Краєзнавці взяли активну участь у обласних заходах

до Дня Соборності України

20 січня 2023 р., напередодні Дня Соборності України та 105-ї річниці з дня проголошення проголошення Української Народної Республіки, представники краєзнавчої спільноти Черкащини взяли участь у обласних державних заходах з нагоди визначних подій, які цьогоріч проходили під гаслом «Україна соборна. Разом до перемоги!».

photo 1

Відкрив обласний захід голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти УкраїниВалентин Лазуренко,

photo 2

який у своїй промові, зокрема, виголосив наступні тези:

Шановні друзі! День Соборності України був заснований, щоб громадяни нашої країни пам'ятали про важливість свободи і незалежності держави, в якій живуть.

·На крутозламах нашої складної історії науковці завжди намагаються переглянути особливості й значущість тих чи інших доленосних подій, зясувати їх витоки й наслідки, простежити вплив на сучасність. Серед найбільш драматичних і тяглих за часом є процес соборизації етнічних українських земель.

·Генеза утвердження української державно-соборницької ідеї сягає корінням у славну і водночас трагічну добу Української національної революції середини XVII століття.

·Саме завдяки нашому земляку, державотворцю, гетьману Богдану Хмельницькому, Україну стали асоціювати з територією від Карпат до Дону, і під Україною стали розуміти не тільки козацькі сторони, а весь Український народ.

·Саме завдяки українській еліті на чолі з Богданом Хмельницьким не було втрачено перспектив возз’єднання у межах усіх українських земель і досягнення повної незалежності.

·Саме цей період і подальша боротьба за українську державність у різні часові відрізки підготувала підґрунтя для Української революції 1917-1921 років. Не втраті ідеї соборності сприяли Михайло Драгоманов, Володимир Антонович, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Вячеслав Липинський та інші

·Українська мрія – єдність, свобода і незалежність. Основа державності, якої споконвіку намагалися позбавити цю прекрасну частину земель всі її так звані сусіди прикриваючись «високими» інтересами, час від часу набувала цілком ясні обриси.

·Так сталося і на початку 1918-го. 22 січня 1918 р. у запалі революційних змін IV Універсалом Центральної ради Українська Народна Республіка стала самостійною, незалежною, вільною державою українського народу.

·Більш того на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, 13 листопада 1918 р. була утворена Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918-го у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки» і 22-го січня 1919-го року він був публічно оприлюднений в Києві на знаменитій Софійській площі.

·Сам факт того, що лідери двох республік дійшли згоди і створили цю саму Злуку, є таким прикладом, що у таких складних умовах люди, які формувалися за різних історичних обставин, усе ж таки знайшли згоду, знайшли розуміння, переступили через власні амбіції, і було підписано акт Злуки.

·Дорогі черкащани, гордімося тим і пам’ятаймо, що 22 січня 1919р. на Софіївській площі Універсал Соборності або Акт Злуки українського народу про об'єднання УНР іÂ ЗУНР у соборну Україну зачитав наш земляк, уродженець села Жаботин, що на Кам’янщині, член Директорії УНР, професор Федір Петрович Швець!

·Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але український народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію просто зникає.

·Ми пам'ятаємо, що ситуація була важка. Був ворог, який йшов з боку Росії, з бажанням повернути Україну в зону своїх інтересів, а з іншого боку, був певний розбрат, тому що існували не тільки регіональні особливості, було ще безліч різних факторів.

·І сьогодні, коли ми у кривавій битві з жорстоким агресором виборюємо право бути вільними, незалежними у сімї європейського культурного і освіченого простору ми всі з Вами повинні усвідомити, що історичне значення Акту злуки 22 січня 1919 року у тому, ЩО ЦЕ БУВ СИМВОЛІЧНИЙ КРОК – СПРЯМОВАНИЙ У МАЙБУТНЄ! У наше сьогоднішнє з Вами майбутнє. Яке ми не маємо права програти!

·З Днем соборності Україні!

·Слава ЗСУ!

·Слава Україні!”.

photo 3

photo 4

Богдан КУЛИНИЧ,

член Національної спілки краєзнавців України