологи, правники, політики.

Теоретичне узагальнення персоналістичного виміру історії Черкащини, висвітлення внеску окремих особистостей у її розвиток, формування професійних компетенцій фахівців у сферах, пов’язаних із вивченням і дослідженням ролі особистості в історично-культурному процесі, відіграє нині важливу роль. Окремо слід відзначити, що наведені біографічні матеріали свідчать про величезний людський потенціал краю і посилюють туристичну привабливість нашого черкаського регіону.

Переконаний, що вихід у світ цієї книги є вагомим внеском у розвиток історичного краєзнавства нашої держави крізь призму персоналістичного виміру.

1.100 видатних особистостей Черкащини: збірник у 2 т. Т.1/Л.М.Чепурда, Г.М. Чепурда, С.С. Беляєва та ін. Одеса: Олді+, 2023.164 с.

Валентин ЛАЗУРЕНКО,

голова Черкаської обласної організації НСКУ,

доктор історичних наук, професор