Краєзнавці Черкащини стали співорганізаторами круглого столу

«Головній спортивній арені Черкащини – 65»

28 жовтня 2022 р. Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України спільно з КП «Муніципальний спортивний клуб «Дніпро» Черкаської міської ради, Державним архівом Черкаської області стала співорганізатором круглого столу «Головній спортивній арені Черкащини – 65: історія, персоналії, сьогодення», присвяченого 65-річчю відкриття в місті Черкаси центрального стадіону. Захід відбувся в залі засідань Центрального стадіону міста Черкаси.

Відкрив захід директор КП “Центральний стадіон” Черкаської міської ради, голова Асоціації міні-футболу в Черкаській області Юрій Гончаров.

photo 1

За дорученням міського голови міста Черкаси Анатолія Бондаренка привітала учасників круглого столу його заступник Анастасія Чубіна. Від Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України учасників заходу привітав її голова, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України, проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету Валентин Лазуренко, який наголосив на важливості проведення такого роду пам’ятного заходу особливо сьогодні, в час російської агресії на Україну. Це свого роду історико-культурний фронт, який показує те, що ми, українці, незламні, навіть під гули сирен проводимо заходи, які ментально нас об’єднують і здружують. Також В.Лазуренко наголосив, що цей круглий стіл ініційований краєзнавцями Черкащини та є свого роду показовим для інших організацій та установ, які мають відзначати у ці буремні для нашої державності ювілейні чи пам’ятні дні. Оскільки багато знакових подій уже минули непомітно для громадськості.Валентин Лазуренко також зазначив, що стадіон був побудований у 1957. Першим матчем-відкриттям 9 листопада1957. стала гра між місцевим клубом «Колгоспник»(згодом Дніпро) і столичним Динамо (Київ), яке спеціально запросили з угоди урочистостей. Зустріч з рахункам «3-1» виграли кияни. З моменту відкриття стадіон носив назву ДСТ «Колгоспник», оскільки ініціатором побудови стадіону була обласна спортивна рада «Колгоспника». Але вже 9 травня1958р. рішенням обласної ради новозбудованому стадіону було присвоєноім'я Ленінського комсомолу. На початку 90-хрр.XX ст. стадіон було перейменовано на«Центральний стадіон».25 серпня2020р. стадіон перейменували в сучасну назву ЧЕРКАСИ АРЕНА.

photo 2

У колі науковців, краєзнавців і організаторів фізкультури і спорту на круглому столі йшла мова про історію спорудження стадіону і його ролі у розвитку масового та професійного спорту на Черкащині і в Україні.

Учасники заходу назвали найбільш значимі події в 65-річній біографії спортивного комплексу і пошанували тих людей, що доклали багато зусиль для того, щоб стадіон став важливим осередком спортивного життя краю, а спорт – дієвим чинником фізичного і патріотичного виховання не одного покоління черкащан.

photo 3

Цікавими були теми виступів учасників круглого столу. Так, заслужений працівник культури України, кандидат історичних наук, професор, перший заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Василь Мельниченко у своєму виступі “65-РІЧЧЯ ЦЕНТРАЛЬНОГО СТАДІОНУ У КОНТЕКСТІ ПАМ’ЯТНИХ ДАТ МІСТА ЧЕРКАСИ” зокрема, зазначив, що пам’ятні дати є своєрідним каркасом нашого історичного буття, а їх відзначення сприяє пізнанню свого минулого, утвердженню історичної пам’яті та національної самосвідомості і патріотизму. Тому варто заздалегідь планувати (а не згадувати в останній момент, а то й взагалі забувати) заходи з відзначення і пошанування відомих земляків, дат заснування закладів освіти, культури, охорони здоров’я, виробничих колективів.

Тетяна Клименко, директор Державного архіву Черкаської області, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії та права Черкаського державного технологічного університету, зробила виcтуп-презентацію на тему “ГОЛОВНА СПОРТИВНА АРЕНА ЧЕРКАЩИНИ ЗА ДОКУМЕНТАМИ ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ.

ЦІКАВІ ФАКТИ З ІСТОРІЇ ГОЛОВНОЇ СПОРТИВНОЇ АРЕНИ ЧЕРКАЩИНИ”, таким був виступ Бориса Юхнакраєзнавця, журналіста, дослідника історії міста Черкаси, лауреата Черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича.

Юрій Гончаров, директор КП «Муніципальний спортивний клуб «Дніпро» Черкаської міської ради, президент «Асоціації футзалу Черкаської області» зробив презентацію на тему “СПОРТИВНО-СОЦІАЛЬНИЙ ТА ПСИХОЛОГІЧНИЙ РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ НА БАЗІ КП «МУНІЦИПАЛЬНИЙ СПОРТИВНИЙ КЛУБ «ДНІПРО» ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ”.

ПЕРСОНАЛІСТИЧНИЙ ВИМІР ІСТОРІЇ ГОЛОВНОЇ СПОРТИВНОЇ АРЕНИ ЧЕРКАЩИНИ”, – таким був цікавий виступ почесного працівника фізичної культури і спорту України, багаторічного керманича стадіону (1977 по 2016 рр.) Володимира Ковальова.

“ГОЛОВНА СПОРТИВНА АРЕНА ЧЕРКАЩИНИ – ЦЕНТР ВСЕУКРАЇНСЬКИХ СПОРТИВНИХ ЗАХОДІВ”, – такий виступ зробив Ігор Волошин, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри економіки та управління Черкаського державного технологічного університету, член Національної спілки краєзнавців України, член Національної спілки журналістів України, член Асоціації спортивних журналістів України, академік Академії політичних наук України.

“ІСТОРІЯ, ПЕРСОНАЛІЇ ТА СЬОГОДЕННЯ КП «МУНІЦИПАЛЬНИЙ СПОРТИВНИЙ КЛУБ «ДНІПРО»”, – з такою темою на круглому столі виступив Юрій Мрачковський, заступник директора КП«Муніципальний спортивний клуб «Дніпро» Черкаської міської ради, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, голова ФСТ «Спартак», голова «Федерації волейболу Черкащини».

Богдан Кулинич, тренер з футболу МСК «Дніпро», – презентував “СОЦІАЛЬНИЙ ПРОЄКТ КП «МУНІЦИПАЛЬНИЙ СПОРТИВНИЙ КЛУБ «ДНІПРО» ДЛЯ ДІТЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ «ЧЕМПІОНИ ПО-ЖИТТЮ»”.

ІСТОРІЯ ГОЛОВНОГО СТАДІОНУ МІСТА ЧЕРКАСИ КРІЗЬ ПРИЗМУ ВИСВІТЛЕННЯ В СПОРТИВНИХ ЗМІ, – таким був виступ Олександра Голінька.

photo 4

Модерував захід Богдан Кулинич, кандидат історичних наук, майстер спорту України міжнародного класу з футболу, паралімпійський чемпіон (2016 р.), тренер з футболу МСК «Дніпро», доцент кафедри фізичного виховання та здоров’я людини Черкаського державного технологічного університету, член Національної спілки краєзнавців України.

На заході були присутні журналісти місцевих засобів масової інформації, зокрема, ТРК Ільдана, інформаційне агентство Нова Доба.

photo 5