ШЕВЧЕНКІВСЬКІ ЧИТАННЯ «ТАРАС ШЕВЧЕНКО: НЕЗЛАМНА ПОСТАТЬ НА ШЛЯХУ ДО ВОЛІ», ПРИСВЯЧЕНІ 160-РІЧЧЮ ВІД ЧАСУ ПОВЕРНЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ІЗ ЗАСЛАННЯ (1847 – 1857)

DSC 0289 1004x669

   Цього року виповнилося 160 років від часу повернення Тараса Григоровича Шевченка із заслання (1847 – 1857). Відзначення цієї дати розширює знання про Т. Г. Шевченка, постать якого є символом волі, мужності та справедливості для кожного українця.

   Знущання і наруга над людською гідністю завдавали Шевченкові неймовірних моральних мук і страждань. Роки заслання підірвали його здоров’я, що згодом позначилося на загальному фізичному стані й призвело до передчасної смерті. Однак у ці найтяжчі роки життя зміцнів і загартувався його дух і воля. Незважаючи на жорстоку кару і суворі репресії, у важких умовах підневільного солдатського життя поетичний геній Шевченка не згас, а проявився з новою силою у багатьох прекрасних творах.

  З ініціативи Шевченківського національного заповідника, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Черкаської обласної організації НСКУ, обласного краєзнавчого музею, Українського центру науки і культури при посольстві України в Республіці Казахстан та Громадського науково-просвітницького «Інституту Тараса Шевченка» 12 – 13 вересня 2017 року у Каневі відбулися П’яті Міжнародні Шевченківські читання з промовистою назвою «Тарас Шевченко: незламна постать на шляху до Волі», присвячені 160-річчю від часу повернення Тараса Григоровича Шевченка із заслання (1847 – 1857).

Детальніше...
 

ДО РОКОВИН МИКОЛИ ЩЕРБИНИ ВІДБУЛАСЯ

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ЙОГО КНИГИ

Топонімія Городищини 

   Минув рік як обірвалася життєва дорога Миколи Щербини – непересічної особистості, краєзнавця і педагога, автора книг і великої кількості публікацій з історії Черкащини. Залишилися нездійсненними багато його задумів і мрій. Серед них – довідник «Топонімія Городищини», над яким він напружено працював до останнього дня свого життя, майже завершивши підготовку до друку. Не випадково, що саме цьому унікальному виданню він віддавав свої знання й сили і хотів, щоб воно якомога швидше побачило світ. Адже Городищина – благословенний куточок черкаського краю, посідала особливе місце у його житті – її  він полюбив усім серцем і душею.

   Майже чотири десятиліття він досліджував Городищину, записував спогади старожилів, залучав до краєзнавчо-пошукової роботи школярів. Разом з ними здійснив ряд експедицій, зібравши багатий краєзнавчий матеріал про Валяву, Вільшану, Мліїв, Старосілля, Хлистунівку, Зелену Діброву та інші села району. Та не судилося Миколі Миколайовичу довести до завершення роботу над однією з головних своїх праць – на творчому злеті перестало битися серце літописця рідного краю.

14408283 1789542671259244 867219434 o

 

   Однак завдяки людській увазі і фінансовій підтримці влади Городищенського району (О. Г. Лавріненко, М. В. Панчишин) та організаційним турботам О. Г. Щепака книга знайшла дорогу до читача.

    17 серпня у читальному залі городищенської центральної районної бібліотеки імені В. Симиренка відбулася презентація його книги, що побачила світ у черкаському видавництві «Чабаненко Ю.А.». До бібліотеки, у якій Микола Миколайович був частим гостем, прийшли люди, з якими він співпрацював на краєзнавчій ниві – освітяни, журналісти, культпрацівники.

Город

Городищ 3 серпень 2017

 

 Городище серпень 2017

 Добрі слова про Миколу Щербину сказали перший заступник голови райдержадміністрації В. Скринник, колишній директор музею С. Гулака-Артемовського О. Щепак, бібліотекар із Вільшаної О. Христенко, голова ветеранської організації М. Панасенко, сільський голова Зеленої Діброви І. Щербак. Спогадами у скайп-режимі поділився спогадами краєзнавець, почесний громадянин Городища В. Чос.

    Голова обласної організації НСКУ В. Мельниченко зазначив, що видана городищанами книга є доброю пам’ятю про Миколу Щербину, подвижницька праця якого на краєзнавчій ниві є прикладом гідним наслідування.

    Після заходу у Михайлівському храмі відслужили панахиду за покійним.

 

ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ ДНЮ КРАЄЗНАВСТВА ПРИСВЯЧЕНО ЗАСІДАННЯ КРАЄЗНАВЧОГО КЛУБУ «МОЯ ЧЕРКАЩИНА»

IMG 1332 1000x622 

  Своє чергове засідання, що відбулося 25 травня 2017 року, організований обласною організацією НСКУ і обласною бібліотекою імені Тараса Шевченка краєзнавчий клуб «Моя Черкащина» присвятив Всеукраїнському Дню краєзнавства.

  Відкриваючи засідання, голова облорганізації НСКУ Василь Мельниченко зазначив, що Черкащина має славні краєзнавчі традиції і зупинився на сторінках історії краєзнавчого руху, приділивши увагу подвижникам краєзнавства, завдяки яким краєзнавство набуло розвитку у 1920-х рр., зазнало репресій, але  вистояло в часи тоталітарного режиму і відродилося в роки незалежності. Зокрема, були названі такі краєзнавці довоєнного часу як Теодосій Мовчанівський з Умані, Софія Терещенко та Михайло Іванченко зі Звенигородщини, Дмитро Бочков з Черкас, дослідники рідного краю наступного періоду Костянтин Кушнір-Марченко з Чорнобаївщини, Олександр Найда з Чигиринщини, Михайло Пономаренко із Золотоноші, Іван Городинець із Драбівщини, Марія Шкаліберда з Кам’янки, Іван Волошенко з Монастирища, Іван Сорокопуд з Канева, Павло Соса, Фаїна Непийвода і Микола Щербина з Черкас та багато інших.

Детальніше...
 

1

2

3

 

КРАЄЗНАВЧА КОНФЕРЕНЦІЯ ЧЕРКАЩИНИ, ПРИСВЯЧЕНА 100-РІЧЧЮ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

Заставка

   20 квітня в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбулася VІІІ науково-краєзнавча конференції «Черкащина в контексті історії України», присвячена 100-річчю Української революції 1917 – 1921 рр.

На адресу конференції надійшов вітальний лист Голови Національної спілки краєзнавців України, члена-кореспондента НАН України О.П. Реєнта, в якому зазначено, що «проведення конференції є підтвердженням того, що черкащани знають і шанують свою історію, своїх видатних земляків, які жили і творили в ім’я України, щиро вболівали за її долю і майбутнє». 

Учасників конференції привітали радник голови обласної державної адміністрації А.М. Кравець та директор департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради І.В. Волошин.

Науково-краєзнавчі конференції «Черкащина в контексті історії України» започатковані обласною організацією Національної спілки краєзнавців України. Перша відбулася у 2003 році і присвячувалася 50-річчю утворення Черкаської області. Відтоді конференції проводяться раз у 2 – 3 роки і присвячуються актуальним проблемам історії краю.

         Особливість таких конференцій полягає в тому, що в них, окрім науковців, беруть участь широкі верстви краєзнавчої громадськості з міст і районів області – учителі, працівники музеїв, архівів, історико-культурних заповідників, журналісти. Предметом досліджень є конкретні теми місцевої історії, які в багатьох випадках суттєво доповнюють напрацювання академічної науки. Участь в конференціях краєзнавців спільно з науковцями сприяє професіоналізації краєзнавчої роботи. За наслідками конференцій видаються збірники матеріалів, які користуються популярністю серед громадськості.

Детальніше...
 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 1 з 26