Краєзнавчі новини

КРАЄЗНАВЧЕ СВЯТО «МОЯ ЧЕРКАЩИНА»

КС 27

29 травня 2018 року в Черкасах відбулося обласне краєзнавче свято «Моя Черкащина». Особливої значимості йому додавало те, що воно співпало в часі із відзначенням Всеукраїнського Дня краєзнавствата 100-річчя Черкаського краєзнавчого музею.

Ініційоване обласною організацією Національної спілки краєзнавців України свято об’єднало навколо теми рідного краю і краєзнавства осередки творчих спілок – письменників, художників, майстрів народного мистецтва. У ньому взяли участь книговидавничі організації, туристичні агенції, історико-культурні заповідники та бібліотеки Черкащини.

Детальніше...
 

ШЕВЧЕНКІВСЬКІ ЧИТАННЯ «ТАРАС ШЕВЧЕНКО: НЕЗЛАМНА ПОСТАТЬ НА ШЛЯХУ ДО ВОЛІ», ПРИСВЯЧЕНІ 160-РІЧЧЮ ВІД ЧАСУ ПОВЕРНЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ІЗ ЗАСЛАННЯ (1847 – 1857)

DSC 0289 1004x669

   Цього року виповнилося 160 років від часу повернення Тараса Григоровича Шевченка із заслання (1847 – 1857). Відзначення цієї дати розширює знання про Т. Г. Шевченка, постать якого є символом волі, мужності та справедливості для кожного українця.

   Знущання і наруга над людською гідністю завдавали Шевченкові неймовірних моральних мук і страждань. Роки заслання підірвали його здоров’я, що згодом позначилося на загальному фізичному стані й призвело до передчасної смерті. Однак у ці найтяжчі роки життя зміцнів і загартувався його дух і воля. Незважаючи на жорстоку кару і суворі репресії, у важких умовах підневільного солдатського життя поетичний геній Шевченка не згас, а проявився з новою силою у багатьох прекрасних творах.

  З ініціативи Шевченківського національного заповідника, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Черкаської обласної організації НСКУ, обласного краєзнавчого музею, Українського центру науки і культури при посольстві України в Республіці Казахстан та Громадського науково-просвітницького «Інституту Тараса Шевченка» 12 – 13 вересня 2017 року у Каневі відбулися П’яті Міжнародні Шевченківські читання з промовистою назвою «Тарас Шевченко: незламна постать на шляху до Волі», присвячені 160-річчю від часу повернення Тараса Григоровича Шевченка із заслання (1847 – 1857).

Детальніше...
 

ДО РОКОВИН МИКОЛИ ЩЕРБИНИ ВІДБУЛАСЯ

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ЙОГО КНИГИ

14408283 1789542671259244 867219434 o

   Минув рік як обірвалася життєва дорога Миколи Щербини – непересічної особистості, краєзнавця і педагога, автора книг і великої кількості публікацій з історії Черкащини. Залишилися нездійсненними багато його задумів і мрій. Серед них – довідник «Топонімія Городищини», над яким він напружено працював до останнього дня свого життя, майже завершивши підготовку до друку. Не випадково, що саме цьому унікальному виданню він віддавав свої знання й сили і хотів, щоб воно якомога швидше побачило світ. Адже Городищина – благословенний куточок черкаського краю, посідала особливе місце у його житті – їїÂ  він полюбив усім серцем і душею.

   Майже чотири десятиліття він досліджував Городищину, записував спогади старожилів, залучав до краєзнавчо-пошукової роботи школярів. Разом з ними здійснив ряд експедицій, зібравши багатий краєзнавчий матеріал про Валяву, Вільшану, Мліїв, Старосілля, Хлистунівку, Зелену Діброву та інші села району. Та не судилося Миколі Миколайовичу довести до завершення роботу над однією з головних своїх праць – на творчому злеті перестало битися серце літописця рідного краю.

Детальніше...
 

ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ ДНЮ КРАЄЗНАВСТВА ПРИСВЯЧЕНО ЗАСІДАННЯ КРАЄЗНАВЧОГО КЛУБУ «МОЯ ЧЕРКАЩИНА»

IMG 1332 1000x622 

  Своє чергове засідання, що відбулося 25 травня 2017 року, організований обласною організацією НСКУ і обласною бібліотекою імені Тараса Шевченка краєзнавчий клуб «Моя Черкащина» присвятив Всеукраїнському Дню краєзнавства.

  Відкриваючи засідання, голова облорганізації НСКУ Василь Мельниченко зазначив, що Черкащина має славні краєзнавчі традиції і зупинився на сторінках історії краєзнавчого руху, приділивши увагу подвижникам краєзнавства, завдяки яким краєзнавство набуло розвитку у 1920-х рр., зазнало репресій, але  вистояло в часи тоталітарного режиму і відродилося в роки незалежності. Зокрема, були названі такі краєзнавці довоєнного часу як Теодосій Мовчанівський з Умані, Софія Терещенко та Михайло Іванченко зі Звенигородщини, Дмитро Бочков з Черкас, дослідники рідного краю наступного періоду Костянтин Кушнір-Марченко з Чорнобаївщини, Олександр Найда з Чигиринщини, Михайло Пономаренко із Золотоноші, Іван Городинець із Драбівщини, Марія Шкаліберда з Кам’янки, Іван Волошенко з Монастирища, Іван Сорокопуд з Канева, Павло Соса, Фаїна Непийвода і Микола Щербина з Черкас та багато інших.

Детальніше...
 

1

2

3

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 4 з 29