КОНФЕРЕНЦІЯ У ДРАБОВІ

foto1

 

Обласна організація Національної спілки краєзнавців надає практичну допомогу в організації дослідницько-пошукової та просвітницької роботи в містах і районах Черкащини.

 

Зокрема, 26 травня 2015 року у Драбові відбулася Перша районнаісторико-краєзнавчої конференція, яку було присвячено 150-річчю впровадження земства на лівобережній Черкащині. В ній взяли участь голова правління облорганізації НСКУ, професор ЧНУ В.М. Мельниченко та член НСКУ, директор наукової бібліотеки ЧНУ, доцент Г.М. Голиш. Про цей захід написала обласна газета «Нова доба» (13 червня 2015 року), стаття з якої пропонується увазі:

«Цього року минає 150 років від дня створення Золотоніського повітового земства, яке стало першим і довгий час єдиним на теренах краю органом регіонального самоврядування. Ця поважна представницька структура опікувалася життям населення всього Черкаського Лівобережжя, адже до складу Золотоніського повіту (найбільшого в Полтавській губернії) входила більша частина територій нинішніх Золотоніського, Чорнобаївського, Драбівського та Канівського районів. У 20 волостях повіту станом на 1907 р. проживало 264 960 осіб.

За одностайними оцінками, Золотоніське земство було одним із найпрогресивніших на Полтавщині серед 15-ти подібних насамперед за своїм складом. Посудіть самі: в різний час гласними цього органу були відомі достойники, зокрема вчений-енциклопедист Михайло Максимович, відомий історик Іван Лучицький, всесвітньо знаний борець Іван Піддубний, кавалер орденів Анни та Станіслава Степан Лукашевич, відомий громадський діяч і бандурист Михайло Злобинців та ін.

Пріоритетними напрямами багатогранної діяльності земства стала розбудова та підтримка розвитку таких доленосних сфер життя місцевого соціуму, як народної освіти й охорони здоров’я. Зусиллями земців у повіті було створено широку мережу закладів народної освіти, до якої входили Золотоніська чоловіча та жіноча гімназії, 4 міністерські школи, приватна школа Василя Авадовського і 77 земських шкіл 1-го і 2-го розрядів з контингентом 7 379 учнів (на поч. 1909 р.). За період із 1911 до 1913 рр. Золотоніське земство щорічно відкривало щонайменше 10 шкіл або 32 класи-комплекти.

foto2Коштом земства на теренах повіту було розгорнуто 14 медичних дільниць, 6 із них мали стаціонарні лікарні по 16 ліжок (у Золотоніській повітовій лікарні – 36 штатних і 15 позаштатних ліжок). Підкреслимо, що медична допомога в усіх її ланках і виявах була загальнодоступною та безоплатною, включаючи й видачу необхідних медикаментів. У зоні пильної уваги земства знаходилися також і питання продовольчої та епідеміологічної безпеки, благоустрою, соціального захисту тощо.

З нагоди ювілейної дати Золотоніського земства у смт Драбів відбулася Перша районна історико-краєзнавча конференція. Її учасниками стали місцеві краєзнавці, вчителі історії, бібліотечні працівники, представники місцевої влади. Роботою цього наукового форуму керував голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор ЧНУ ім. Б. Хмельницького Василь Мельниченко. З вітальним словом виступили очільники району: голова райдержадміністрації Іван Гайдай та голова районної ради Володимир Дзега. Учасники заходу у своїх доповідях усебічно висвітлили багатогранну діяльність Золотоніського земства у розвитку різних сфер життя повіту наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. Особливу увагу привернув змістовно насичений виступ відомого краєзнавця й журналіста із м. Харків Віктора Козоріза, який продовжує відкривати досі незнані сторінки історії своєї малої Батьківщини (він родом із с. Великий Хутір, Драбівщина). Цікавими були також краєзнавчі розвідки вчителів історії шкіл району Тетяни Ноги, Василя Судді, Степана Мірошниченка та Віктора Згуровського.

– Вивчення особливостей діяльності органів місцевого самоврядування минулого є особливо актуальним у наші дні. Адже нині на часі проведення широкомасштабної адміністративної реформи в Україні, а тому історичний досвід у цій царині може бути корисним, – підкреслив Василь Мельниченко у своєму прикінцевому слові».