Краєзнавчі новини

Краєзнавці увійшли до складу Консультативної ради

з питань охорони культурної спадщини Черкаської ОДА

19 січня 2023 р. відбулось засідання новоствореної Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації.

До складу зазначеної ради, яка складається із 22 осіб, увійшли краєзнавці Черкащини: голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Валентин Лазуренко, перший заступник голови Черкаської обласної організації НСКУ, професор Василь Мельниченко, член НСКУ Людмила Дядик.

Зокрема, голову обласної організації Валентина Лазуренка обрано до складу президії Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації.

На засіданні ради у режимі відеоконференції розглянуто матеріали науково-проєктної документації з визначення меж і режимів використання зон охорони пам’ятки історії місцевого значення «Могила цадика Нахмана» на території Історико-культурного центру на місці поховання духовного лідера Брацлавських хасидів цадика Нахмана у м. Умані.

photo 2023-01-22 15-41-36

photo 2023-01-22 15-41-37

photo 2023-01-22 15-41-36 2

photo 2023-01-22 15-41-37 2

Лариса СИНЯВСЬКА,

член Національної спілки краєзнавців України

 

Культурний фронт. Краєзнавці долучились до патріотичного заходу «Малюємо Перемогу… Сила рушникового «Дерева життя»

Культурний фронт в роки сучасної російсько-української війни. Фронт незламності. Фронт донесення до кожного патріота-українця нашої національної ідентичності.

6 січня 2023 р.у Черкаському обласному краєзнавчому музеї відбулась презентація проєкту «Малюємо Перемогу… Сила рушникового «Дерева життя». Захід присвятили до 69-ї річниці утворення Черкаської області (7 січня 1954 р.).

photo 2023-01-07 13-47-58 3

Традиційні орнаменти нашого Українського народу мають тисячолітню історію, пережили століття нищення нашої ідентичності та є символом незламності нашого народу.

photo 2023-01-07 13-47-58 5

photo 2023-01-07 13-47-58

Участь у патріотично-мистецькому заході взяв краєзнавчий актив Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України: голова обласної організації, професор, заслужений працівник освіти України Валентин Лазуренко, перший заступник, професор, заслужений працівник культури України Василь Мельниченко, заступник, професор Лариса Синявська, почесний краєзнавець України, заступник голови Черкаської ОДА Олександр Шамрай, директор Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка Людмила Дядик, доцент Оксана Мазур.

photo 2023-01-07 13-47-58 6

photo 2023-01-09 10-48-24

photo 2023-01-06 16-37-45

Як зазначила модератор заходу, в.о. директора Черкаського обласного краєзнавчого музею Ірина Собко, суть даного проєкту полягає в наступному: краєзнавчий музей у співпраці з ГО «Наш батальйон», ГО «Автомайдан. Черкаси», аграрно-туристичним комплексом "Соколиний Хутір" (Чернігівщина), майстрами Черкаського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, художниками та студентами профільних навчальних закладів відтворили традиційні орнаменти «Дерева життя», які вишивали на святкових рушниках наші предки, на предметах «нежиття», а саме, контейнерах для танкових снарядів (гармата Д-81), тим самим символізуючи перемогу світла над темрявою, а життя над смертю.

photo 2023-01-07 13-47-58 4

photo 2023-01-07 13-47-57 2

photo 2023-01-07 13-47-58 2

Перед присутніми виступили і краєзнавці Черкащини: заступник голови Черкаської ОДА, почесний краєзнавець України Олександр Шамрай та голова обласної організації НСКУ, професор, проректор Черкаського державного технологічного університету Валентин Лазуренко.

Оксана ЯШАН,

член президії Черкаської

обласної організації НСКУ

 

ШАНОВНІ ДРУЗІ!

Щороку Різдво Христове та Новий Рік стають для нас найтеплішими родинними святами, коли кожен з нас з особливим трепетом і любов’ю підбирає слова побажань своїм близьким на прийдешній рік, віддає все тепло своєї душі рідним, будує плани та ставить нові життєві цілі.

Цьогоріч різдвяно-новорічні свята мають гіркий воєнний присмак. Замість веселощів – тиша, уся країна нині в скорботі за тими, хто поліг за її свободу. Однак усі ми ступаємо в новий рік із надією, щирими сподіваннями у нашу якнайшвидшу Перемогу! Бо українці – незламний народ! З нами правда, з нами віра, над нами – Божий захист!

Нехай світле свято Різдва Христового та Новий 2023 рік, що невпинно наближається, принесуть кожному з вас мир, міцне здоров’я, тепло родинного затишку, щасливий сміх дітей, за якими – успішне майбутнє України!

Переможного Нового 2023 року!

photo 2022-12-26 19-53-44

З повагою

президія Черкаської обласної організації

Національної спілки краєзнавців України

 

ПРО ІСТОРИЧНИЙ ФРОНТ, ПАНТЕОН УКРАЇНСЬКИХ ГЕРОЇВ ТА НАПИСАННЯ НОВИХ ПІДРУЧНИКІВ.

ВАЛЕНТИН ЛАЗУРЕНКО У ПРОГРАМІ

"АКТУАЛЬНО З ВОЛОШИНИМ"

Актуально з Волошиним

1

2

Переглянути випуск програми можна за посиланням на ютуб каналі "Актуально з Волошиним":

https://www.youtube.com/watch?v=WXzkFtiADg8

 

27 грудня – 427-річниця ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

ГЕТЬМАНА УКРАЇНИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

photo 2022-12-27 11-06-00

27 грудня 2022 р. краєзнавці Черкащини взяли участь в обласному заході з нагоди річниці від народження гетьмана України Богдана Хмельницького, який відбувся біля його пам’ятника в місті Черкаси.

Голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Валентин ЛАЗУРЕНКОМ з нагоди річниці від дня народження творця Української Козацької Держави, зокрема, зазначив: “СЬОГОДНІ 427 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ГЕТЬМАНА УКРАЇНИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО. На сьогодні для багатьох українців-патріотів постать гетьмана є уособленням нашої реальної державності. Про геніальні прояви особистості Богдана Хмельницького можна писати досить багато: державотворець, дипломат, військовий діяч. Стратег і тактик. Для своєї епохи, як писали його сучасники, він був Богом даним вождем. А ДЛЯ МЕНЕ БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ – ВИДАТНИЙ ЗЕМЛЯК-СУБОТЯНИН, ЯКИМ Я ЩИРО ГОРДЖУСЬ.

зображення viber 2022-12-27 18-03-35-806

Богдан Хмельницький був першим і, на жаль, останнім в історії України ХІІІ — ХХ століть політиком, який зумів не лише очолити боротьбу за національну незалежність, а й за допомогою гнучкої зовнішньої та внутрішньої політики об’єднати для досягнення цієї мети зусилля різних класів, станів і груп українського суспільства.

У надзвичайно складних міжнародних умовах сер. XVIIcт., маневруючи між різнобічними інтересами супротивників, Богдан Хмельницький зумів зберегти основне — українську державу.

photo 2022-12-26 22-05-29 2

Богдан Хмельницький був полководцем європейського масштабу. Він створив одну з найбільших армій у тодішній Європі, зумів належним чином озброїти її, значно підніс ефективність української кінноти та артилерії.

Водночас ми добре розуміємо, що Богдан Хмельницький — це історична особа, котра не піддається однозначній оцінці. ТА генеральної лінії свого життя, глибокий сенс якої полягав у визволенні рідної землі від іноземного гноблення і створенні незалежної соборної Української держави, Богдан Хмельницький дотримувався до останнього свого подиху.

Як за життя постать гетьмана була оповита багатьма легендами і міфами, так і після його смерті вона залишила по собі для нащадків чимало незрозумілого і втаємниченого, а в деяких аспектах обросла і фальсифікаціями.

photo 2022-12-26 22-05-29

НЕЗАВЕРШЕНИМ ДЛЯ ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ НАШОГО УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ ЗАЛИШАЄТЬСЯ НА СЬОГОДНІ ВСТАНОВЛЕННЯ РЕАЛЬНОГО МІСЦЯ ПОХОВАННЯ БАТЬКА-ЗАСНОВНИКА УКРАЇНИ ЯК ТАКОЇ, ЩО ІСНУЄ І ДОНИНІ, ГЕТЬМАНА УКРАЇНИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО. Пошук праху великого державотворця України на сьогодні має не лише історичне, а і політичне значення. Адже його можливе віднайдення – стане одним із потужних джерел до запоруки єдності нашої української нації. А також – це реальний шлях, на нашу думку, до створення величного Пантеону пам'яті українця-державника Богдана Хмельницького. А Чигиринщина у новому контексті перетвориться на реальне державотворчо-ментально-історичне місце України в XXI cт.

photo 2022-12-26 22-05-28

І на завершення. У 1994 р., видатний український поет і громадсько-політичний діяч ДМИТРОПАВЛИЧКО прогулюючись суботівськими полями, написав поезію, яка не втратила своєї актуальності і нині:

“Десь тут в землі лежить Богданів прах.

Я знаю де, та не скажу нікому,

Бо віднайдуть, розвіють на вітрах

Його кістки, як спалену солому.

А ви, хахли із Києва й Черкас,

Перевертні, затьмарені моголи,

Поклянетеся радо другий раз

У тому, в чому він не клявсь ніколи.

Мовчатиму, як Суботів мовчить,

Хоч добре знає, де його похова,

Допоки із міських , столичних плить

Не зазвучить державна наша мова””.

Оксана ЯШАН,

член Національної спілки краєзнавців України

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 2 з 34