РАДЯТЬСЯ КРАЄЗНАВЦІ ЛИСЯНЩИНИ

З ініціативи Лисянської районної організації Національної спілки краєзнавців України (спілка ,,Витоки”) краєзнавців 23 серпня 2013 року у Лисянці відбулось чергове засідання Єдиної координаційної ради з питань краєзнавства, що діє при районних органах влади. Окрім місцевих краєзнавців в засіданні взяли участь науковці з Києва: В.М. Щербатюк – професор кафедри історії держави та права Національної академії внутрішніх справ (голова Лисянської районної організації Національної спілки краєзнавців України), Т.І. Конончук – професор, завідувачка кафедри української філології та суспільних наук Академії Адвокатури України, Ю.В. Сокур – доцент Національної академії внутрішніх справ, кандидат юридичних наук, підполковник міліції, О.М. Гаврилюк – суддя Київського апеляційного господарського суду (радник отамана Черкаського обласного козацького товариства ВГО УРК), полковник реєстрового козацтва, представники районної влади, та громадськості.

1 9 10 20132 9 10 20133 9 10 2013

На порядок денний ради були винесені актуальні питання краєзнавчого руху та громадського життя району. Після зацікавленого обговорення були прийняті такі рішення:

1. Увічнити ім’я Т.Г. Шевченка у назві Лисянського державного районного історичного музею. Вийти з відповідною пропозицією до голови Лисянської районної ради та депутатів Лисянської районної ради і запропонувати таку назву музею: «Лисянський районний державний музей імені Тараса Шевченка».

2. Звернутися до голови Лисянської РДА А.О. Андрієнка з проханням сприяти реалізації наступних пропозицій:

- закласти у бюджет Лисянського району на наступний 2014 р. 6 000 (шість тисяч) гривень на видання № 28 районного часопису «Добридень», присвяченого 200‑річчю Т.Г. Шевченка;

- взяти на баланс району історико-мистецький комплекс «Шевченкова криниця» та упорядкувати його. Зобов’язати відділ культури РДА підготувати клопотання перед обласною адміністрацією про взяття на облік комплексу як історико-культурну та архітектурну пам’ятку;

- розглянути питання щодо газифікації приміщення Лисянського державного районного історичного музею;

- допомогти у встановленні пам’ятного знака на місці хати Лисянського дяка Єфрема, де малий Тарас розпочав навчатися малювати;

- розглянути можливість будівництва у Лисянці хати-мрії Т. Шевченка «Шевченкова світлиця» в складі комплексу «Шевченкова криниця» з  перспективою використання для народних промислів – лозоплетіння, гончарство тощо. Місце майбутнього будівництва позначити меморіальним каменем;

- сприяти створенню з існуючих документальних фільмів про Лисянщину на окремому СД презентаційного відеоблоку про Лисянський район з попереднім представленням району головами адміністрації, райради та провідними вченими-істориками Києва;

- підтримати ініціативу краєзнавців спілки «Витоки» щодо видання «Атласа символіки населених пунктів Лисянського району» з геральдичним описом та історичною довідкою про села.

3. Звернутися до відділу культури Лисянської райдержадміністрації з проханням щодо створення у смт. Лисянка музею поеми «Гайдамаки».

4. Звернутися до районних та місцевих органів влади з проханням збереження будинку в с. Журжинці Лисянського району який є історичною пам’яткою ХVІІІ ст.

5. Провести у районі конкурс читців творів Т.Г. Шевченка в три етапи: І-й – в селах району; ІІ-й – в районному центрі; ІІІ-й – в с. Будище Лисянського району (біля ймовірного місця написання твору «Тече вода з під явора» Т.Г. Шевченком). Переможця конкурсу нагородити особливим подарунком – поїздкою в м. Санкт-Петербург до музею Т.Г. Шевченка.

6. Звернутись до Лисянської районної ради щодо сприяння встановлення вказівника при в’їзді у с. Будище Лисянського району, на якому зазначити перебування Т.Г. Шевченка у селі та написання ним твору «Тече вода з-під явора».

7. У Лисянському державному районному історичному музеї повернути каталог та книги із шафами у колишню кімнату бібліотеки з можливістю працювати з її матеріалами відвідувачам.

8. Направити відповідні листи-звернення до голів Лисянської РДА та районної ради, селищної голови, сільських голів з проханням сприяти у реалізації пріоритетних напрямків роботи спілки «Витоки», спрямованих на розвиток краєзнавства, освіти, науки, видавничої та музейної справ у районі.

9. З нагоди 200-річчя Т.Г. Шевченка звернутись до голів Лисянської РДА та райради щодо вирішення до 09.03.2014 р. питання встановлення пам’ятного знаку на місці або поблизу хати Лисянського дяка Єфрема з написом «У садибі ліворуч стояла хата дяка Єфрема, у якого малий Тарас Шевченко брав перші уроки живопису. З нагоди 200‑ряччя Т. Шевченка заплановано будівництво хати-мрії “Шевченкова світлиця”».

10. Звернутись до голів Лисянської РДА та райради щодо вирішення будівництва у Лисянці хати-мрії «Шевченкова світлиця».

11. Звернутись до науковців, зокрема членів спілки «Витоки» з проханням дати історичну довідку-обгрунтування необхідності вшанування учасників Звенигородського збройного повстання, представивши відповідні наявні публікації щодо участі в ньому жителів Лисянки та округи.

12. Увічнити участь жителів Лисянки та округи у Звенигородському збройному повстанні встановленням пам’ятного знаку поблизу обеліску Слави неподалік районної автостанції.

13. Висадити у Лисянці вишневий сад на березі річки Гнилий Тікич, напроти історико-мистецького комплексу «Шевченкова криниця».

В.М. Щербатюк