ПЛЕНУМ ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ КРАЄЗНАВЦІВ УКРАЇНИ

29 травня 2012 року в Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна відбувся урочистий пленум Правління Національної спілки краєзнавців України, присвячений 85-річчю виходу в світ першого номера журналу ,,Краєзнавство”.

Наприкінці травня 1925 року в Харкові Перша Всеукраїнська конференція краєзнавства, яка, створивши  Український комітет краєзнавства (УКК), поклала початок організаційному об’єднанню українського краєзнавства.

8 січня 1927 року УКК ухвалив: ,,Приступити до видання періодичного органу в розмірі 2 друкованих аркушів, накладом в 2000 примірників”. Перший номер журналу ,,Краєзнавство” побачив світ у квітні 1927 року. Комітет, незважаючи на обмежені фінансові можливості, спромігся випустити в 1927 році три номери; у 1928 році – десять; у 1929 році – десять номерів у трьох випусках; у 1930 році – п’ять номерів часопису. Але в умовах утвердження тоталітарного режиму і політичних репресій, коли українське краєзнавство зазнало втрат і практично згасло, видання журналу припинилося.

І тільки в повоєнні роки краєзнавчий рух почав відроджуватися. Ініціатором відродження краєзнавства і фундатором створеної у 1990 році Всеукраїнської спілки краєзнавців (з 2008 року – Національна спілка краєзнавців України) і незмінним її головою (до 2011 р.) був академік НАН України, Герой України Петро Тимофійович  Тронько. З 1993 року відновилося видання і журналу ,,Краєзнавство». На сьогодні світ побачило вже 77 його номерів. Журнал виходить щоквартально. З 2009 року журнал отримав фахову реєстрацію у ВАК України і безкоштовно надходить у 140 найбільших фондосховищ країни (університети, бібліотеки, архіви, музеї,), крім того його pdf-версія доступна для завантаження на сайтах НСКУ, Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського та Інституту історії України НАН України. На урочистостях у Харкові дослідники рідного краю презентували диск, на який вмістили повну електронну версію свого часопису з 1927 до 2011 року.

На Пленумі прийнято рішення про заснування краєзнавчої премії імені академіка Петра Тронька. Її вручатимуть, починаючи з 2013 року, в липні щорічно окремим краєзнавцям за вагомий внесок у справу вивчення, дослідження і популяризації історико-культурних і природних багатств рідного краю у кількох номінаціях. Майбутні лауреати премії отримуватимуть диплом, почесний знак і грошову премію, розмір якої поки що становитиме 500 гривень.

Також під час урочистого пленуму мова йшла про сучасні тенденції українського краєзнавчого руху, проекти Спілки, зокрема, цикл документальних фільмів ,,Музейні скарби України”, презентований нещодавно в інформаційній агенції ,,RegioNews” та краєзнавчі експедиції.

В роботі Пленуму взяли участь представники Черкащини – член президії правління НСКУ, голова облорганізації НСКУ В. Мельниченко та член ревізійної комісії НСКУ, заступник голови облорганізації В. Лазуренко. У своєму виступі В. Мельниченко відзначив важливу роль журналу ,,Краєзнавство” в зміцненні краєзнавчого руху в Україні. Черкаські краєзнавців теж мають свій часопис – ,,Краєзнавство Черкащини”, краєзнавчий сайт. Представник Черкащини закликав краєзнавців України розгорнути роботу з підготовки до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка.

29__2012__-_1

Учасники Пленуму НСКУ біля Харківського національного університету ім. В. Каразіна.
Крайній справа – В.Мельниченко, другий зліва – В. Лазуренко.

Під час пленуму представники громадської організації ,,Вікімедіа Україна” ознайомили краєзнавців з можливостями Вікіпедії та інших проектів фонду Вікімедіа, обговорили найближчі плани співпраці в межах підписаної 29 лютого угоди про співробітництво та окреслили завдання на майбутнє. Краєзнавці з багатьох областей акцентували увагу на винятковій ролі Вікіпедії в підготовці майбутнього академічного видання “Історії міст і сіл України” і пообіцяли активніше включатися в роботу по наповненню енциклопедії.