Години патріотичного спілкування «З Україною в серці»:

професор Лариса Синявська розповіла

про Хрисанфа Ящуржинського

зображення Синявська

З квітня 2022 р. Черкаська обласна організація НСКУспільно з відділом краєзнавства Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка в межах просвітницького циклу «Краєзнавці Черкащини: Україна переможе!» започаткували проведення Годин патріотичного спілкування «З Україною в серці». Черкаські краєзнавці почали знайомити читачів та підписників Yotube-каналу бібліотеки з найбільш значущими віхами історії Черкащини та України.

Нещодавно вийшла чергова програма, в якій доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Лариса Синявська розповіла про соціокультурний потенціал наукової спадщини Хрисанфа Ящуржинського (1852–1923?).

Вперше систематичні відомості про життєвий та творчий шлях Х.Ящуржинського (уродженця у с.Молодецьке Уманського повіту Київської губернії) були надруковані на сторінках багатотомного енциклопедичного видання видавців Ф.Брокгауза та І.Ефрона у 1904р. За часи радянської влади діяльність Х.Ящуржинського, на відміну від історіографічної характеристики його робіт, не потрапляла у поле зору дослідників. І лише з другої половини 90-х років ХХст. розпочався новий етап у дослідженні його життя, опрацюванні наукової спадщини та з’ясуванні внеску у розвиток національної історичної науки.

У 1911р. Хрисанф Петрович став одним із засновників і співробітників Уманського краєзнавчого музею. Наприкінці свого життя вчений заповів свою бібліотеку новоствореному музею. У 1913р. став головою Уманського відділення Київського товариства охорони пам’яток старовини та мистецтва. Помер і похований Х.Ящуржинський ймовірно у 1923р. у с.Молодецькому.

Наукова спадщина Хрисанфа Петровича складається з понад 60 публікацій історичного, археологічного та етнографічного змісту.

Повний ефір програми можна переглянути за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=