ВІЧНА ПАМ’ЯТЬ НЕВТОМНОМУ ДОСЛІДНИКУ РІДНОГО КРАЮ

 

   Після тяжкої хвороби на 57-му році життя перестало битися серце талановитого педагога і невтомного дослідника Черкащини, члена правління обласної організації Національної спілки краєзнавців України Миколи Миколайовича Щербини. На творчому злеті підступна недуга обірвала життєву дорогу непересічної особистості, залишивши не здійсненими багато його задумів і мрій.

P7180029 1001x751

   Народився М.М. Щербина 13 вересня 1959 року у селі Рудівка Прилуцького району Чернігівської області. Закінчив історичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка (1981). З 1970 року проживав у Черкасах. Працював архівістом Черкаського обласного державного архіву (1982–1987), викладачем історії та суспільствознавства Черкаського ПТУ-20 (1987–1988), на будівництві МЖК «Ротор» (1988–1991). З 1991 р. – вчитель історії Черкаської ЗОШ № 32.

IMG 0277 1001x670

   У колі його краєзнавчих інтересів були топоніміка та антропоніміка Черкащини, історія культури, вшанування пам’яті видатних уродженців краю, історія, природа та фольклор Городищини. Учасник семи науково-краєзнавчих конференцій «Черкащина в контексті історії», багатьох краєзнавчих заходів: круглих столів, презентацій, зустрічей.

   У нашій пам’яті Микола Миколайович залишиться як щира і світла людина, з вражаючою працездатністю і високою професійністю на дослідницько-пошуковій ниві. Він одним з перших на Черкащині удостоєний звання «Почесний краєзнавець України». Пам’ять про себе він залишив у книгах і численних публікаціях, які  відзначаються насиченістю цікавими і достовірними фактами, широтою тематичної палітри. Підготував понад 400 публікацій з краєзнавства, методики викладання історії, гурткової роботи; в районних, міських, обласних та всеукраїнських виданнях. Автор 12 краєзнавчих брошур та 3 книг. Співупорядник ілюстрованого краєзнавчого видання «Городищина» (2011) та ілюстрованого краєзнавчого довідника «Прислухайся, як трави шелестять…» (2014). Мав персональну краєзнавчу сторінку в Інтернеті.

  Микола Миколайович уміло поєднував захоплення краєзнавством з педагогічною роботою – його уроки завжди були цікавими для учнів і виховували у них високі громадянсько-патріотичні якості. Він любив дітей і вони любили його. Очолював шкільне відділення МАН та шкільне наукове товариство «Еврика». Його вихованці неодноразово ставали переможцями предметних олімпіад, конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН, творчих конкурсів та пошукових експедицій міського, обласного та всеукраїнського рівнів. Був вчителем вищої категорії, мав звання «старший вчитель» та «керівник гуртка-методист».

SCHerbina M.M. 2013. 1001x912

   Відзначений грамотами і дипломами Національної спілки краєзнавців України, Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Головного управління освіти і науки облдержадміністрації, Черкаської обласної ради, Черкаського обласного центру туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді, департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, пам’ятною медаллю «Т.Г. Шевченко 200 років з дня народження» (2014).

  Усе зроблене ним на краєзнавчій та освітній ниві, ще довго буде служити нинішнім і прийдешнім поколінням і рідному краю, який він любив понад усе.

   Поділяємо скорботу і біль рідних, друзів – усіх, хто знав і працював із Миколою Миколайовичем Щербиною. Світла пам’ять про подвижника черкаського краєзнавства і патріота України назавжди збережеться у наших серцях.

Правління Черкаської обласної організації

Національної спілки краєзнавців України