«УКРАДЕНЕ  ДИТИНСТВО» – КНИГА ПРО ДІТЕЙ ВІЙНИ ЧЕРКАЩИНИ

 

       Напередодні 22 червня – Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни, у черкаському видавництві «Вертикаль» побачила світ книга «Украдене дитинство» про дітей війни Черкащини в роки Другої світової війни. До неї увійшли наукові статті, документи державних архівів та особистих архівів краєзнавців. 

Украдене дитинство

           Діти в роки страшного воєнного лихоліття стали найбільш незахищеними. Вони жили і нарівні з дорослими ділили та стійко переносили усі муки й труднощі воєнного часу, робили своїми ще не зміцнілими руками  посильний, дитячий внесок у справу грядущої перемоги.

            Особливу цінність складають вміщені в книзі і виділені в самостійний розділ спогади живих свідків – людей, дитинство яких припало на війну. Із їх спогадів постає цілісна картина повсякденного життя дітей на окупованій території нашого краю, жорстокість і нелюдське ставлення до них окупантів. На слабкі дитячі плечі ліг далеко не дитячий тягар – непомірно тяжка праця, загибель батьків на фронті, смерть рідних і близьких, сирітство, окупація, нацистські табори смерті. Вони залишилися віч-на-віч з війною.

    Пропонована читачам книга є одним із проектів обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Упорядники книги у передмові зазначають, що «сьогодні, як ніколи, тема дітей війни особливо актуальна, а  пережите ними понад сім десятиліть тому не може бути забутим. Нинішнє і наступні покоління повинні знати якою дорогою ціною заплатили діти, як і весь український народ, за мирне небо над головою. Усвідомлення цього в сучасних умовах має бути засторогою від повторення спроб розпалювання нових війн і розв’язання конфліктів воєнними методами».

           Участь у підготовці та опрацюванні матеріалів видання взяли краєзнавці В. М. Мельниченко (голова редколегії), Г. М. Голиш, А. П. Іржавська,. Т. А. Клименко, Л. Г. Лисиця, М. М. Щербина 

Обласна організація НСКУ