ОЧІЛЬНИК КРАЄЗНАВЦІВ ЧЕРКАЩИНИ

ДОЛУЧИВСЯ ДО ОНЛАЙН-ЛЕКТОРІЮ

"ДЖЕРЕЛО ІСТОРИЧНОЇ ПАМ'ЯТІ:

МИХАЙЛО МАКСИМОВИЧ"

20 травня 2022 року відбувся онлайн-лекторій «Джерело історичної пам’яті: Михайло Максимович, настільний календар». Захід, що проходив у межах «Музейного марафону – 2022» та приурочений до Днів науки в Україні, проведено спільно з КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України, Національною академією педагогічних наук України, Черкаським державним технологічним університетом, Богуславецьким навчально-виховним комплексом «Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» ім. М. О. Максимовича Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, Літературним музеєм Михайла Максимовича, Національною спілкою краєзнавців України, Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України.

Мета онлайн-лекторію: об’єднання учнівської молоді, освітян, педагогів, науковців, краєзнавців, музейників, пам’яткознавців для збереження культурних цінностей, закладених у працях Михайла Максимовича, які є надзвичайно актуальними для згуртованості нашого народу в умовах війни; вивчення наукової діяльності М ихайла Максимовича, видатного вченого України, який упродовж усього свого життя вивчав, пропагував історико-культурне надбання українського народу.

Із вітальним словом до учасників онлайн-лекторію звернулася Руслана Маньковська – заступниця голови Національної спілки краєзнавців України, провідна наукова співробітниця Інституту історії України НАН України, докторка історичних наук, яка наголосила на унікальності постаті Максимовича, першого ректора, ученого, дослідника. Завдячуючи формату музейного простору, відкриваємо нові сторінки. Дуже цікавим є шкільний музей. Громадських музеїв в Україні налічується понад шість тисяч. З них більш як 4,5 тисячі – це шкільні музеї, які є своєрідними освітніми лабораторіями, що допомагають розвивати навички у наших учнів, розширювати їхній світогляд, поглиблювати знання з історії краю та з історії України.

З вітальним словом до учасників онлайн-лекторію звернулася також Лариса Карчина – завідувачка відділу навчально-виховної роботи КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», керівник секції «Педагогіка» відділення філософії та суспільствознавства, яка зазначила, що на цьому заході мовитиметься про історію і сучасність, про те, що ми згадуємо славетне минуле, без якого неможливим є щасливе майбутнє. І якщо подивитися на нашу сучасну Україну, то ми побачимо, що вона перебуває на піку всенародного об’єднання, воєнної міці, міжнародного визнання. Такого визнання не знали ні Іван Мазепа, ні Степан Бандера.

Виступив перед учасниками онлайн-лекторію Валентин Лазуренко – проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету, доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії та права, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, який зазначив, що сьогодні кожен на своєму фронті наближає Перемогу: хтось на передовій, хтось в аудиторії, хтось такими онлайн-лекторіями популяризує нашу історію, маючи незбагненне прагнення через багато століть донести ту правдиву історію і культуру про Україну. Науковець розповів про особливість Черкащини у контексті українського державотворення, особливо на сучасному його етапі. Зупинився на значенні постаті Михайла Максимова для України та розповів про увічнення пам’яті про видатного українця на Черкащині.

У процесі онлайн-лекторію Тетяна Москаленко представила і детально розглянула настінний календар «Наш Максимович», а також презентувала онлайн Літературний музей Михайла Максимовича. Т. Москаленко зазначила, що нині «Нова українська школа» спирається на декілька принципів, зокрема, це діяльнісний, ціннісний підхід. Так от завдяки саме діяльності М. Максимовича кожна сторінка календаря допомагає педагогам упроваджувати ціннісний підхід. Доповідач також наголосила на тому, що кожен має робити свій внесок у відродження імені, у збереження історичної пам’яті М. Максимовича, великого українця. У сучасних умовах ми мусимо уміти поводитися з власною пам’яттю… отже, переконана, пам’ятати – значить протистояти…

У доповіді Інна Отамась представила родовід М. Максимовича, описаний І. Максимовичем у 1897 р. На початку своєї праці він написав такі слова: «Кожному свою ціну віддадуть нащадки».

Із віршами долучилися учні 4 та 8 класу Богуславецького навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» ім. М. О. Максимовича Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області: «Лист-вибачення Михайлові Максимовичу», автор – Іван Дробний. Читала учениця 8 класу Рідько Маргарита. Також, «Михайликова липа», автор – Ганна Шестопал. Читали учні 4 класу: Велика Катерина, Терещенко Микола, Михно Соломія.

До обговорення долучилася Лідія Ткаченко, завідувачка сектору науково-аналітичного опрацювання і поширення інформації НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, яка зазначила, що, з погляду музейної педагогіки, це, звичайно, застосування об’єктивного і суб’єктивного підходів, які нині починають широко застосовуватися. Нарешті, ми дожили до того часу, коли можна не боятися висловлювати суб’єктивні думки, розкривати особистість не в загальних рисах, пригладжено, а так, як вона думала і що говорила у вузькому колі. Коли щось науково досліджуєш, то зазвичай кажуть: «Будь ласка, сформулюйте настільки вузько, щоб це було максимально глибоко висвітлено». Але в школі зовсім по-іншому: «Охопіть неохоплюване і вкладіть у розум і серце дитини, щоб вони із цим жили».

Онлайн-лекторій відбувся на високому науковому рівні. Як зазначили учасники заходу, вебінар стане одним із найбільш популярних відео на сайті з КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», що матиме практичну значущість.

зображення viber 2022-05-31 15-33-29-847

зображення viber 2022-05-31 15-33-30-305

зображення viber 2022-05-31 15-33-30-602

зображення viber 2022-05-31 15-33-30-944

Повне відео науково-практичного онлайн-семінару:

https://www.youtube.com/watch?v=KOhNPWcG_2w