ЛЮБИЛА РІДНУ МОВУ І РІДНИЙ КРАЙ

 

   На 93-му році обірвалася земна дорога щирої і чуйної людини, яскравої та непересічної особистості – Фані Адамівни Непийводи, науковця, педагога і невтомної дослідниці Черкащини.

Непийвода

  Народилася Ф.А. Непийвода (Шуляк) у селянській родині в селі Закутинці Бердичівського району Житомирської області. Перед війною стала студенткою Житомирського, а згодом Бердичівського учительського інституту. Однак навчанню завадила війна. Українська сім’я Шулежків переховувала єврейських дітей, за що мати стала «праведницею світу», але не їй, а дочці через багато років по війні вручено почесний диплом.

  Після закінчення у 1948 році філологічного факультету Київського державного університету імені Тараса Шевченка впродовж 60 років до 2008 року незмінно працювала в Черкаському педінституті (3 1995 року – державний, нині національний університет імені Богдана Хмельницького). Кандидат філологічних наук, доцент. Викладала навчальні дисципліни: діалектологію, стилістику, історію української мови, сучасну українську мову. Її любили студенти, з великим інтересом слухали глибокі за змістом, розкуті і яскраві лекції.

  Важливою справою життя для Фані Адамівни стало краєзнавство, в якому проявилися такі риси її характеру як вражаюча працездатність, невгамовне прагнення пізнання. Вона організовувала вивчення мовних особливостей жителів Черкащини у понад 100 населених пунктах краю. Опрацьовані матеріали увійшли до «Діалектологічного атласу України», «Лексичного атласу української мови», «Загальнослов’янського лінгвістичного атласу», багатьох довідкових видань та наукових публікації.

   Обиралася членом президії правління обласної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців, брала участь у редколегії збірника «Краєзнавство Черкащини», конкурсній комісії з присудження обласної премії імені Михайла Максимовича. Вперше здійснила і опублікувала переклад «Опису Черкаського замку 1552 року» та коментарі до нього, ряд краєзнавчих публікацій та розвідок. Обиралася делегатом ІІ з’їзду Всеукраїнської спілки краєзнавців (1996).

  Нагороджена трьома медалями, знаком «Відмінник освіти України», Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, Черкаської обласної ради. Лауреат обласної літературно-краєзнавчої премії ім.  М. Максимовича (2000), Почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців України (2006).

   Поділяємо скорботу і біль рідних, друзів – усіх, хто знав і працював із Фанею Адамівною Непийводою. Світла пам’ять про подвижницю черкаського краєзнавства і патріотку України назавжди збережеться у наших серцях.

 

Правління Черкаської обласної організації

Національної спілки краєзнавців України