ЛИСЯНЩИНА: Шевченків край має обєднувати Україну

Група краєзнавців Лисянщини разом з науковцями Києва взяли участь у заходах патріотично-виховного спрямування, що відбулися 4 липня 2014 року у Шевченковому краю – Лисянці, Звенигородці, селях Шевченковому та Моринцях. Вони проходили під гаслом зміцнення єдності України і присвячувалися 200‑річчю від дня народження Тараса Шевченка.

Зокрема, у Лисянці з ініціативи громадського об’єднання «Лисянський Майдан», загону самооборони Лисянського району «Лисянська варта», районної організації «Витоки» Національної спілки краєзнавців України за узгодженням з райдержадміністрацією та районною радою того дня був проведений круглий стіл на тему: «Україна: історія і проблеми сучасності. До 200‑річчя від дня народження Тараса Шевченка, 70‑річчя визволення України від гітлерівських загарбників та до питання обговорення змін до проекту Закону України про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади».

У цьому заході активну участь взяли члени районної організації Національної спілки краєзнавців України, зокрема активіст місцевого Майдану, Михайло Теофанович Лаврега. Співголовами круглого столу були голова Лисянської районної державної адміністрації Олександр Іванович Вельбівець та голова Лисянської районної організації «Витоки» НСКУ доктор історичних наук Володимир Михайлович Щербатюк.

 22 09 2014 01

 

 

22 09 2014 02

У обговоренні теми круглого столу взяли участь: Олександр Васильович Кузьминець – доктор історичних наук, професор, начальник кафедри історії держави та права НАВС («Актуальні проблеми сьогодення у контексті історії України»), Петро Павлович Захарченко – доктор юридичних наук, професор кафедри історії права та держави Київського національного університету імені Тараса Шевченка («Політико-правова оцінка більшовицької агресії в Україні у 1918 р.: роздуми та історичні аналогії»), Володимир Михайлович Щербатюк – доктор історичних наук, професор кафедри історії держави та права НАВС («Необхідність переосмислення окремих історичних концепцій в реаліях сьогодення задля зміцнення патріотизму в Україні та її регіонах»), Юрій Васильович Сокур – кандидат юридичних наук, доцент кафедри історії держави та права НАВС («Тарас Шевченко – пророк нації і символ єднання»), Іванна Андріївна Мацелюх – кандидат юридичних наук, асистент кафедри історії права та держави Київського національного університету імені Тараса Шевченка («Проект Закону України “Про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади” в контексті вимог громадянського суспільства»), Петро Борисович Гогуля – директор Богуславського районного краєзнавчого музею Київської області («Традиції народовладдя на Богуславщині на прикладі Медвинської громади»), Сергій Анатолієвич Іщенко – громадський активіст, член загону самооборони Лисянщини «Лисянська варта» («Вплив колоніальних традицій на свідомість українців – перешкода поверненню у європейську сім’ю народів»), Світлана Миколаївна Микитченко – голова Лисянського районного осередку ВО «Майдан» («Ставлення до подій минулого та сьогодення як визначник моральності»), Михайло Теофанович Лаврега – депутат Лисянської районної ради, член Лисянського районного осередку ВО «Майдан» («Виховання почуття соборності: історична пам'ять як складова державницького мислення та основа єдності українського суспільства»).

Перебування науковців столичних вишів на Лисянщині було спрямоване на посилення ролі місцевої громади та зростання її впливу в суспільному житті краю, відмежування нинішніх керівників Лисянщини від попередніх методів управління колишньої місцевої влади, на співпрацю громадських організацій з новою владою задля розвитку регіону та подальшої розбудови національної держави, посилення патріотизму в краї і недопущення негативних ідей сепаратизму і антиукраїнства.

Учасники круглого столу звернули увагу на розгортання воєнних дій, що проходять на сході нашої держави, акцентували увагу на історичні та сучасні причини, які призвели до цього, провели аналогію між подіями 1918 року та сьогоденням, підкреслили необхідність зміцнення в державі законодавчої бази. У контексті посилення єдності України були виокремлені помилки попередньої влади на загальнодержавному та місцевому рівнях. Незважаючи на певні заперечення та опонування з боку голови Лисянської райдержадміністрації, виступаючі все ж простежили взаємозв’язок цих помилок, критично висвітлили управлінські методи, які застосовувала колишня районна влада. Пролунали й конструктивні заклики до нового мислення на адресу місцевих депутатів.

Того ж дня гості з Києва разом з лисянськими краєзнавцями побували у Звенигородці, селах Шевченкове і Моринці, де зустрічалися з громадськістю батьківщини великого Кобзаря. Відбулися обмін роздумами щодо ситуації в країні і шляхів її подолання, про внесок у цю справу кожного патріотично налаштованого громадянина. Відвідавши Звенигородський районний краєзнавчий музей і Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка» науковці зі столиці обмінялись з музейними установами науковою літературою, намітили план подальшої співпраці і висловили тверді переконання в об’єднавчій силі Шевченкового краю, витоки якої сягають у сиву давнину українського народу.

22 09 2014 03

Під час зустрічей з громадськістю краю представники кафедри історії держави та права Київського національної академії внутрішніх справ презентували видану до 200‑річчя Т. Шевченка навчальний посібник «Історія України. Курс лекцій» (К.: Фенікс, 2014. –376 с.). Авторський колектив з підготовки цього видання очолював голова Лисянської районної організації «Витоки» Національної спілки краєзнавців, доктор історичних наук В. Щербатюк.

В. Щербатюк