ВИЙШЛА КНИГА "РЕТРО-ГРАД" БОРИСА ЮХНА З ІСТОРІЇ ПОВСЯКДЕННЯ ЧЕРКАС

   

   У музеї «Кобзаря» 1 червня відбулася презентація книги Бориса Юхна з дещо незвичною назвою «Ретро-град». Як і увесь творчий доробок відомого черкаського журналіста-краєзнавця, вона вирізняється своєю самобутністю – не є класичною історико-документальною працею, як не є і суто журналістською розповіддю про минуле. «Родзинка» книги полягає в тому, що в ній ще не зовсім далека офіційна історія Черкас суттєво доповнена маловідомими, або й зовсім невідомими фактами міського життя обласного центру наймолодшої в Україні області (1954–1979 рр.).

 

1

 

   В основу «Ретро-града» увійшли газетні публікації Бориса Юхна, які апробовані в пресівпродовж 2012–2014 рр. Ці публікації кілька років уточнювалися і за сприяння черкаських старожилів та краєзнавців удосконалювалися. Меценатом, який допоміг книжці побачити світ, став друг дитинства автора, патріот рідного міста – черкасець Дмитро Задериголова.

   Нариси у книзі – двох видів. Частина із них – це так звані «щорічники», присвячені кожному з 25 років, про які розповідається у книжці. Інші 15 нарисів – це соціально-побутові замальовки, основою яких стали розповіді очевидців описаних у книзі подій.

   Сюжети книги дають можливість читачу побачити минуле міста очима простих людей, дізнатися про повсякденне життя містян – як вони працювали, відпочивали, в що одягалися, як харчувалися, як ставилися до того, що відбувалося… Автором зроблена вдала спроба олюднити минуле міста, вивести на передній план тих, без кого не могло б бути власне історії, хто для дослідників в багатьох випадках схований за такими визначеннями як «народні маси», «трудові ресурси», «людський потенціал», а сьогодні – «електорат»…

 

2

 

 

   Відчути атмосферу тогочасного повсякдення міста допомагають фото, частина з яких вперше представлена широкому загалу.

   – «Ретро-град» – це історія повсякденності, яка дуже часто випадає із академічних видань, – зазначив під час презентації книжки професор-історик з ЧНУ ім. Богдана Хмельницького, голова правління обласної організації Національної спілки краєзнавців україни Василь Мельниченко. – Скажу так: у цій книжці є людина!

   Думку колеги-науковця поділяє й доктор філології, професор цього ж вишу Володимир Поліщук. На його переконання, навіть коли в Черкасах нарешті з’явиться наукова монографія з історії міста, вона не замінить собою роботи, яку виконав Борис Юхно.

 

3

 

   За словами відомого черкаського краєзнавця Миколи Щербини, який викладає у школі, історичні праці Юхна дуже допомагають черкаським учителям у їхній роботі. А представник облдержадміністрації, журналіст Андрій Кравець додав, що Борис Борисович торує в Черкасах зокрема і в Україні загалом той шлях, який успішно прокладений у наших західних сусідів – поляків, де «мала історія», історія міст і сіл дуже популярна і активно розвивається.

 

4

 

   Відрадно, що краєзнавча палітра Черкащини поповнилася таким цікавим виданням. Присутні на презентації краєзнавці і журналісти висловили впевненість в тому, що книга, як і інші історико-краєзнавчі напрацювання Бориса Юхна, буде з вдячністю сприйнята читачами, а автору побажали натхнення і творчих здобутків.

 

Фото Сергія Ганницького