27 грудня – 427-річниця ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

ГЕТЬМАНА УКРАЇНИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

photo 2022-12-27 11-06-00

27 грудня 2022 р. краєзнавці Черкащини взяли участь в обласному заході з нагоди річниці від народження гетьмана України Богдана Хмельницького, який відбувся біля його пам’ятника в місті Черкаси.

Голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Валентин ЛАЗУРЕНКОМ з нагоди річниці від дня народження творця Української Козацької Держави, зокрема, зазначив: “СЬОГОДНІ 427 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ГЕТЬМАНА УКРАЇНИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО. На сьогодні для багатьох українців-патріотів постать гетьмана є уособленням нашої реальної державності. Про геніальні прояви особистості Богдана Хмельницького можна писати досить багато: державотворець, дипломат, військовий діяч. Стратег і тактик. Для своєї епохи, як писали його сучасники, він був Богом даним вождем. А ДЛЯ МЕНЕ БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ – ВИДАТНИЙ ЗЕМЛЯК-СУБОТЯНИН, ЯКИМ Я ЩИРО ГОРДЖУСЬ.

 

зображення viber 2022-12-27 18-03-35-806

Богдан Хмельницький був першим і, на жаль, останнім в історії України ХІІІ — ХХ століть політиком, який зумів не лише очолити боротьбу за національну незалежність, а й за допомогою гнучкої зовнішньої та внутрішньої політики об’єднати для досягнення цієї мети зусилля різних класів, станів і груп українського суспільства.

У надзвичайно складних міжнародних умовах сер. XVIIcт., маневруючи між різнобічними інтересами супротивників, Богдан Хмельницький зумів зберегти основне — українську державу.

photo 2022-12-26 22-05-29 2

Богдан Хмельницький був полководцем європейського масштабу. Він створив одну з найбільших армій у тодішній Європі, зумів належним чином озброїти її, значно підніс ефективність української кінноти та артилерії.

Водночас ми добре розуміємо, що Богдан Хмельницький — це історична особа, котра не піддається однозначній оцінці. ТА генеральної лінії свого життя, глибокий сенс якої полягав у визволенні рідної землі від іноземного гноблення і створенні незалежної соборної Української держави, Богдан Хмельницький дотримувався до останнього свого подиху.

Як за життя постать гетьмана була оповита багатьма легендами і міфами, так і після його смерті вона залишила по собі для нащадків чимало незрозумілого і втаємниченого, а в деяких аспектах обросла і фальсифікаціями.

photo 2022-12-26 22-05-29

НЕЗАВЕРШЕНИМ ДЛЯ ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ НАШОГО УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ ЗАЛИШАЄТЬСЯ НА СЬОГОДНІ ВСТАНОВЛЕННЯ РЕАЛЬНОГО МІСЦЯ ПОХОВАННЯ БАТЬКА-ЗАСНОВНИКА УКРАЇНИ ЯК ТАКОЇ, ЩО ІСНУЄ І ДОНИНІ, ГЕТЬМАНА УКРАЇНИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО. Пошук праху великого державотворця України на сьогодні має не лише історичне, а і політичне значення. Адже його можливе віднайдення – стане одним із потужних джерел до запоруки єдності нашої української нації. А також – це реальний шлях, на нашу думку, до створення величного Пантеону пам'яті українця-державника Богдана Хмельницького. А Чигиринщина у новому контексті перетвориться на реальне державотворчо-ментально-історичне місце України в XXI cт.

photo 2022-12-26 22-05-28

І на завершення. У 1994 р., видатний український поет і громадсько-політичний діяч ДМИТРОПАВЛИЧКО прогулюючись суботівськими полями, написав поезію, яка не втратила своєї актуальності і нині:

“Десь тут в землі лежить Богданів прах.

Я знаю де, та не скажу нікому,

Бо віднайдуть, розвіють на вітрах

Його кістки, як спалену солому.

А ви, хахли із Києва й Черкас,

Перевертні, затьмарені моголи,

Поклянетеся радо другий раз

У тому, в чому він не клявсь ніколи.

Мовчатиму, як Суботів мовчить,

Хоч добре знає, де його похова,

Допоки із міських , столичних плить

Не зазвучить державна наша мова””.

Оксана ЯШАН,

член Національної спілки краєзнавців України