ЮВІЛЕЙНА ОСІНЬ АНАТОЛІЯ ЧАБАНА

чабан

e21a8f7a3bd7ab0bdfa43a45b2eae92e

 

   У насиченому і динамічному календарі пам’ятних подій нашого краю  своєю громадською значимістю виділяється особлива дата – 70-річний ювілей Анатолія Юзефовича Чабана, добре знаної і шанованої на Черкащині та за її межами людини – науковця, педагога, державного і громадського діяча, краєзнавця.

   Як і для кожного ювіляра, для нього досягнута вершина – нагода не тільки прийняти у колі своїх друзів та колег щирі і теплі вітання, а й з ювілейної висоти та життєвого досвіду оглянути і оцінити пройдений шлях. Разом з ним у день цієї вагомої ювілейної дати, хочеться згадати і виділити найсуттєвіші та найзначиміші віхи у його житті.

   Народився А.Ю. Чабан у с. Джулинка Бершадського району на Вінниччині.  Трудову діяльність розпочав у 1964 р. – учитель, директор районного будинку піонерів.

   Від 1990 р. – у Черкаському педінституті (нині – Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького) – старший викладач, доцент, професор, завідувач кафедри. Обіймав посади заступника голови Черкаської облдержадміністрації (2000–2003, 2009–2012), першого секретаря посольства України в Казахстані (2003–2006). Нині – професор кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки університету. Науковий керівник 6 кандидатських дисертацій.

   Серед пріоритетів його краєзнавчих досліджень – роль Черкащини в історії козацтва та становленні Української козацької держави, життя та діяльність відомих людей, збереження історико-культурної спадщини краю. Його перу належить понад 250 науково-краєзнавчих публікацій, в тому числі монографії «Витоки», «Середнє Подніпров’я» (у 2-х книгах), посібник «Історія Середньої Наддніпрянщини», низка краєзнавчих видань. Був керівником редакційного колективу видання серії «Реабілітовані історією» та науковим консультантом відтворення резиденції Б. Хмельницького в Чигирині, музею козацької Слави (с. Виграїв).

   Анатолій Юзефович Чабан робить вагомий внесок у вдячну і суспільно значиму справу виховання у молодого покоління патріотизму, любові до рідного краю, поваги до історико-культурних надбань українського народу.

   Обирався депутатом Черкаської обласної ради, Черкаської та Уманської міських рад. Член Національної спілки краєзнавців України (2009), член правління її обласної організації. Лауреат краєзнавчої премії імені академіка Петра Тронька (2016).

   Нагороджений орденами «Знак Пошани», Данила Галицького, Преподобного Нестора Літописця, Почесною грамотоюПрезидії Верховної Ради УРСР та грамотою ВерховноїРади України, значком «Відмінник народної освіти», знаком «За особливі заслуги перед Черкащиною» та іншими нагородами.

   З нагоди ювілею, від краєзнавців Черкащини прийміть, дорогий наш ювіляре, щирі вітання і побажання успіхів у праці на благо України. Нехай Ваш дім завжди повниться щастям, а Ви живіть любов’ю та шаною рідних і друзів.

   Щиро вітаючи Анатолія Юзефовича з ювілеєм, висловлюємо вдячність за його подвижницьку громадську роботу, зичимо міцного здоров’я й творчої наснаги.

Правління Черкаської обласної організації
Національної спілки краєзнавців України