ВІДБУЛОСЯ ВРУЧЕННЯ КРАЄЗНАВЧОЇ ПРЕМІЇ

ІМЕНІ МИХАЙЛА МАКСИМОВИЧА 2016 РОКУ

SVP 8042 1001x505

   Вже третій рік поспіль церемонія вручення обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича відбувається в науковій бібліотеці Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. І це не випадково, адже бібліотека носить ім’я нашого славного земляка, фундатора українського краєзнавства Михайла Максимовича.

   Цьогорічний конкурс на здобуття премії засвідчив розширення тематичної і жанрової палітри краєзнавчих досліджень Черкащини.

   Так, вперше конкурсна комісія розглядала і визнала переможцем в номінації окремих авторів хрестоматійне видання «Хрестоматія з історії Корсунщини ХІ – початку ХІХ століть», яку підготував Станіслав Степенькін – науковий співробітник Корсунь-Шевченківського історико-культурного заповідника. Таке видання дасть змогу дослідникам працювати з унікальними історичними документами, вміщеними у цій книзі, і на цій основі створювати об’єктивний літопис історії рідного краю.

   Лауреатом в номінації авторських колективів стала книга «Незбагненна. Земна. Героїчна». Це теж одне з перших краєзнавчих видань біографічного спрямування і своєрідний внесок в «олюднення» історії краю. Серед 12 авторів цієї збірки публіцистично-документальних нарисів про долі видатних жінок Кам’янщини – Галина Таран, Таміла Чупак, Юрій Ляшко, Олександр Мушта, Людмила Туренко, Тетяна Джулай, Наталія Пугач.

 SVP 7726 1001x445

   Рішення конкурсної комісії оголосив її голова професор Валентин Лазуренко, який разом з ректором Черкаського національного університету імеі Богдана Хмельницького професором Олександром Черевком вручили дипломи лауреатам. Голова конкурсної комісії Валентин Лазуренко зазначив, що премія існує з 1994 року і сприяє розвитку краєзнавчих досліджень Черкащини, заохочує дослідників до творчого пошуку.

  Вітаючи лауреатів, ректор університету Олександр Черевко подякував краєзнавцям за їхню подвижницьку роботу, наголосив на тому, що вона, хоч не завжди належним чином поціновується, але має надзвичайно велике державне значення, оскільки є важливою складовою національно-патріотичного виховання. Сьогодні в кожному місті і селі Черкащини є самовіддані літописці рідного краю, справжні патріоти України, які доносять до людей достовірні знання про нашу героїчну і драматичну минувшину.

 

SVP 7859 1001x590

   У своєму слові голова правління обласної організації НСКУ професор Василь Мельниченко зазначив, що Черкаський університет (раніше – педінститут) завжди був і залишається головним осередком краєзнавчого руху на Черкащині. Показово, що серед 26 лауреатів премії імені Михайла Максимовича усіх років – майже половину становлять випускники та викладачі вищого навчального закладу.

   Під час урочистостей ректор Олександр Черевко вручив квиток члена Національної спілки краєзнавців України магістру університету Олексію Компанійцю, який ще зі шкільної лави захоплюється краєзнавством. Вже будучи студентом навчально-наукового інституту історії і філософії, видав книгу про своє рідне село Червона Слобода, нині працює над іншими краєзнавчими темами.

 

SVP 7816 1001x984

   Директор наукової бібліотеки університету доцент Григорій Голиш дав схвальну оцінку роботам цьогорічних лауреатів, зазначивши, що «кожна краєзнавча книга – це освідчення у синівській любові до рідного краю». Книга Станіслава Степенькіна, поряд зі своєю археографічною самодостатністю, має неоціненне джерелознавче значення. Що ж до книги «Незбагненна. Земна. Героїчна» – у контексті гендерних студій зараз розвивається фемінологія як віра в жінку. Книга різнобарвна – тут і декабристки, і фронтовички – всі ті, хто впливав на духовність свого краю і сформували сьогодення.

 

SVP 7856 1001x521

   Лауреати отримали пісенні вітання від своїх земляків – Сергія Калініченка з Корсунщини і Таміли Чупак з Кам’янщини. Символічно, що виконані ними пісні написані поетами і музикантами з Черкащини.

 

SVP 7841 1001x641