Краєзнавчі новини

КРАЄЗНАВЦІ ЧЕРКАЩИНИ В МЕЖАХ РЕГІОНАЛЬНОГО ТЕЛЕМОСТУ

ОБГОВОРИЛИ СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ В УМОВАХ ВІЙНИ

Регіональний телеміст 1

Про плани, які зламала війна, грунтовну роботу, що продовжується і в умовах воєнного стану, та "Книгу мужності Черкащини", що збереже для нащадків пам'ять про героїчний спротив земляків на резних фронтах цієї жорстокої війни путінської росії проти України. Таких тем торкнулись учасники Регіонального телемосту "Краєзнавці Черкащини: Україна переможе", який відбувся 26 травня 2022 р. в Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка за ініціативи Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.Захід, присвячений Всесвітньому дню краєзнавства,який вже в шостий рік поспіль відзначається 28 травня, об'єднав не лише краєзнавців з усієї Черкаської області, а й зацікавлених представників осередків з інших регіонів.;

"З перших днів цієї війни краєзнавці Черкащини виступили з чіткою позицією, виспупили зі зверненням до громадськості, в якому засудили агресію російської федерації в Україні. До того ж, закликали всіх колег, хто досліджує рідний край, спільно працювати на перемогу. То ж сьогодні, коли кожен на своєму фронті наближає перемогу України, краєзнавці Черкащини також ведуть активну роботу на фронті краєзнавчому - активно працюють в напрямку популяризації історії України, збирають матеріали, пишуть новий літопис життя регіону, який після завершення війни буде виданий під назвою "Книга мужності Черкащини",зазначив у вітальному слові голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, проректор Черкаського державного технологічного університету Валентин Лазуренко. Слід зазначити, що краєзнавці Черкащини сьогодні і в лавах Збройних сил України, і в територіальній обороні, і у активному волонтерському русі.

Історики, журналісти, митці, освітяни, музейники, бібліотекарі, небайдужі краяни, які щиро люблять рідну землю та цікавляться її історією - краєзнавчий рух Черкащини об'єднав однодумців-представників різноманітних сфер життя регіону. Про здобутки й напрацювання за три місяці активної фази російсько-української війни та плани своїх краєзнавчих осередків на віртуальній краєзнавчій перекличці розповіли колегам патріарх краєзнавчого руху Василь Мельниченко (м. Черкаси), Зінаїда Священко (м. Умань), Володимир Щербатюк (Лисянщина/ м. Київ), Віктор козоріз (Великохутірський історико-краєзнавчий музей, Драбівщина/м. Харків), Тетяна Москаленко (с. Богуславець, Золотоніський район), Олена Наріжна та патріарх краєзнавчого руху Черкащини Станіслав Лячинський (м.Звенигородка), Яніна Діденко (м. Чигирин), Надія Кукса (с. Суботів на Чигиринщині), Олександр Шамрай, Таміла Чупак та Галина Таран (м. Кам'янка), Юлія Харченко, Людмила Скороход, Світлана Астахова та Володимир Нікіфоров (м. Сміла), Лідія Овсієнко, Катерина Лоєнко (м. Корсунь-шевченківський), Тетяна Нераденко (м. Черкаси), Лариса Синявська (м. Черкаси).

Регіональний телеміст 2

Регіональний телеміст 3

Робота з обдарованими дітьми та молоддю, просвітницька робота з внутрішньо переміщеними особами, трансформація музейних закладів під реалії сьогодення, цикли історичних лекцій, видання краєзнавчих матеріалів, організація та участь у численних лекторіях та конференціях, безперервна пошукова робота - це лише мала частина титанічної праці краєзнавців Черкащини у непрості воєнні часи. То ж двогодинний телеміст пролетів для всіх, хто долучився до заходу, непомітно, у захопливому діалозі з однодумцями.

Така актвна діяльність і досвід роботи черкаських краєзнавців, яким вони збагатились протягом останніх воєнних місяців, спонукали Черкаську обласну організацію Національної спілки краєзнавців України до проведення онлайн-зустрічей у форматі звіту про роботу. Тож наступні зібрання планують проводити саме в такому форматі, аби дати можливість розкрити всі горизонти своєї роботи та вичерпно розповісти про свою діяльність кожному осередку в області.

До Регіонального телемосту "Краєзнавці Черкащини: Україна переможе" долучились також публічні бібліотеки Черкаської області. Завершуючи телеміст голова Спілки краєзнавців Черкащини Валентин Лазуренко за багаторічну підтримку краєзнавчого руху на Черкащині вручив Грамоту обласної організації НСКУ в.о. директора Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка Людмилі Дядик.

Марина Северенчук

краєзнавець, начальник Центру студентського розвитку

та культурних програм ЧДТУ

 

ОЧІЛЬНИК КРАЄЗНАВЦІВ ЧЕРКАЩИНИ

ДОЛУЧИВСЯ ДО ОНЛАЙН-ЛЕКТОРІЮ

"ДЖЕРЕЛО ІСТОРИЧНОЇ ПАМ'ЯТІ:

МИХАЙЛО МАКСИМОВИЧ"

20 травня 2022 року відбувся онлайн-лекторій «Джерело історичної пам’яті: Михайло Максимович, настільний календар». Захід, що проходив у межах «Музейного марафону – 2022» та приурочений до Днів науки в Україні, проведено спільно з КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України, Національною академією педагогічних наук України, Черкаським державним технологічним університетом, Богуславецьким навчально-виховним комплексом «Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» ім. М. О. Максимовича Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, Літературним музеєм Михайла Максимовича, Національною спілкою краєзнавців України, Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України.

Мета онлайн-лекторію: об’єднання учнівської молоді, освітян, педагогів, науковців, краєзнавців, музейників, пам’яткознавців для збереження культурних цінностей, закладених у працях Михайла Максимовича, які є надзвичайно актуальними для згуртованості нашого народу в умовах війни; вивчення наукової діяльності М ихайла Максимовича, видатного вченого України, який упродовж усього свого життя вивчав, пропагував історико-культурне надбання українського народу.

Із вітальним словом до учасників онлайн-лекторію звернулася Руслана Маньковська – заступниця голови Національної спілки краєзнавців України, провідна наукова співробітниця Інституту історії України НАН України, докторка історичних наук, яка наголосила на унікальності постаті Максимовича, першого ректора, ученого, дослідника. Завдячуючи формату музейного простору, відкриваємо нові сторінки. Дуже цікавим є шкільний музей. Громадських музеїв в Україні налічується понад шість тисяч. З них більш як 4,5 тисячі – це шкільні музеї, які є своєрідними освітніми лабораторіями, що допомагають розвивати навички у наших учнів, розширювати їхній світогляд, поглиблювати знання з історії краю та з історії України.

З вітальним словом до учасників онлайн-лекторію звернулася також Лариса Карчина – завідувачка відділу навчально-виховної роботи КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», керівник секції «Педагогіка» відділення філософії та суспільствознавства, яка зазначила, що на цьому заході мовитиметься про історію і сучасність, про те, що ми згадуємо славетне минуле, без якого неможливим є щасливе майбутнє. І якщо подивитися на нашу сучасну Україну, то ми побачимо, що вона перебуває на піку всенародного об’єднання, воєнної міці, міжнародного визнання. Такого визнання не знали ні Іван Мазепа, ні Степан Бандера.

Виступив перед учасниками онлайн-лекторію Валентин Лазуренко – проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету, доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії та права, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, який зазначив, що сьогодні кожен на своєму фронті наближає Перемогу: хтось на передовій, хтось в аудиторії, хтось такими онлайн-лекторіями популяризує нашу історію, маючи незбагненне прагнення через багато століть донести ту правдиву історію і культуру про Україну. Науковець розповів про особливість Черкащини у контексті українського державотворення, особливо на сучасному його етапі. Зупинився на значенні постаті Михайла Максимова для України та розповів про увічнення пам’яті про видатного українця на Черкащині.

У процесі онлайн-лекторію Тетяна Москаленко представила і детально розглянула настінний календар «Наш Максимович», а також презентувала онлайн Літературний музей Михайла Максимовича. Т. Москаленко зазначила, що нині «Нова українська школа» спирається на декілька принципів, зокрема, це діяльнісний, ціннісний підхід. Так от завдяки саме діяльності М. Максимовича кожна сторінка календаря допомагає педагогам упроваджувати ціннісний підхід. Доповідач також наголосила на тому, що кожен має робити свій внесок у відродження імені, у збереження історичної пам’яті М. Максимовича, великого українця. У сучасних умовах ми мусимо уміти поводитися з власною пам’яттю… отже, переконана, пам’ятати – значить протистояти…

У доповіді Інна Отамась представила родовід М. Максимовича, описаний І. Максимовичем у 1897 р. На початку своєї праці він написав такі слова: «Кожному свою ціну віддадуть нащадки».

Із віршами долучилися учні 4 та 8 класу Богуславецького навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» ім. М. О. Максимовича Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області: «Лист-вибачення Михайлові Максимовичу», автор – Іван Дробний. Читала учениця 8 класу Рідько Маргарита. Також, «Михайликова липа», автор – Ганна Шестопал. Читали учні 4 класу: Велика Катерина, Терещенко Микола, Михно Соломія.

До обговорення долучилася Лідія Ткаченко, завідувачка сектору науково-аналітичного опрацювання і поширення інформації НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, яка зазначила, що, з погляду музейної педагогіки, це, звичайно, застосування об’єктивного і суб’єктивного підходів, які нині починають широко застосовуватися. Нарешті, ми дожили до того часу, коли можна не боятися висловлювати суб’єктивні думки, розкривати особистість не в загальних рисах, пригладжено, а так, як вона думала і що говорила у вузькому колі. Коли щось науково досліджуєш, то зазвичай кажуть: «Будь ласка, сформулюйте настільки вузько, щоб це було максимально глибоко висвітлено». Але в школі зовсім по-іншому: «Охопіть неохоплюване і вкладіть у розум і серце дитини, щоб вони із цим жили».

Онлайн-лекторій відбувся на високому науковому рівні. Як зазначили учасники заходу, вебінар стане одним із найбільш популярних відео на сайті з КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», що матиме практичну значущість.

зображення viber 2022-05-31 15-33-29-847

зображення viber 2022-05-31 15-33-30-305

зображення viber 2022-05-31 15-33-30-602

зображення viber 2022-05-31 15-33-30-944

Повне відео науково-практичного онлайн-семінару:

https://www.youtube.com/watch?v=KOhNPWcG_2w

 

ПРОФЕСОР ВАСИЛЬ МЕЛЬНИЧЕНКО У ПРОЕКТІ

"ГОДИНИ ПАТРІОТИЧНОГО СПІЛКУВАННЯ

"З УКРАЇНОЮ В СЕРЦІ" (ВІДЕО)

зображення viber 2022-05-31 15-14-40-316

11 травня 2022 року перший заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслужений працівник культури України, професор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Василь Мельниченко взяв участь у проекті «Години патріотичного спілкування «З Україною в серці». Такі просвітницькі зустрічі започаткували Відділ краєзнавства Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка спільно з Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України.

https://www.youtube.com/watch?v=dEeZhICRAuM

 

ЗА ПІДТРИМКИ КРАЄЗНАВЦІВ ЧЕРКАЩИНИ ВІДКРИЛИСЬ

ГОДИНИ ПАТРІОТИЧНОГО СПІЛКУВАННЯ

"З УКРАЇНОЮ В СЕРЦІ"

У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСНІЙ БІБЛІОТЕЦІ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА (ВІДЕО)

28 квітня 2022 року голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету Валентин Лазуренко розпочав цикл годин патріотичного спілкування "З Україною в серці".

зображення viber 2022-05-30 21-24-33-287

Такі просвітницькі зустрічі започаткували Відділ краєзнавства Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка спільно з Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України.

https://www.youtube.com/watch?v=RFUvRifuNvw

 

ЧИМ ЖИВУТЬ КРАЄЗНАВЦІ УКРАЇНИ У ВОЄННІ ЧАСИ

зображення viber 2022-05-30 20-37-25-649

Під такою назвою у ефірі черкаського телеканалу ВІККА під рубрикою «Актуальна розмова» 9 травня 2022 р. вийшла передача, ініційована Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України спільно з керівництвом телеканалу. У ній взяли участь очільник краєзнавців Черкащини Валентин Лазуренко і голова Чернігівського районного осередку НСКУ Андрій Курданов, який змушений був тимчасово переселитися до Черкас.

Разом з ведучою Тетяною Очеретяною вони вели мову про те, чим живуть краєзнавці Чернігівщини, яка першою зазнала нападу російських агресорів і Черкащини, яка дала прихисток тисячам наших співвітчизників – переселенцям з районів бойових дій.

зображення viber 2022-05-30 20-37-26-217

Голова Черкаської обласної організації НСКУ, професор Валентин Лазуренко розповів, що у час важких випробувань, члени Спілки разом з українським народом роблять усе можливе для наближення перемоги над ворогом – захищають Україну у лавах Збройних Сил України і територіальної оборони, беруть активну участь у волонтерських організаціях із підтримки воїнів та вимушених переселенців.

При цьому обласна організація не припиняє своєї діяльності. Ще 14 квітня 2022 р. на засіданні президії правління облорганізації НСКУ було обговорено організацію практичної роботи Спілки в умовах віроломної агресії путінської росії проти України і намічено проведення конкретних заходів. Зокрема, у фонд підтримки Збройних Сил України перераховано зібрані спілчанами членські внески у сумі 10 тисяч гривень.

Започатковано проведення спільно з обласною бібліотекою імені Тараса Шевченка і розміщення в Ютубі годин патріотичного спілкування «З Україною в серці», інформаційно-просвітницького циклу «Краєзнавці Черкащини: Україна переможе!», інших заходів патріотичного спрямування.

Так, до Дня краєзнавства відбудеться регіональний телеміст за участю відомих краєзнавців, виступи членів НСКУ на телебаченні і в соціальних мережах, у яких будуть висвітлюватися героїчні сторінки історії краю, життя і подвижницька діяльність відомих черкащан, їх мужність і героїзм у бойових діях проти російських агресорів.

Зі свого боку голова Чернігівського районного осередку НСКУ Андрій Курданов розповів про те, що краєзнавці Чернігівщини не припиняють дослідницько-пошукової роботи. Засобами краєзнавства всебічно висвітлюють історію рідного краю, розповідають про відомих земляків. Але особливу увагу акцентують на сьогоденні – героїчних діях і вчинках чернігівчан у захисті України від ворога, відбудові зруйнованих окупантами господарства та інфраструктури міст і сіл.

зображення viber 2022-05-30 20-37-26-472

Поділився цікавим досвідом просвітницької роботи у селах Чернігівського району. Зокрема розповів про створення у людних місцях стаціонарних і недорогих у виконанні інформаційних стендів, на яких розміщуються текстові та ілюстративні матеріали про історію та людей населених пунктів і які можна оперативно оновлювати. Тобто, перед односельчанами і гостями села постійно наочно постає історія рідного краю і людей, які творили і продовжують її творити. Такі, здавалося б, не дуже складні форми роботи, суттєво доповнюють краєзнавчу літературу і електронні ресурси та сприяють роботі бібліотек, музеїв та закладів освіти.

зображення viber 2022-05-30 20-37-25-947

У підсумку представники двох знаних в Україні краєзнавчих громад були єдині в тому, що треба посилювати роботу з популяризації знань про свій рідний край, виховання любові до малої батьківщини та України і готовності боронити її від ворога.

зображення viber 2022-05-30 20-37-26-712

До речі, Андрій Курданов вже повернувся на звільнений від окупантів рідний Чернігів.

Василь МЕЛЬНИЧЕНКО,

професор, заслужений працівник культури України

(у 2001–2021 рр. – голова Черкаської обласної організації НСКУ)

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 2 з 29